• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Projelere Başvuru Rehberi - E+ Türkiye

Sizlere çok fazla faydası dokunacak hatta hayalini kurduğun projeye gitmen için kullanacağın Projelere Başvuru Rehberi ‘ni sizler için hazırladık. Tüm detaylarını eksiksiz bir şekilde okumayı ve gerekli adımları yapmayı unutma!

Sana uygun olduğunu düşündüğün projelere ( ESC – Gençlik Değişimi – Eğitim Kursu ) başvuru yapabilirsin! Başvurularda yaş ve özel şartlar hariç herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yine de tüm detayları incelemelisin.

(ESC projeleri hariç istediğin kadar projelere katılabilirsin. ESC projelerini kısa ve uzun dönem sırasıyla yaparsan 2 defa yapabilirsin.)

Erasmus+ ve ESC programını anlatan soru ve cevapların bulunduğu sıkça sorulan sorular sayfamızı inceleyerek bu yazıya başlamanı tavsiye ederiz. Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için BURAYA TIKLA !

BAŞLANGIÇ…

Erasmus+ ve ESC Programları projelerine başvuru yaparken kullanılan standart bir format bulunmamaktadır. Birden fazla başvuru süreçleri bulunmaktadır. O nedenle tüm başvuru süreçleri tek tek ele alacağız.

Aslında tüm projelerde nasıl başvuru yapılacağı söylenmiştir. İstenen şartlar veya nereye nasıl başvurulacağı bahsedilmiştir. Başvuru nasıl isteniyorsa o şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Her gün bir çok projeyi paylaştığımız “PROJELER” sayfasına BURADAN ulaşabilirsin.

4 farklı başvuru süreci bulunmaktadır. Bunlar:

1. Motivasyon Mektubu ve CV ile Başvuru

Eğer projeler ile bir yere gitmeyi düşünüyorsan bu terimlere alışmalı ve sevmelisin. Projelerin çoğunda motivasyon mektubu ve CV göndererek başvuru yapabilirsin. Motivasyon mektubu ve CV’ni hazırladıktan sonra ilan detaylarında paylaşılan adrese istenildiği şekilde mail olarak göndermen yeterli olacaktır.

Burası önemli ! CV’ni mutlaka EUROPASS formatında hazırlamalısın. Motivasyon mektubu için belirli kriterlerde hazırladığında etkili sonuçlar aldırmaktadır.

Motivasyon mektubu nasıl yazılır? BURAYA Tıklayarak sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz yazıya ulaşabilirsiniz.

Europass formatında özgeçmiş hazırlamak için BURAYA tıklayabilirsin. 

Başvuru Süreçlerinde en sık yapılan hataları görmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2. Başvuru Formu ile Başvuru

Bazı projelerde motivasyon mektubu ve CV yerine bir başvuru formu (genelde bu Google form olmaktadır) ile adayların başvuru yapmasını isterler. Başvuru formlarında sorulan sorular aslında motivasyon mektubu ve CV yazdığınız bilgilere eşittir. Sizin kişisel bilgilerinizin yanı sıra motivasyonunuzu ve neden o projeye katılmak istediğinizi öğrenmek isterler.

Başvuru formları eksiksiz ve özenli bir şekilde doldurularak başvurulmalıdır. Kısa cevaplar yerine kendinizi ve motivasyonunuzu anlatan cümleler kurmalısınız. Elinizden geldiği kadar tüm kısımları boş bırakmayacak şekilde doldurmalısınız. (Bunun anlamı tek bir kelime veya cümle yazarak OLMAMALI!)

3. ESC Programı Gençlik Portalı üzerinden Başvuru

ESC projelerinin yüksek bir çoğunluğu bu platformu kullanarak başvuru almaktadır. Tüm projelerin tek bir platformda olduğunu düşünürsek ve burada profilinize göre filtreleme yapılması başvuran kişiler için epey kolaylık sağlamaktadır. Aslında bu platformun bir sosyal medya hesabınız gibi görebilirsiniz. Platforma kayıt olurken kişisel bilgilerinizi paylaşmalısınız. Ardından size genel motivasyonunuzu ölçecek sorular sorulur ve bu sorulara verdiğiniz cevaplar kayıt altına alınır. İşte bu kadar basit! Şimdi tüm bilgilerinizi girdiğinize göre artık projelere başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Tek seferde bilgileri paylaşmanız yeterli olup her proje için ayrı ayrı bilgi paylaşımına gerek yoktur! Ancak her projenin ayrı bir konusu ve ayrı dinamikleri olacağı için projeye göre bilgilerinizi güncellemenizi öneririz. Seçilme ihtimaliniz bu şekilde daha çok artacaktır.

Profilinizi oluşturduktan sonra her proje için sadece “BAŞVUR” (APPLY) seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Avrupa Dayanışma Platformu / Gençlik Portalına ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Avrupa Dayanışma Programı – ESC kayıt rehberine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüm aşamalar tek tek anlatılmaktadır. Burayı kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. Salto Youth ile Başvuru

Salto Youth, Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen Erasmus+ faaliyetlerini destekleyen, uluslararası ortaklıklar kurma, tematik alanlarda toplantı, eğitim kurslarının düzenlenen bir platformdur. Burada ayrıca bir çok gençlik faaliyetleri alanında kullanabileceğiniz yöntemler, içerikler ve projeleriniz için kolaylıkla partner bulabilirsiniz.

Platformda Gençlik projeleri, konferanslar, toplantılar gibi Avrupa’da kısa zamanlı düzenlenen etkinliklere başvuru yapabiliyorsunuz. Ülkelerin karşılayacağını açıkladığı projelere kabul almanız durumunda bütün masraflar ülkenin ulusal ajansı tarafından karşılanıyor ve sizden sadece projede yer almanız bekleniyor.

SALTO-YOUTH başvurularında sırasında sizden kurumunuzu soracaktır. Bu projeler Gençlik Çalışanlarını için olan projelerdir. Gençlik alanında faaliyet gösteren kurum, kuruluş, (Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek ve Vakıflarda) çalışmanız veya gönüllü olarak aktif olmanız sizi bir adım ön plana çıkaracaktır. Projeler genel anlamda gençlik çalışanlarının kapasitesini artırmasından dolayı öncelik verilmektedir. En kısa zamanda sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaya başlayarak hem gönüllülük faaliyetlerinde bulunarak kişisel gelişiminize önemli katkıda bulunabilir hem de yurtdışı fırsatlarına bir adım daha kolay katılabilirsiniz.

Salto Youth Projelerine Başvuru Rehberine ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

BONUS : BAŞVURU SONUÇLARI

Erasmus+ veya ESC Programına başvurusunu tamamladıktan sonra sabırla ve pozitif enerji ile beklemeye başlıyoruz. Başvurunuzun ulaştığına dair bir mail alabilirsiniz de almayabilirsiniz de. Başvurusu olumlu sonuçlanan (kabul edilen) kişiler ile iletişime geçilmektedir. Yapmış olduğunuz başvurunuz olumsuz ise sizinle iletişime geçilmeyebilir. Bazı projelerde başvuru sayısı çok yüksek olduğundan dolayı proje koordinatörleri maalesef tüm başvurulara olumsuz dönmekte zorlanabilirler.

Alacağınız olumsuz yanıtlar moralinizi bozmasın ve motivasyonunuzu asla azaltmasın ! Projelere sizin gibi yüzlerce başvuran kişi olabileceğini hatırlayın. Ancak şunu da hatırınızdan çıkarmayın: Eğer bu projeler için kararlıysanız ve kararınızdan vazgeçmezseniz, mutlaka bir projeye katılacağınızdan emin olun. Bu süreçte yerelde yapılan gönüllülük faaliyetlerine, eğitim ve seminerlere katılarak kendinizi geliştirebilir – networkünüzü güçlendirebilirsiniz.

Projelere Başvuru Rehberi yazımda umarım sizler için faydalı olmuştur.
Projelere yukarıda bahsettiğim şekilde kayıt olduğunuz taktirde sonuç alabilirisiniz.
Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım hayalini kurduğunuz projeye ve ülkeye gidersiniz.
Merak ettikleriniz ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Erasmus+ programı hakkında bilgi ve danışmanlık için BURADAN ulaşabilirsiniz.

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap