• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

Tekrar merhaba! Ben Kemal Harun Parmaksız. Bugün yazımda size Amalfi kıyılarına nasıl gidebileceğinizden tutun, neler yapabileceğinize ve başıma ne gibi şeylerin geldiğine kadar hepsinden bahsedeceğim.

Amalfi aslında bir kıyı şeridinin adı ve burası Napoliye oldukça yakın olan Salerno şehrine bağlı bir kasaba. Kıyı şeridi adını da bu kasabadan alıyor yani buraya diğer kasabaların ”merkez üssü” diyebiliriz.

Her neyse. Buraya ulaşmak için sabahın 6’sında uyandım. Napoli’de B&B’de kalıyorum tabii ki. Şuan Korona Virüs durumları olduğu için oldukça uyguna gelmekte hele bir de benim gibi öğrenci bütçesiyle gezmeye kalkacaksanız 🙂

Uyanıp direk güne İtalyan geleneksel kahvaltısı şekerli ”Cornetto” (Aslında Kruvasan ancak İtalyanlar Cornetto demeyi uygun görmüşler) ve Espresso ile kahvaltımızı yapıp direk Napoli’nin ara sokaklarından Salerno Trenine binmek için Garibaldi Tren İstasyonuna yürüyoruz. Yürüme mesafesi ile benim kaldığım B&B yaklaşık 20-25 dakika sürüyor tabii bu arada geçtiğim her sokağı aklımın bir köşesine kazımaya çalışıyorum, her yerde değişik Grafitiler, İtalyan bayrakları, önceki geceden kalma alkol şişeleri, yeni açılan dükkanlar ve burnunuza kadar gelen yeni pişmiş Cornetto kokusu. İşte Napoli’de uyanmak böyle bir şey. Garibaldi istasyonuna vardıktan sonra derhal makinelerden 4.70 € karşılığında Salerno biletimizi alıyoruz. Yolculuğum yaklaşık 50 dakika sürecek. Tabii isteyenler daha hızlı olan (Yaklaşık 20 dakika) treni de seçebilir ancak ücretler oynuyor 2020 Temmuz itibariyle 9.50 €.

Salerno’ya gelişimde zaten direk olarak ilk sorun neredeyse başlıyordu. Trende uyumuşum ve neredeyse İnemeyecektim şansıma son anda uyandım ve trenden koşarak indim 30 saniye sonra tren hareket etti 🙂

İnternetten aldığım bilgilerle ve yerel halktan öğrendiklerime göre Amalfi kıyılarının oldukça pahalı olduğunu suyun bile 3 4 €’dan aşağı olmadığını söylemişlerdi, ilerde bunun doğru olup olmadığını öğrenicez 🙂 O yüzden yanıma yedek bir su aldım otomattan. Her neyse İstasyondan çıkıp direk çıkıştaki bakkalımsı yerden SİTA otobüslerinin biletlerinden alıyoruz tek kullanımlık bilet 2.50 € eğer günlük(24 saat) bilet almak isterseniz o da 10 €. Ancak bir konuda uyarayım ben yaptım, siz yapmayın boşuna 5 €’nuz yanmasın 🙂 Eğer benim gibi Pazar günü ziyaret edecekseniz Otobüslerin çok sık olmadığını hatta Amalfi’den öteye gitmenizin neredeyse imkansız olduğunu hatta gitseniz bile Salerno’yu bırakın Amalfi’ye bile geri dönemeyebilirsiniz. Tabii benim gibi Günübirlik gezmiyorsanız ayrı ancak yine de dikkatli olmakta fayda var 🙂

Otobüsler, tren istasyonuna çok yakın olan bir yerden VİA VİNCİPROVA‘dan kalkıyor isterseniz buraya yürüyün, işi şansa bırakmayın. Aslında otobüsler Tren  istasyonunun tam karşısındaki duraktan da geçiyor ancak aşırı kalabalık ve şansa kadere binerseniz binersiniz. Ben Türkiyedeki tecrübelerimi kullanarak direk otobüse binmeyi başarak 40 kişiden birisi olmayı başardım buna rağmen 10 15 kişi hala bekliyordu ve pazar günü diğer otobüs saat 13.00’da

Otobüs ile ilk kıyı olan ”Vietri sul Mare” kasabasına 15 dakikada ulaşılıyor isterseniz inip burayı da gezebilirsiniz size kalmış.

Yolculuğum yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. 40-45 km olan yol o kadar dar ve engebeli ki 2 aracın yan yana durması neredeyse imkansız. Otobüsü siz düşünün. Sanırım kasabanın ilk kurulduğu yıllarda daha sonradan arabaların vs. icat edilebileceği veya buranın bu kadar popüler olabileceğini tahmin edemediler napalım olsun 🙂

Amalfi’ye ilk ulaştığımda karşıma çıkan manzara buydu. Aynen fotograflarda gördüğüm gibi büyüleyici bir havası var. Sahillerin tamamı özel Beach Clup ve para vererek girebiliyorsunuz. Bir tanesine sorduğumda sırf giriş için 40€ şemsiye ve şezlong için ekstra 15€ istemişlerdi. Eğer gerek yok diyorsanız hemen Beach Clupların yanında kayalıklar var ve yerel halk burada takılıyor ve benim gibi öğrenci olanlar 🙂 Ayrıca Beach Clup ile arası 2 mt bile yok kısacası neredeyse ” BUG” yapmış oluyorsunuz 🙂

Denizin tadını çıkarıp biraz serinledikten sonra sıra geldi kasabayı keşfe çıkmaya 🙂

Biraz  ilerleyip kasabanın içine doğru giriyoruz her yer canlı, sanki dünya Virüsle cebelleşirken Amalfi’de her şey yolunda gibi geldi bana ilerler ilerlemez internette gördüğüm Su muhabbetinin bambaşka bir boyutu daha olduğunu gördüm… Çeşme. İtalyada çoğu yerde Türkiyede olduğu gibi çeşmeler bulabilirsiniz ve buradan su gayet temiz akar yani içebilirsiniz kasabaya girer girmez 6 musluklu bir çeşme beni karşıladı buz gibi akan suyuyla. Sağınıza baktığınızda ise Amalfi’nin simgelerinden birisi olan Duomo di Amalfi (Amalfi Katedrali) bizi karşılıyor tabi Pazar günü geldiğim için ibadet yapılıyor içeride ve Turistler için giriş haliyle yasaktı o yüzden içeriye girmeden kapının önünden duaları ve konuşmaları dinledim.

-Duomo Di Amalfi-

Duomo Di Amalfi’yi ziyaret ettikten sonra yolumuza devam ediyor ve kasabanın panaromasını görebilmek için o meşhur dar sokaklarda kayboluyoruz, bembeyaz evler, küçük saksıda çiçekler, kimselerin olmayışı insana huzur veriyor.

Sokaklar tamamen bu şekilde ve insan ister istemez merak ediyor nasıl eşya götürdünüz ya da nasıl bu evlerde yaşıyorsunuz diye ancak değişik bir şekilde serin burası ancak ıssız değil tamamen güvenli.

Ara sokaklardan merdivenleri tırmanırken teyzenin biri beni durdurdu ve konuşmaya başladık. Nereden geldiğimi ne yaptığımı her şeye kadar anlatmaya çalıştım. Yerel halkın %80’i İngilizce bilmiyor diyebiliriz bu yüzden İtalya’da İtalyanca bilmeniz baya iyi bir şey ne demişler ”Bir Lisan Bir İnsan” ufak bir sohbetten sonra teyzemiz beni Espresso içmek için bahçesine davet etti, küçük bir dinlenme ve Espresso’dan sonra ne tarafa gideceğimi de iyice öğrendim ve yola devam ettim. Bu şekilde merdivenleri ve yokuşları çıka çıka 1-2 km yol yürüyorsunuz en sonunda o can alıcı manzara ise karşınızda!

Manzarayı bir süre izledikten sonra bir şeyler yemek için kasaba merkezine iniyoruz, yine geldiğimiz yoldan 1 2 kilometre yürüyüp ulaşıyoruz. İnternette yazıldığı gibi öyle aşırı abartı fiyatlar yok 5€’ya bir Margherita Pizza alabilirsiniz. Ben daha iyisini buldum çünkü bu sıcakta bütün bir Pizzayı bitirmek sorun olmasa bile sonradan yerinizden kalkmak çok mümkün olmayacağı için daha iyi bir tercih yaparak dilim pizza satan bir dükkan buldum. Hemen hemen her çeşit pizza var. 1 Dilim Margherita 1.80€. 2 Dilim doymanız için gayet yeter. Diğer durumlar evet doğru malesef. Oldukça Turistik ve popüler bir yer olduğu için dondurma, diğer yemek menüleri vs. resmen uçmuş durumda keza magnetlerde de aynısı geçerli. Eli yüzü düzgün bir magnet 3€’dan başlıyor 6€’ya kadar yolu var. Eğer benim gibi Napoli’de kalıyorsanız aynı magnetleri Napoli’de de satıyorlar ve 1€’dan alabilirsiniz hatta sıkı pazarlıkçıysanız 3 4 tane alacaksanız 1 taneyi bedavaya bile alabilirsiniz. Napoli ve Napolinin bulunduğu Campagna Bölgesi fakir bir bölge Amalfi vs. diyince durum değişiyor Amalfi’de Campagna’da ancak Turistik ve oldukça popüler oluşu her şeyi değiştiriyor.

LİMON

Limonun Amalfi ve Campagna Bölgesi için ayrı bir önemi var Limon resmen Amalfi kıyılarının ve Campagna bölgesinin belki de Pizza’dan sonraki en büyük temsilcisi. Bu yüzden her yerde semt pazarını andırırcasına limon tezgahı ve limon görebilirsiniz.

Bazen bu şekilde kocaman limonlar karşınıza çıkabilir, bir tanesi hemen hemen bir karpuz büyüklüğünde olabiliyor. Değişik bir tür muhtemelen. Gezmeye devam ederken kendimi birden bire tekrar kıyıda buldum fakat farklı bir manzara ile…

En son iyice gezdikten sonra son bir kez daha denize girip serinliyor ve sırt üstü uzanıp manzaranın tadını çıkartıyoruz.

Saat 17.00’da Salerno’ya dönecek olan otobüsü beklemek üzere durağa yürüyoruz. Üzülerek söylüyorum ki Positano’ya ve diğer kıyılara gidemedim. Pazar günü olması dolayısıyla ama Amalfi’de geçirdiğim inanılmaz bir günüm oldu yine de buna değer diyorum 🙂 Bir sonraki gezimde görüşmek üzere.

Kemal Firarda!

Yazar: Kemal Harun Parmaksız

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap