• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • 2 Günde BÜKREŞ - E+ Türkiye

Herkese merhaba. İlk gençlik değişimi projeme Romanya’da katıldım ve proje sonrasında da 2 gün fazladan kalıp Bükreş’i gezmek istedim. Ancak gezebileceğim yerleri araştırırken yeterli bilgiye ulaşamadım. Bükreş’te gezmek için sınırlı vaktiniz varsa ve nereyi gezsem diye zaman kaybetmekte de istemiyorsanız buyrun size Bükreş için iki günlük seyahat planı. Şimdiden keyifli okumalar.

KONAKLAMA

İlk olarak konaklamadan başlayalım. Ben Bükreş merkeze çok yakın bir otel olan ‘Piata Uniri Cozy Inn’ de bir gecesi yaklaşık 20 Euro ödeyerek konakladım. Şehir merkezine çok yakın olan benzer fiyatlarda oteller de mevcut. Ancak ben daha uygun fiyatlı bir konaklama istiyorum derseniz pek çok hostel de mevcut. First Hostel ve Friends Hostel duyduklarımdan bazıları. Kendinize göre en iyi seçeneği bulabilirsiniz.

GEZİ PLANI

1- Parlamento Sarayı

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binası olma özelliğini taşıyan bina Bükreş’in en göz alıcı yerine konumlanmış ve tüm turistlerin ilgisini çekiyor. Tarihsel önemi de olan bu yapıyı ziyaret etmeden önce hakkındaki yazıları okumanızı öneririm. Belirli bir ücret ödeyerek içeriyi gezmek mümkün olsa da, geçireceğiniz iki güne sığdırmak zor olabilir. Size tavsiyem, eğer mekan çok fazla ilginizi çekmiyorsa dışarıdan görmeniz yeterli olacaktır.

2- Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

Her gün (Pazartesi ve Salı günleri açık olma durumunu önceden kontrol ediniz) 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz Romanya tarihini anlatan bilgilendirici bir müze. Ek olarak yaklaşık olarak 1 saatte gezebilirsiniz.

3- Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Her gün (Pazartesi ve Salı günleri açık olma durumunu önceden kontrol ediniz) 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz bu müze içerisinde pek çok sanat eserini içerisinde barındırıyor. Birçok bölümden oluşan müzeyi detaylı olarak gezmek istiyorsanız en az 2 saatinizi buraya vermelisiniz.

4- Grigora Antipa Doğa Tarihi Müzesi

Her gün (Pazartesi günleri açık olma durumunu önceden kontrol ediniz) 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz büyüleyici bir müze. Antik çağlardan günümüze bütün canlıların maketlerini veya fosillerini görebileceğiniz, baktıkça bakmak isteyeceğiniz bir yer olduğunu düşündüğümden gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

5- Museum of Senses

Her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında Afi Cotroceni alışveriş merkezinin üst katında farklı duyulara hitap eden müze 7 den 70 e herkesi eğlendirmeyi başarıyor.

6- Calea Victoriei Caddesi, Atatürk Heykeli

Bükreş merkeze çok yakın bir yerde konumlanmış Teatrul Odeon’un hemen önünde bulunan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bizleri selamlıyor. Hem Türkçe hem de Rumence olarak yazılmış ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü, Atatürk’ün sadece Türkiye için değil bütün dünya için önemli bir lider olduğunu vurguluyor. Kısaca da olsa uğramanızı öneririm.

7- Old Town

Old Town, şehirdeki kafelerin ve eğlence mekanlarının sıklıkta olduğu bu alanda pek çok lezzeti deneyebilirsiniz. Akşamları da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz ‘Splaiul Independentei’ caddesine yakın olan ‘Big Ben Pub’ da vakit geçirmiştik. Ek olarak Turist ve öğrenci olduğumuzu öğrendiklerinde indirim yapmışlardı. Ayrıca gece geç saate kadar açık olan kafelerden biriydi.

8- Ataneum

Aslına bir konser salonu olan Ataneum dış mimarisiyle görenleri büyülüyor. Saat sıkıntısı olmadığından akşama doğru, müzeler kapandıktan sonra gitmenizi öneririm.

9- Stavropoleos Manastırı

İçerisi kadar arka bahçesinden de gözünüzü alamayacağınız bu kilise Old Town içerisinde bulunduğundan kolayca ziyaret edebilirsiniz.

YEME – İÇME

Sarmale adlı lahana sarmasına benzeyen yemekleri en popülerlerden biridir. Ayrıca Mamaliga ve Mici yemenizi de öneririm. Ciorba de Burta yemeği ise Osmanlı’dan Rumen kültürüne geçen bir çeşit işkembe çorbasıdır.

Tuica adlı, üzüm veya erikten yapılan, alkol oranı yaklaşık %40 olan, votka tadında içkileri halk tarafından çok sevilir.

Bunların yanı sıra, daha çok Transilvanya bölgesinde bulabileceğiniz Kurtos adlı tatlıları benim favorim oldu. Ayrıca şekerli olanını tercih edebileceğiniz gibi, fındıklı ve nutellalı gibi çeşitler de mevcut. Nutellalı olanı denemeden dönmeyin derim.

Şimdi, tecrübelerime dayanarak tavsiyelerimi verdim. Ancak bu yerleri hangi sırayla, nasıl gezmek istediğinizi bilemiyorsanız size yardımcı olacak bir haritam var. Seyahatim sırasında bana çok vakit kazandırdığı için sizlerle de paylaşmak istiyorum. Şimdiden iyi yolculuklar.

“Bükreş İçin İki Günlük Seyahat Planı” yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

“Her zaman Başka Bi’Yol vardır “

Yorum Yap