• awesome images 0(506) 281 08 09
 • info@eplusturkiye.org
 • Anasayfa
 • 2 Günde NAPOLİ - E+ Türkiye

2 Günde NAPOLİ

Herkese merhaba! Bugünkü blog yazımda İtalya’nın güneyine, Napoli’ye gidiyoruz. Dünyanın en güzel yemekleri, en eğlenceli insanları ve tarihi yapısıyla İtalya’nın en güzel gezi rotalarından birisi olan Napoli’de 2 günde neler yapabilirsiniz size bunlardan bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazıya geçebiliriz!

Gezilmesi gereken yerler

1- Quartieri Spagnoli (İspanyol mahallesi)

Napoli diyince akıllara gelen yer İspanyol mahallesi tabi ki! Uygun fiyatlara Aperitivo yiyip Aperol Spritz içebileceğiniz, aynı zamanda biraz yokuş çıkıp Maradona’nın izlerine rastlayabileceğiniz mahallede mutlaka zaman geçirmelisiniz. İtalya’nın diğer şehirlerine kıyasla burada çok uygun fiyatlara magnet, bileklik gibi hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Tabi satıcılarla pazarlık yapmayı da unutmayın. Ben 3 magneti 2€ gibi bir fiyata almıştım.

2- Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

Bir diğer gidilmesi gereken yer, sanat tarihine geçiş müzesi de olan ve çok değerli eserleri barındıran arkeoloji müzesi. Başta Pompeii, Stabiae ve Herculaneum olmak üzere birçok bölgeden gelen antik Roma eserlerini barındıran dünyaca ünlü bu müzeyi gezerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Eğer ayın ilk pazarı buradaysanız ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz! Fakat diğer günler giriş ücreti 15€. Ben ayın ilk pazarı şans eseri buradaydım ve yaklaşık 4-5 saatimi bu müzeye ayırdım.

3- Centro Storico

Geceleri bir hayli renkli olan tarihi merkezin sokaklarında mutlaka kaybolmalısınız! Akşam yemeği ve sonrası için en güzel durak olabilir. Ayrıca renkli insanların sıcakkanlılığıyla karşılaşabilir, bir sürü insanla tanışıp eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

4- Corso Umberto

Daha modern binalar görmek isteyenler burada bir yürüyüşe çıkabilirler, yol üzerindeki dondurmacılardan birine de mutlaka uğramalısınız.

5- Via dei Tribunali

Yemek yemek için en güzel sokaklardan birisi! Ünlü restoran olan “Sorbillo” da burada yer almakta. Fakat her zaman sıra oluyor, 30-40 dakika beklemeniz gerekebilir. Fakat beklemeye değiyor. Napoli ruhunu hissedebileceğiniz binalar ve restoranlar bulunuyor.

6- Castel dell’Ovo ve Port of Naples

Biraz deniz havası almak isterseniz sahil boyunca yürüyebilir, Ovo Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Etrafında restoranlar, canlı müzik yapan insanlarıyla görülmeye değer bi kale. Ayrıca Türkçe anlamıyla “Yumurta Kalesi” demek. Tabii bunun da bir hikayesi var. Burası Roma İmparatorluğu zamanında bir adayken sonradan Villa ve koruma duvarları eklenmiş ve zamanla ada, kıyı ile birleşmiş. O dönemin ünlü şairi olan Virgil, büyücü olarak da anılırmış. Rivayete göre, Virgil bir yumurtayı büyülemiş ve kalenin inşaatı sırasında temeline koymuş. Büyülediği yumurta kırıldığında hem kale yıkılacak, hem de Napoli‘nin başı beladan kurtulamayacakmış.

7- Piazza del Plescibito

Napoli’nin merkezinde konumlandırılmış büyük ve tarihi bir meydan. Kraliyet sarayı, Paola Aziz Francis Bazilikası, Vali ve Salerno Sarayı binalarının ortasında yer almaktadır. Günümüzde meydanda birçok açık hava konseri yapılmaktadır. Her yaşta insan için güzel bir eğlence ve buluşma noktası özelliği taşımaktadır. Ayrıca her yıl, yılbaşı gecesi konserleri de bu meydanda düzenlenmektedir.

8- Duomo di Napoli

Tabi ki Milano veya Floransa’daki gibi bir katedral beklemeyin, fakat benim çok etkilendiğim, oldukça sanatsal mimarisi olan bir yer. Güney İtalya’nın baş katedrali konumunda. Sanat severler için ve mimari yapıları ilgi çekici bulanlar için gidilmesi gereken bir yer diyebilirim.

Bonus: Şehirde vaktiniz kalırsa gezebileceğiniz diğer yapılar

Gesu Nuovo Church, Basilica di Santa Chiara, Basilica San Francesco Di Paola, Via Chiaia

Yiyecek ve İçecek ?

 • Sfogliatella

İçinde peynirli krema ve limon olan, çok lezzetli bu tatlıyı her yerde bulabilirsiniz! Bana sorarsanız,“Armando Scaturchio” adlı pastaneyi tavsiye ederim.

 • Baba

Via dei Tribunali’de herhangi bir yerde farklı çeşitlerini deneyebilirsiniz.

 • Margarita

Kesinlikle “Sorbillo”da yemenizi öneririm

 • Aperol Spritz

Fiyatlar gayet uygun fakat 1€ görüp de hemen atlamayın! Zira 1€ olanlar küçük boy ve take away oluyor. Normal fiyatları 3-5€ arasında değişmekte.

 • Taralli

Taralleria Napoletana adlı yerde tatlı veya tuzlu çeşitleri bulunmakta. Bizim favorimiz limonluydu.

 • Cuoppo

Kızarmış deniz ürünlerinden oluşan Cuoppo da denenmesi gereken bir diğer lezzet.

 • Fried pizza + aperol spritz

Da rosetta’da kızarmış pizza ve aperolu 3,5€’ya tadabilirsiniz!

 • Dondurma

Tabii ki İtalya’ya gidip dondurma yemeden dönmeniz büyük hata olur. Mekan önerisi olarak “Il gelato mannella”yı söyleyebilirim.

Gece hayatı

-Késte

Lokal bir yer olan Késte’de akşamları canlı müzik eşliğinde dans edip Napoli insanının ne kadar sıcakkanlı ve eğlenceli olduğunu görebilirsiniz.

Ulaşım

Genel olarak ben yürüyerek gezmiştim fakat füniküler, metro ve otobüs ile ulaşım sağlanmakta. Bazı yokuş sokaklar için füniküler hayat kurtarıcı olabiliyor.

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar: Elif Erkan

Yorum Yap