• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

Herkese Merhaba! 2 Günde Lizbon adlı yazıma hoşgeldiniz! Portekiz’in başkenti ve en güzel şehirlerinden olan Lizbon gez gez bitmez fakat gelin 2 güne neler sığdırabiliriz birlikte göz atalım!

Öncelikle Lizbon Avrupa kıtasının en batısında yer alan bir liman şehridir. Portekiz’in en büyük ve zengin şehridir. Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Portekiz’in de para birimi Euro’dur. Peki bir haftasonu Lizbon’a yolunuz düşerse neler yapabilirsiniz?

1.GÜN

ALFAMA BÖLGESİ

Havalimanı şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta olup ulaşım oldukça kolaydır. Lizbon’un en turistik bölgesi olan Alfama ile başlıyoruz. Alfama, yapısı bakımından oldukça eski evlere sahip, dar ve yokuşlu sokaklarıyla Lizbon havasını tam olarak soluyacağınız bir bölge. Lizbon’un en bilindik simgesi olan 28 numaralı tramvay da tam olarak burada bulunuyor. Sarı oluşu ile o eski havaya renk katıyor adeta. Ayrıca Lizbon’un en önemli ulaşım aracı.

SAO JORGE KALESİ (Castelo de S. Jorge)

Bir Tarihi Anlatan Portekiz'in Kaleleri | Seturday

Alfama’dan sadece 28 No’lu tramvaya binerek şehrin en yüksek noktasına çıkabileceğinizi biliyor muydunuz?  Hem Lizbon’u ayaklarınızın altına almanız için mükemmel bir fırsat hem de şehrin en önemli tarihi yapılarından birini çok yakından ziyaret edebilirsiniz.

ZAMBEZİ RESTORAN

Zambeze in Lisbon - Restaurant Reviews, Menu and Prices | TheFork

Peki yorulduk, artık bir şeyler atıştırmayalım mı? Lizbon bir liman şehri olmasından da kaynaklı deniz ürünleri çok meşhur bir yer. Özellikle de sardalya! İşte sizlere Lizbon manzarasıyla birlikte sardalyanızı yiyebileceğiniz ve kaleden sadece 10 dakika yürüme mesafesindeki mükemmel bir restoran!

2 Günde Lizbon

RUA AUGUSTA

6 locais de visita obrigatória na Rua Augusta - Lisboa Secreta

Karnımızı doyurduğumuza göre gezmeye devam edebiliriz. Sırada Rua Augusta Caddesi var. Burası nehir kenarındaki büyük meydanın başında yer alan ve yine Rua Augusta adını alan, yerli halk için önemli olan bir kemerin altından geçerek ulaşabiliyorsunuz. Özellikle gün batımında çok güzel görüntülere yol açacak yolun sonunda nehire çıktığınız bir cadde. Ayrıca birçok alışveriş ve restoranların da ortak mekânı. Mutlaka Lizbon gezi listenize almalısınız!

A GİNJİNHA

A Ginjinha, O Licor Típico de Lisboa - Eduardo & Mônica

Günün sonunda herkes bir içkiyi hakeder öyle değil mi? Lizbona özgü vişne likörü olan Ginjinha’yı içebileceğiniz en iyi yer yine;

A GİNJİNHA! 

2.GÜN

BELEM PASTANESİ

Lizbon sabahından yeni bir güne herkese merhaba! Bugün Alfama bölgesinden tramvayla ulaşabileceğiniz Belem bölgesindeyiz. Lizbon halkının pek de kahvaltı kültürü yok, onun yerine NATA var!! Son yıllarda adını ülkemizde de duyurmaya başlayan Portekiz tatlısı Nata burada sabahları da kahvaltı niyetine tüketiliyor. Siz de bir Portekiz gibi güne başlamak istiyorsanız adresiniz şehrin en iyi Natacısı Belem Pastanesi (Pastel de Belem)!

2 Günde Lizbon

JERENİMOS MANASTIRI

Belem Pastanesi’nden sadece 3 dakika yürüyerek şehrin en ihtişamlı manastırına ulaşabiliyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan u manastır, 1907’den bu yana ulusal anıt olarak görülüyor. Kilise bölümü dışında Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. İlginç bir bilgi olarak da inşasında 70 kilo altın kullanıldığı söyleniyor. Şehrin önemli bir yapısı olduğundan ziyaretçisi de bir hayli çok, bu yüzden manastır biletlerinizi önceden almanızı öneririm.

LER DEVAGAR

Lizbon’da vintage mağazaların, kafelerin bulunduğu sanat kokan bir yere gitmek isterseniz LxFactory tam size göre bir yer. Buranın en ilginç yanı büyük bir endüstriyel alanın içinde bulunması. Gel gelelim buranın en ilgi çekici kütüphanesi Ler Devagar. Alıştığımız kütüphane görünümünden uzak ve LxFactory dokusuna yakışan bu kütüphane tam olarak sakin bir kitap molası için. Mağazaları, sanat alanlarını gezdikten sonra burada kitapların arasında kaybolabilirsiniz. Hemen yakınlarda bulunan Campinas’da şarabınızı içip, geleneksel yemeklerden tadıp günü kapatabilirsiniz.

2 günde Lizbon maceramız bu şekildeydi. Umarım önerilerim ve gezi rotam gezinizde yardımcı olur. Bir sonraki blog yazıma kadar hoşçakalın!

Sudenur Gültekin

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için tıkla!

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram hesabımız için tıkla
-Facebook grubumuz için tıkla
-Telegram grubumuz için tıkla
-Whatsapp Duyuru Kanalımız için tıkla
-Twitter hesabımız için tıkla!

Diğer projeler için tıkla!  

Yorum Yap