• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

Arkadaşlar hepiniz 2 Günde Atina bölümümüze hoş geldiniz. Bu yazı da öncelikle Atinaya gitmeden önce bilmeniz gereken birkaç maddeden bahsettikten sonra 2 günlük bir Atina seyahatiniz de sizlere örnek olması açısından bazı önemli yerler hakkında kısa bilgiler vereceğim. Umarım sizin için güzel bir rehber niteliği taşır, Keyifli okumalar.

Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Atina da para birimi olarak euro kullanılıyor.

Athens Eleftherios Venizelos Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinden yaklaşık 27 km uzaklıktadır.

Havalimanı’ndan Atina şehir merkezine; metro, tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçları ile gidilebiliyor.

Acil Durumlar da aranacak numaralar şu şekilde:

Turizm Polisi:171

Polis:100

Ambulans:166

İtfaiye:199

Bavullarımız hazır, keyfimize diyecek yoksa o halde tarihi dokusuyla kendine hayran bırakan Atina’yı gezmeye başlayalım.

1.Gün

Akropolis

İnternette Atina ile ilgili çok kısa bir araştırma yaptığınızda Akropolisin ismini çok duyduğunuzu tahmin edebiliyorum.Çok köklü bir geçmişe sahip olan Atina felsefeden sanata birçok alana ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir. Akropoliste Atina tepesinde yer alan mimari kalıntıları ve kalesi ile gezilmesi gereken gözde yerlerden biridir.

Dionysos Tiyatrosu

Yunan tiyatrosu için hayati bir değere sahip olan Dianysos tiyatrosu Atina da inşa edilen ilk tiyatro olması ile de ön plana çıkıyor. Tahmini kapasitesi 17 bin kişi. Akropolise yaptığınız ziyaret sonrasında yakınlık açısından bir sonraki durağınız olabilir.

Monastiraki Meydanı

Atina’nın en önemli meydanlarından biri olan Monastiraki de akropolis manzarasını seyretmeniz mümkündür. Turistik bir meydan olması sebebi ile genel olarak bakıldığı zaman  kalabalık bir meydandır. Tarihte birçok olaya tanıklık etmiş bu meydan gezi rehberinizde olması gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Parthenon Tapınağı

Söz konusu Atina gibi bir şehir olunca müze, tapınak,kilise gibi mimarilerin büyüsüyle dolu bir gezi planından başka bir plan hayal edilemez sanırım. Parthenon tapınağı Yunan mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Athena tapınağının yıkılmasından sonra Millattan önce 5. Yüzyılda inşa edilmiştir. Gidilmesi gereken önemli yerlerden biridir.

2.Gün

Zeus Tapınağı

 Antik yunan döneminin en büyük tapınağıdır. Bu tapınak Zeusa ithafen inşaa edilmiştir. İçerisinde bulunan devasa heykeller ve kalıntılar sizi bir film sahnesinde gibi hissettirebillir.

Nike Tapınağı

Millattan önce 5. Yüzyılın ortalarında kalikrates tarafından tasarlanmıştır. Tapınak Akropolis sınırları içerisinde en çok dikkat çeken yapıdır. İyon tapınağı olması da ilgi görmesinin bir diğer sebebidir. Kombineli biletler ile ziyaret etmeniz mümkün olan bu tapınakta içeriğimizde olan diğer yerler gibi bir hayli önemlidir.

Ermou Caddesi

Antik büyülü gezintimizi Ermou caddesinde keyifli bir şekilde sonlandırabiliriz.

Bu cadde sytgnma meydanının üst kısmında kalır ve İstiklal caddesine benzerliğiyle de biliniyor.  Burası hem alışveriş yapabileceğiniz hem de gece biraz eğlenmek istediğiniz zaman için gerçekten biçilmiş kaftan diyebiliriz. Burada ayrıca deniz ürünleriyle aranız iyiyse midye yiyebilir, veya keyifli bir kafede kahvenizi içebilirsiniz.

Kendinizi istiklal caddesinde gibi hissetmeniz burada yüksek bir ihtimal gibi gözüküyor.

Gezip görmenin heyecanı hayatınızdan eksik olmasın..

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar: Berfu Üstündağ

Yorum Yap