• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Avrupa'nın Popüler 10 Müzesi - E+ Türkiye

Avrupa’nın Popüler 10 Müzesi

Dünya, sanat, bilim ve teknoloji tarihinin en açık haliyle günümüze aktarılmasını sağlayan müzelerin önemi her geçen gün artıyor. Bugünümüze ışık tutan, bizlerden parçalar barındıran, geleceğimiz hakkında düşünmemizi sağlayan müzeler, içerisinde yüzyıllardır varlığını korumayı başaran sayısız doğal ve beşeri eser barındırıyor. Günümüzde illüzyon, teknoloji, koleksiyon, tarih, sanat ve benzeri birçok alanda müzeler mevcuttur. İçerisindeki eserlerden ayrı olarak müzeleri ön plana çıkaran bir diğer özellik de müzelerin mimari yapısıdır. Sizler için derlediğim bu yazıda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 10 popüler müzesini inceleyeceğiz. Keyifli okumalar.

1-Uffizi Galerisi, İtalya

Müze yapısının tarihi 1559’a kadar dayanmakla birlikte resmi olarak müze adıyla açılması 1769 yılını bulmuştur. Zaman içerisinde restorasyonlarla, alan genişletmeleriyle ve düzenlemelerle günümüzdeki biçimine kavuşmuşsa da Rönesans ruhunu muhafaza etmeyi başardıklarını müzeye girdiğiniz anda anlıyorsunuz.

Uffizi kelimesi “ofisler” anlamındadır. Bina esasında Floransalı yargıçlar ve bürokratlar için ofis ve toplantı salonları maksadıyla yapılmıştı. Binanın inşa emrini veren Cosimo de’Medici’nin burada sanat eserleri sergilemesi fikrini ortaya atmasıyla yapılış amacı yeni müzeciliğe bırakmıştır. Müzenin ev sahipliğini yaptığı çok kıymetli heykeller, tablolar, baskılar ve diğer eserler ve konumu nedeniyle yoğun ilgi gören müze Floransa’yı ziyaret eden turistler için uğrak noktasıdır. Bu yüzden giriş kapısında hem bilet hem de giriş kuyruğu görmek şaşırtıcı değildir. Biletinizi online şekilde alabilir veyahut rehberli turları tercih edebilirsiniz. Müze giriş ücreti 2022 yılı itibariyle €20’dur.

2-Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Avusturya

Avusturya’da sanat tarihi sevenlerin dikkatini çeken bir müze olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi 1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılmıştır. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olması ve önemli isimlerin eserlerini barındırması bu müzeyi gidilmesi gereken yerler listesine ekliyor. Müze yapısının mimarisi 19. yüzyıl ruhunu hissetmenizi sağlıyor. Müzenin giriş ücreti 2022 yılı itibariyle €18’dur.

3-Sırbistan Ulusal Müzesi, Sırbistan

Başkent Belgrad’da bulunan müze eski Yugoslavya’nın ve Sırbistan’nın en büyük ve en eski müzesidir. 5600’den fazla resim, 8400’den fazla çizim olmak üzere toplamda 400.000’den fazla geçici ve kalıcı eser barındıran müze Belgrad’ın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında başı çekmektedir. Alman, Avusturyalı, Rus, İtalyan ve Fransız birçok sanatçının eserleri burada yer almaktadır.

4-NEMO Bilim Müzesi, Hollanda

Amsterdam’ın gözde yapılarından olan bu müzeyi farklı kılan şey gemi şeklindeki mimarisidir. Konumu ve içeriği sayesinde en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor.

Her kat farklı bir deneyim sunuyor. Birinci katta çocukların çok ilgisini çeken statik elektrik, yer çekimi, ses gibi doğa kanunları bulunuyor. İkinci kat daha çok yetişkinlere hitap ediyor. Üçüncü katta bir bilim laboratuvarı, dördüncü katta ise zihinle ilgili deneylerin yapılabildiği alanlar mevcut. Bu yapının terasını önemli kılan ise diğer yapılara nispeten daha yüksekte olması sebebiyle güzel bir manzaraya sahip olması. Müzeye giriş ücreti ise 2022 yılı itibariyle €17,5’dur.

5-Prado Müzesi, İspanya

Madrid’in en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Prado Müzesi aynı zamanda bir sanat galerisidir. 1819’da kraliyet koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan müze, zaman içerisinde içerik olarak zenginleşmiş ve bugünkü halini almıştır. 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadarki döneme ait eserleri görmek için eşsiz bir mekan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Müzeye giriş €18’dur ancak rehberli turlarda fiyatlar farklılık göstermektedir.

6-Alman Müzesi, Almanya

1903’te kurulan ve Münih’te bulunan müze şehrin en çok ziyaret edilen müzesidir. Ulaşımı oldukça kolay olan müze 28.000’den fazla parçaya ev sahipliği yapmaktadır. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzedir, yani meraklısı için muhteşem bir alan. Müzenin bulunduğu yer “Müze Adası” olarak da adlandırılıyor. Bunun sebebi müze alanının bağışlanmadan önce kömür adası olarak kullanılmasıdır. Müzeye girişi tek yetişkin için €8, aile bileti ise €17’dur.

7-Atina Akropolisi, Yunanistan

152 metre yükseklikteki bir kayanın üzerinde yerleşik bulunan Atina Akropolisi MÖ. 437 yılından yapılar ve eserler barındırmaktadır. Her ne kadar farklı yerlerde akropolisler olsa da en ünlüsünün ve ilk akla gelenin Atina Akropolisi olduğunu söyleyebiliriz. MÖ. 5. yüzyılda devlet adamı Perikles tarafından başlatılan geniş bir yapı programı Atina Akropolisi’nin oluşumunun temelidir.

Akropolis anlam olarak “yukarıdaki şehir” demektir. Olası tehlikelere karşı bir sığınak olarak kullanılmasının yanı sıra tapınaklar, hazinedarlıklar ve çeşitli kurumlar da burada bulunduğu için Antik Yunanistan’da önemli bölgelerde Akropolis olduğu görülür. Alana giriş €13 olmakla birlikte rehberli turlarda farklılık göstermektedir.

8-Vatikan Müzeleri, Vatikan

Vatikan her ne kadar dünyanın en küçük ülkesi olsa da müzelerini yaklaşık 6 milyon insanın ziyaret etmesi sahip olduğu koleksiyondaki parçaların değerini anlamamıza yardımcı oluyor. Michelangelo, Raphael gibi önemli isimler çalışmalarının büyük kısmını burada yapması ve yüzyıllardır Papa’ların sanata olan ilgisi de bu müze alanının oluşmasında ana unsur olmuştur. Bu bilgiden yola çıkarak müzenin tarihinin 1500’lü yıllara dayandığı çıkarımını yapmak mümkündür.

Vatikan Müzelerini diğerlerinden daha farklı kılan özelliği sahip olduğu eserlerin çok büyük çoğunluğunun kusursuz, hatasız ve orijinal oluşudur. Heykellerin ve eserlerin parça bütünlüğü genel olarak tamdır. Müzeye giriş 2022 yılı itibariyle €27.50’dur.

9-Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi, Belçika

Brüksel’de bulunan müze 15. yüzyıldan günümüze kadar geniş yelpazeli görsel sanat tarihi eserlerini kapsamaktadır. Bu müzeyi önemli yapan şey ise eserlerin çok az bir kısmının Avrupa dışından olmasıdır. Farklı akımları temsil eden sanatçı ve eserleri burada görmek mümkündür. Merkezi konumundan dolayı ulaşımı da oldukça kolay olduğu için sanat severler için uğrak bir noktadır. Müzeye giriş €8 olsa da her ayın ilk çarşambası girişin ücretsiz olması müzeyi daha çekici kılmaktadır.

10-Louvre Müzesi, Fransa

Bu yazıyı Louvre Müzesi’ni eklemeden bitirmek olmazdı. Zira burası 550.000’den fazla esere sahip envanteriyle dünya tarihi ve sanat tarihinin merkezi adeta. 2017 yılında 8 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi seçilmiştir. 12.  yüzyılın sonlarında II. Philippe tarafından kale olarak yaptırılan müze binası şehrin kale dışına genişlemesiyle 1546’da saraya, 1682’de müzeye çevrilmiştir. Sonraki yıllarda ise çok önemli bir eğitim merkezi halini almıştır.

Kendi içerisinde 7 bölümden oluşan müze, dünyanın her yerinden her döneme ait eserlere sahiptir. Her dönem diyoruz çünkü burada tarihi MÖ. 2000’li yıllara kadar uzanan Yunan sanatlarını ve çinilerini görmek bile mümkün. Müzeye giriş 2022 yılı itibariyle €17’dur.

İçerikler ve seyahat rehberi hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar: Gülnur Yavuzer

One Reply to “Avrupa’nın Popüler 10 Müzesi”

  • Semanur ak

    07 Ara 2022

    Çok bilgilendirici olmuş. Muzelerdeki eser sayıları ziyaretçi sayıları beni şaşırttı. Tesekkürler yazı için aynı zamanda yazının dili de çok akışkandı emeğinize sağlık 🌼🌼🌼

Yorum Yap