• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Yurt Dışında Dolandırılmama Rehberi - E+ Türkiye

Yurt Dışında Dolandırılmama Rehberi

1) Tinder Date

Tinderdan buluşup hepimiz arkadaşlık edinmek isteyebiliriz, bu bir app ve sosyalleşmek için var. Ancak yurt dışında kullanırken dikkatli olmakta da fayda var. Bazı kişiler sizleri mekana veya bir bara davet edebilir ve direkt olarak giderseniz hesabı size kitleme ihtimaller oldukça yüksek, çünkü bu kişiler ya o mekana çalışmakta ve sizin gibi turistleri avlamakta, ya da direkt olarak kendi hesaplarına çalışarak yeme içmeyi bedavaya getirmeye çalışmaktalar…

2) Bileklik-Aksesuar Satıcıları

Hepimiz yerel sokak satıcılarını illa görmüşüzdür. Bu kişiler sizlere yaklaşır ve siz o ürünlere bakarsanız size direkt olarak fiyatını söyler ya da size hediye etmeye çalışırlar. Eğer siz de bu hileyi yutarsanız, teşekkür edip alırsanız 2 dakika sonra peşinizden gelip sizden tip ve ya çoluk çocuğu olduğunu söyleyerek para talebinde bulunacaktır. Bu duruma çoktan düştüyseniz, tek tavsiyem yere atın ve hızla uzaklaşın.

Yurt dışında Dolandırılmama Rehberi

3) Yere Bir Şeyler Düşüren Aksesuar Satıcıları;

Bu modelimizde ise; yere bilerek powerbank, bileklik vs. düşürürler ve siz de insanlık yapar alırsanız eğer; onu size hediye etmeyi vaat ederler. Ancak bu da bir hile! İnanırsanız eğer; sizden 2 dakika sonra ailesinin bakıma muhtaç olduğunu ve paraya çok ihtiyacı olduğunu söyleyerek sizlerden yardım isteyecek ve para talebinde bulunacaktır.

4) Kabalık Yerlerde Cüzdan veya Çantanızı Güvene Alın!

Metro istasyonları, metronun içi, otobüs durağı vs yerlerde insanları dikkatli izleyin! Roma’da, metroya bindiğim sırada 4 tane kadın etrafımı çevirdi ve kalabalıktan geçmediklerini söyleyip beni oyalamaya çalıştılar ve bu sırada önümdeki çantamı açıp bir tanesi pasaportumu çalmaya çalıştı! Şansıma onu yakaladım ve kadın kaçtı. Bu tarz durumlarda kalıp telefon, cüzdan ve pasaport tarzı önemli eşyalarınızı çaldırırsanız vay halinize! Polis dahil kimse uğraşmaz. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

5) Taksiye Gideceğiniz Yeri Önceden Söyleyip Fiyat Alın

Bu çok elzem bir durumdur, taksicilere önceden gideceğiniz yeri söyleyip, fiyatı öğrenip daha sonra araca binin. Turist olduğunuz için sizi soymamalarını sağlamak adına alabileceğiniz yegane önlemlerden bir tanesi de budur.

Yazar: Kemal Harun Parmaksız

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap