• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Yurtdışı Öğretmenlik/Almanya - E+ Türkiye

Merhaba ben Ersan PARLAK. İngilizce öğretmeni olarak 20 yıldır görev yapıyorum. İngilizce öğretmenliğinin vermiş olduğu ilham ile yurt dışında yaşamak veya çalışmak her zaman hayallerimi süslemiştir. Bunun ilk ayağı olarak, o zamanki adı Comenius projeleri olan, adı artık günümüzde Erasmus+ projeleri olan projeler kapsamında 6 ülkeyi görmek ve ziyaret etmek fırsatım olmuştur. Devamında ise, kuzenimin Romanya’da yurt dışı öğretmenliğe başlamasından hemen sonra artık ilk hedefim yurt dışı öğretmenlik sınavlarına hazırlanmak ve yurt dışında öğretmenlik görevini sürdürmek olmuştu.

Tüm bunları düşünürken, 2014 yılının Aralık ayındaki yurt dışı öğretmenlik sınavı başvuru süreci ile yurt dışındaki ve o günlerde henüz bilmediğim, Almanya / Frankfurt macerama başlamış oluyordum. Başvuru sürecinin tamamlanması, yazılı ve sözlü mülakatları da geçtikten sonra 2015 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında artık yurt dışı görevine başlamak için Bakanlığın beni çağırmasını beklemeye başladım. Ağustos ayı sona ermeden, yurtdışı uçak biletinin alındığı, 3 Eylül 2015 tarihinde Frankfurt’a giderek görevimize başlayacağım bildirildi bana. Tatlı ve mutlu ama bir o kadar da heyecanlı bir serüven benim için başlamış oldu. Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni olarak görev yapacağımı biliyorum. Fakat öğrenciler nasıl, ortam neye benzer, okullarda durum nedir? gibi sorulara yanıt alabilmek için biraz daha beklemem gerektiğini biliyordum.

Almanya’da göreve başlayan neredeyse tüm öğretmenlerin ortak sorunu olan ev bulma problemi ile başlamıştı günlerim. Ve 2015 yılının Eylül ayı ise, ülkemizde yaşayan mültecilerin akın akın Avrupa’ya gitmeye çalıştıkları günlerdi o günler… Bunun biz, Türk öğretmenlere yansıması nasıl oldu? Almanya’daki ev sahipleri, evlerini belediyeye kiraya veriyorlar ve belediyeler de gelen mültecilere bu evleri onların kullanımları için açıyorlar… Tabiki kiralık ev bulma sürecini uzattı bu durum… Yaklaşık 1 aylık bir aramadan sonra, artık 5 yıl boyunca kalacağım evime kavuşmuş oldum. Sonrasında ise yurt dışındaki Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlik deneyimim başlamış oldu.

Offenbach şehrinde 2 ve Frankfurt şehrinde de 2 olmak üzere toplam 4 okulda derslerime başladım. Yurt dışı görevimiz sırasında Alman okullarının bina ve sıfını kullanıyoruz fakat Türk ailelerin çocuklarına Türkçemizi ve Türk kültürümüzü anlatıp, tanıtıyoruz. Derslerimiz, öğrencilerimizin kendi ana derslerinin saatleri dışında olduğu için tek sıkıntımız, Türk öğrenciler Türkçe dersine gelirken, diğer arkadaşlarının oyun oynamaları veya ev ödevlerini yapmaları ve bizim öğrencilerimizin de akıllarının dışarıda kalması oluyordu. Bunun haricinde, Türk öğrencilerle Türkçe ders işlemek gayet güzel ve değişik bir tecrübe olmuştu benim için… Ülkemizde kutladığımız ulusal ve dini bayramların derslerimizde anlatılması, tanıtılması, bunlara yönelik yaptığımız faaliyetler, çocuklarımızı çok mutlu ediyordu. Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, tüm çocuklarımız için tam anlamıyla bir şenlik ve bayram havasında geçiyordu. İlk 2 yıl, okullara, yeni bir ülkeye ve yeni deneyimlere alışmak ve hazırlanmak süreciydi benim için… Sonraki 2 yıl ise her şeyi, artık tecrübeli ve bilerek yaptığım yıllar olmuştu. Ama son yılda, artık eve dönecek olmanın ağırlığı başlamıştı. Zira hemen tüm yurt dışı görev giden öğretmenlerde, ilk yıllar zorlu ve sıkıntılı geçerken, ilerleyen yıllarda buna alışınca da artık geri dönmek çok zor bir süreç oluyordu… Nihayetinde, 2020 yılının Temmuz ayının başında Almanya ve yurt dışı öğretmenlik süreci sona erdi.

Bu 5 yılın bana neler kazandırdığını soranlara, her zaman aynı şeyleri söylüyorum… Farklı bir ülkenin okulunu ve eğitim sistemini yerinde görmek, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı ve çocuklarını görmek ve özellikle Almanya’nın günlük yaşam koşul ve şartlarını yerinde gözlemlemek ve tecrübe etmek, benim en büyük kazancım olmuştu.

Ersan PARLAK /İngilizce Öğretmeni (English Teacher) 

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram,FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

One Reply to “Yurtdışı Öğretmenlik/Almanya”

  • Gamze Topal

    25 Ara 2023

    Merhaba, ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Şubat ayinda sinava gireceğim. Sekiz yaşında bir oğlum var haliyle süreci bir de onun açısından degerlendirmek istiyorum. Okul süreci hakkinda bilgi alabilir miyim? Hastalandigimizda süreç nasıl oluyor doktor ücretli mi? Bir de eşim devlet memuru bir yil ücretsiz izin ile yanimiza gelecek orada günlük işlerde ya da herhangi bir yerde çalışabiliyor mu? Öğretmen maaşı ile orada gecinebilir miyiz? Bir de fes etme var mı olmadı bir yil sonra dönelim diyebiliyor muyuz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum Yap