• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Tax Free (Vergi İadesi) Nedir? Nasıl Alınır? - E+ Türkiye

Tax Free (Vergi İadesi) Nedir? Nasıl Alınır?

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün tax free hakkındaki sorularınıza cevap olacağız. İlk olarak tax free kavramı nedir?

Kısaca tax free kavramından bahsetmek gerekirse, vergiden muaf alışveriştir. Bu terim genellikle duyulduğunda akla hemen havaalanlarındaki Duty Free dükkanları gelir, ancak bu ifade sadece havaalanları ile sınırlı değildir! Yurtdışında anlaşmalı mağazalardan yapılan alışverişlerde ürünlerin vergilerini geri alabilme anlamına gelir.

Girdiğiniz mağazada “Tax Free” formunu verip vermediklerini sormak önemlidir. Mağazaların girişinde Tax Free logosu bulunabilir. Formda kullanılan vergi iadesi firmasını kontrol edin ve bu firmanın havaalanında mı yoksa şehir merkezinde başka bir yerde mi hizmet verdiğini öğrenin. Vergi İadesi sadece havaalanlarından alınan bir hizmet değildir!

Daha sonra Tax Free formunu doldurup kaşeletin ve imzalatın. Havaalanında “Information Desk”i bulun. Genellikle check-in yapılıp pasaport kontrolünden geçilir, fakat bazı yerlerde bu durum farklı olabilir , bu yüzden bilgi alarak doğrulama yapın. Ardından Tax Free Office’de vergi iadesi işlemlerini başlatın ve mühür bastırın.

Pasaport, ürün, fatura ve kredi kartı ile ödeme yapılmışsa, bu belgelerle vergi iadesi almak için ilgili bölüme gidin. Gümrük görevlisi belgelerinizi kontrol edebilir ve aldığınız ürünü inceleyebilir. Görevliye bağlı olarak, aldığınız eşyayı kontrol edip etmedikleri değişebilir. Özellikle Avrupa’daki havaalanlarında Tax Refund veya Global Blue tabelalarını gözlemleyebilirsiniz.

Belgelerinizi alırlar ve faturanızı size geri vermezler. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra, size nakit para verilebilir veya kredi kartınıza iade yapılacaksa size bir takip numarası verilebilir.

Tax Free (Vergi İadesi) Nedir? Nasıl Alınır?

Tax Free Almak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler:

Alışveriş yapacak kişinin “turistik vize” sahibi olması gerekmektedir; “oturum izni” kabul edilmez.

Önemli olan bir ürünün belirli bir miktarı aşması değil, aynı gün içinde o mağazadan yapılan toplam alışveriş miktarıdır.

Ayrıca, çalışma saatleri önemlidir; eğer uçuşunuz gece saatlerine denk geliyorsa vergi iadesi alamayabilirsiniz.

Not: Tax Free avantajından yararlanabilmek için seyahatinizin süresinin 3 aydan az olması, ziyaret ettiğiniz ülkede oturum izni almamış olmanız gerekmektedir.

Tax Free hakkında detaylı bilgi için buradan siteye ulaşabilirsiniz.

— Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın. —
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap