• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • OECD'nin Paris, Fransa'daki Staj Programı - E+ Türkiye

OECD’nin Paris, Fransa’daki Staj Programı

Merhaba Değerli Katılımcılar!

Hepinizi OECD‘nin Paris, Fransa’daki Staj Programına katılmaya davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu, uluslararası öğrencilerin her seviyeden katılma fırsatını sunduğu harika bir olanak. OECD, her yıl yaklaşık 600-700 stajyeri bünyesine katmaktadır. Stajyerlerin büyük çoğunluğu Paris, Fransa’da bulunabilirken, OECD Merkezleri zaman zaman iletişim/etkinlik yönetimi rolleri için stajyerler de alabilirler.

OECD Hakkında

OECD, 38 üye ülkeden oluşan uluslararası bir kuruluş olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’dür. Misyonu, dünya genelinde insanların ekonomik ve sosyal refahını artıracak politikaları teşvik etmektir. OECD, hükümetler, politika yapıcılar ve vatandaşlarla işbirliği yaparak, kanıta dayalı uluslararası standartlar oluşturma, çeşitli sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara çözüm bulma konusunda çalışmaktadır. Ekonomik performansın geliştirilmesinden iş oluşturmaya, güçlü eğitimden uluslararası vergi kaçakçılığı ile mücadeleye kadar, veri ve analiz için benzersiz bir forum ve bilgi merkezi sunarlar.

OECD Staj Programı Hakkında

OECD Staj Programı uluslararası bir staj programıdır. Bu program, çeşitli arka planlardan gelen yüksek becerilere sahip ve öğrencilere, Genel Sekreterin Stratejik Yönlendirmeleri ile örgütün kurumsal operasyonlarına yardımcı olma fırsatı sunmayı hedeflemektedir. Temel amacı başarılı adaylara uluslararası bir ortamda analitik ve teknik becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktır.

Seçilen başvuru sahipleri aşağıdaki alanlardan birinde araştırma yapacak ve Politika Analistleri’ne ihtiyaçları konusunda yardımcı olacaklar. Lütfen bu kapsamlı bir liste olmadığını unutmayın.

(Tarım ve Balıkçılık, Yapay Zeka, Rüşvet ve Yolsuzluk, İklim, Rekabet, Kurumsal Yönetim, Kalkınma, Kalkınma Etkililiği, Dijitalleşme, Ekonomi, Eğitim ve Beceriler, İstihdam, Enerji, Çevre, Finans, Cinsiyet ve Çeşitlilik, Küresel İlişkiler, Sağlık, Sanayi, İnovasyon ve Girişimcilik, Sigorta ve Emeklilik, Uluslararası Göç, İzleme ve Değerlendirme, Yatırım, Nükleer Enerji, Kamu Yönetimi, Düzenleyici Reform, Bilim ve Teknoloji, İstatistik, Vergi, Turizm, Ticaret ve Tarım, Çeviri)

Kurumsal fonksiyonlardaki stajyerler için, başarılı adaylar aşağıdaki alanlardan birinde görev alacaklardır: İletişim, Medya ve Halkla İlişkiler Etkinlik Yönetimi Finans, Bütçe ve Muhasebe İnsan Kaynakları Bilgi Teknolojileri Hukuki Hizmetler Ofis Yönetimi Çeviri

Elverişlilik

– Stajlar öncelikle OECD üye ülkelerinin vatandaşlarına ayrılırken, OECD üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına da özel programlar ve projeler için OECD ile ilişkilendirilmiş kuruluşlarda ve ajanslarda açıktır (örneğin, Uluslararası Vergi Forumu, ITF, NEA). Lütfen tüm başvuruların bir ön incelemeye tabi olduğunu unutmayın.

Başvuru sahipleri, OECD’nin çalışma alanıyla ilgili bir alanda tam zamanlı bir lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olmalıdır.

– Staj süresi için en az bir ay süresince müsait olmalısınız.

– OECD’nin iki resmi dilinden birini (İngilizce ve Fransızca) mükemmel bir şekilde bilmelisiniz ve diğerini öğrenmeye veya öğrenmeye istekli olmalısınız.

– OECD tarafından kullanılan diğer dillerin bilinmesi bir avantajdır.

– Güçlü nicel ve bilgisayar becerilerine sahip olmalısınız. Microsoft Office bilgisi gerekmektedir.

– Mükemmel yazılı iletişim ve taslak becerilerini sergilemelisiniz.

– Çok kültürlü ve uluslararası bir ekip ortamında çalışabilme yeteneğine sahip olmalısınız.

– OECD’nin uluslararası işbirliğini teşvik etme çalışmalarına ilgi göstermelisiniz.

– İyi organizasyon becerilerine sahip olmalı, genel talimatlar temelinde etkili bir şekilde çalışabilmeli ve sık sık sıkı tarihler doğrultusunda görevleri önceliklendirebilmelisiniz.

Süre

Staj süresi bir ay ile altı ay arasında değişmektedir (altı ay daha uzatılabilir, toplamda bir yıl). OECD, potansiyel stajyerleri staj deneyimlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri ve OECD’deki çalışma konusunda anlamlı bilgilere sahip olmaları için dört aydan daha uzun bir süre staj yapmaya teşvik etmektedir.

Mali Koşullar

– OECD, uluslararası ve yerel seyahat masraflarını karşılamamaktadır.

– OECD’de staj yapanlar bir maaş almasalar da, OECD tarafından tam ay çalışma karşılığı stajyerlere 1000 avro yaşam gideri katkısı verilmektedir.

– OECD, stajyerlere sigorta sağlamamaktadır. Stajyerler, stajın başlamadan önce kendi tıbbi sigortalarını kanıtlamak zorundadırlar.

– OECD’nin resmi tatil günlerinin dışında, staj süresi iki tam süre aylık çalışma süresini aştığında, stajyerlere her ay çalıştıkları takvime göre 2,5 gün yıllık izin verilir.

– Eğer OECD stajı için vize gerekiyorsa, OECD vize ekibi size vize almanız konusunda yardımcı olacaktır.

– OECD, stajyerlere konaklama sağlamamaktadır. Ancak, Paris’te konaklama nasıl bulunacağına dair bilgi sağlanmaktadır.

Zaman Çizelgesi

Başvuru tarihi: OECD, stajyerleri sürekli olarak alır, yani başvurular yıl boyunca kabul edilmektedir. OECD kariyer web sitesinden istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz.

Seçim sonucu: Başvurunuzdan sonra iki ila üç hafta içinde geri dönüş yapılmasını bekleyebilirsiniz. Başarılı olursanız, profiliniz işe alım direktörlükleri ile paylaşılacaktır.

Staj Başlangıcı: Stajlar için belirlenmiş bir başlangıç tarihi yoktur. Başvuru sahipleri, çevrimiçi başvurularında müsaitliklerini belirtmeleri istenir. Seçildikten sonra, stajyerler başlama tarihini işe alım ekibiyle görüşürler.

Not: Sadece kısa listeye alınan adaylar direktörlükler tarafından bir mülakat için iletişime geçecektir. Başvurunuzdan itibaren 3 ay içinde cevap alamazsanız, bu, reddedildiğiniz anlamına gelir, ancak bir sonraki çağrıda yeniden başvurma hakkınız vardır ve yine de tam zamanlı bir öğrenci olmanız gerekecektir.

Seçim Süreci

Seçim süreci dört ana aşamadan oluşur:

  1. Çevrimiçi başvurunuz ve örtü yazınız (başvuru formunun “Yöneticiye Mesaj” bölümünde belirtilmelidir)
  2. Ön inceleme: Tüm başvurular, Staj Ofisi tarafından gözden geçirilir ve uygun adaylar OECD Direktörlüklerine sunulur.
  3. Mülakat ve/veya Yazılı Test: İşe alım ekipleri adayları telefon mülakatı ve/veya yazılı testi tamamlamaya davet edebilir.
  4. Teklif Mektubu: Telefon mülakatı ve/veya yazılı test sonucunda seçilirseniz, OECD İnsan Kaynakları tarafından staj teklif mektubunuzu alırsınız.

Nasıl Başvurulur

OECD’nin Paris, Fransa’daki Staj Programı

Başvurunuzu çevrimiçi başvuru platformu üzerinden buradan gönderebilirsiniz.

Not: OECD’nin resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Başvuru formunu bu dillerden birinde doldurmalısınız.

Daha fazla ayrıntı için fırsat web sitesini buradan kontrol edebilirsiniz.

— Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın. —
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap