• awesome images 0(506) 281 08 09
 • info@eplusturkiye.org
 • Anasayfa
 • Avusturya'da ISTternship Yaz Programı - E+ Türkiye

Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde 2-3 ay süreyle ISTternship Yaz Programı

Bu program tüm uluslararası öğrenciler ve yeni mezunlar için Avusturya’nın Viyana kentindeki Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde 2-3 ay süreyle ISTternship Yaz Programına başvurmak için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. ISTernship programı, Avusturya Eğitim ve Araştırmada Uluslararası İşbirliği Ajansı OeAD ile işbirliği içinde geliştirilmiştir ve tüm stajyerler için tamamen finanse edilen bir programdır.

ISTA Hakkında

Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 20 km kuzeybatısındaki Maria Gogging, Klosterneuburg’da bulunan doğa ve matematik bilimleri alanında uluslararası bir araştırma enstitüsüdür. Aşağı Avusturya Eyalet Hükümeti ve Avusturya Federal Hükümeti tarafından 2009 yılında kurulmuş ve açılmıştır.

ISternship Programı Hakkında

ISTternship (“IST-” + “(int)ernship“), Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde (ISTA)   bir yaz stajı programıdır  . ISTernship , biyoloji, bilgisayar bilimi, veri bilimi, matematik, fizik, sinir bilimi ve disiplinlerarası alanlarla ilgilenen Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine araştırma fırsatları sunar  .

ISTternship programı ilk kez 2013 yılında başlatılmıştır; her yaz  seçilen adaylar programa katılır ve kısa bir araştırma projesi üzerinde ISTA öğretim üyeleri veya bir laboratuvar üyesi ile yakın işbirliği içinde çalışırlar. 

Varışta, ISTtern’ler IST Avusturya’daki araştırmaya girişin yanı sıra IST Avusturya Yüksek Lisans Okulu’na da giriş alırlar. Program, IStern’lerin çalışmalarını meslektaşlarına, öğretim üyelerine ve laboratuvar danışmanlarına sunduğu bir araştırma semineriyle sona eriyor. Kurslar tam zamanlı olup yalnızca İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.

Uygunluk

– Tüm ülkelerden başvuru sahipleri başvurabilirler.

– Adayların lisans veya yüksek lisans öğrencisi olması gerekmektedir. Lisans öğrencilerinin lisans eğitimlerinin en az 4 yarıyılını ilgili başlangıç ​​tarihinden önce tamamlamış olmaları gerekir.

-Program başlangıç ​​tarihinden itibaren bir yıl içinde lisans veya yüksek lisans derecesiyle mezun olan adaylar da başvuru yapabilir. Doktora programına kabul edilen veya kayıtlı öğrenciler başvuruda bulunamazlar.

– Biyoloji, bilgisayar bilimi, veri bilimi, matematik, fizik ve sinir bilimi alanlarındaki temel araştırmalara ilgi duyan öğrencilerin başvuru yapması teşvik edilir.

– Başvuru için herhangi bir dil sertifikası gerekmemektedir ancak dilerseniz İngilizce için dil sertifikası da yükleyebilirsiniz.

Not: ISTA ile Rusya arasındaki tüm kısa süreli hareketlilik programları askıya alınmıştır. Sonuç olarak, halihazırda Rusya’da bulunan üniversitelere kayıtlı olan adaylar ISTternship çağrısına başvurma hakkına sahip değildir.

– IStern’ler, kampüste ISTA’nın sahibi olduğu ve yönettiği dairelerde veya OeAD tarafından işletilen Viyana’daki öğrenci konutlarında daha düşük bir maliyetle yaşama seçeneğine sahip olacak.

– ISTA’da ISTternship programınıza başlar başlamaz tüm IStern’ler sağlık sigortasına erişebilecektir.

– Tüm IST’lilere seyahat masrafları için bir harçlık verilir ve ihtiyaç duyulması halinde vize düzenlemeleri için yardım alınır. 

– ISTternship teklifinizi kabul ettikten sonra OeAD’den resmi burs belgesini alacaksınız. Avusturya’ya gelmek için vizeye ihtiyacınız olması durumunda, OeAD ilgili Avusturya temsilcisine bir onay gönderecektir.

Gerekli belgeler

 • 1. İngilizce CV/Özgeçmiş şunları içerir:
  • liseden itibaren eğitim geçmişiniz
  • ilgili iş deneyimi
  • Ek Nitelikler
  • yayınların listesi (varsa)
  • burslar, ödüller vb. (varsa)
 • 2. Üniversite transkriptleri, İngilizce olarak mevcut ve tamamlanmış veya önceki derecelerin diplomaları.
 • 3. Amaç beyanı: açıkladığınız tek sayfalık bir yazı.
  • Araştırma deneyiminiz ve en ilginç bulduğunuz araştırma alanı/alanları
  • ISTA ISternship programına başvuru motivasyonunuz
  • Hangi profesör/profesörlerle araştırma yapmak istiyorsunuz?
 • 4. 1 (minimum) veya 2 (maksimum) referans mektubu: 
  •   Referans verenin adı, mail adresi vekurumları belirtilmelidir.

Referans mektubu başvurunuzu tamamlamak için gereklidir. Referans veren(ler) akademik ortamda çalışmanızı öğreten veya denetleyen biri olmalıdır.

Süre

ISTternship süresi minimum 2 ay maksimum 3 aydır ve 15 Mayıs 2024 ile 15 Eylül 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleşir.

Zaman çizelgesi

Son Başvuru Tarihi : Başvurular 15 Şubat 2024 (15:00 CET) tarihine kadar açıktır.

Başvuru Sonucu : Tamamlanan tüm başvuruların sonucu 31 Mart 2024 tarihinden itibaren alınacaktır. Seçilen başvuru sahiplerinin teklifi yaklaşık bir hafta içinde kabul etmeleri gerekecektir.

Program Süresi: 2-3 Ay

Nasıl Başvurulur?

İlk olarak : BURADAN ” Apply @ISTA” çevrimiçi platformuna bir hesap kaydedin . Daha sonra çevrimiçi hesabınızı onaylayabileceğiniz bir onay e-postası alacaksınız.

İkincisi: “Apply@ISTA” hesabına giriş yapın ve Başvurunuzu BURADAN tamamlayın

Not: Referans mektupları da dahil olmak üzere gerekli tüm belgeleri son başvuru tarihinden önce tamamlayıp yüklediğinizden emin olun.

Avusturya’da ISTternship Yaz Programı

Daha fazla bilgi ve güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin.

— Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın. —
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap