• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Masal Şehir Prag - E+ Türkiye

Öğretmenlik mesleğim boyunca kendimi geliştirmek, yenilikleri takip etmek, alanımdaki gelişmelerden geri kalmamak için elime geçen her fırsatı değerlendirmeye çalıştım.  Kuşkusuz bu noktada devreye, sunduğu fırsatlarla erasmus+ projeleri ve iş başı gözlemler geliyor. Okulum 2020 yılından beri erasmus+ projesi katılımcısı ve iş başı gözlemler için konuk öğretmenler ağırlıyor. Ama benim için güzel bir deneyim olan yerinde inceleme ve gözlem yapabildiğim PRAG’ da İşbaşı Gözlem etkinliğiydi.

Masal Şehir Prag

Prag & Erasmus+

SÜREÇ NASIL GERÇEKLEŞTİ

Ulusal Ajansın İl Milli Eğitim Müdürlüklerini akredite etmesi çalışmaları kapsamında, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün akreditasyon çalışmalarıyla okulumuz Ünye Anaokulu da akredite olmuştu. Bu kapsamda akredite olan diğer okullar gibi bizim okulumuzdan da 2 öğretmen seçildik ve PRAG/ Çekya hareketliliğine katılarak iş başı gözlem yapmak için görevlendirildik.

Bundan sonrası mı? Benimle birlikte giden tüm öğretmen arkadaşlarımın dediği gibi “rüya gibi” her anı dolu dolu geçti.

Hareketliliğin gerçekleşme aşamasında gidiş- dönüş uçak biletlerimiz, otelimiz ve kurum tarafından düzenlenen eğitim gezileri proje kapsamında karşılandı. Ben bu süreçte hizmet pasaportuyla yolculuk yaptım. Planlı ve koordineli çalışmalar sayesinde unutulmaz bir işbaşı gözlem eğitimi aldım. Yaptığımız eğitim gezilerinde rehberimizden PRAG/Çekya ‘nın tarihini dinlerken, bir yandan da anlatılan yerleri görmek bilgilerimizin pekişmesine ve hayranlığımızın artmasına neden oldu.

Masal Şehir Prag

Okul Eğitimi Prag Yolculuğu

EĞİTİMLERİMİZ NASIL GERÇEKLEŞTİ
Ben okul öncesi eğitim öğretmeniyim. Eğitim grubumuz içinde farklı branşlardan da öğretmen arkadaşlarımız vardı. İçinde bulunduğumuz süre boyunca ev sahibi kuruluş olan Educanet’te  dijital teknoloji, kurumsal kapasite çalışmaları alanlarında gözlem ve değerlendirme yaptık. Sınıflarda derslere katılarak kullandıkları materyalleri inceleyip, oluşturdukları sınıf düzeni hakkında bilgi edindik, derslerde kullandıkları yöntem teknikler üzerine bilgi edindik. Süreç boyunca iş ve işlemlerin nasıl yürütüldüğüne dair ipuçları elde ettik. Kurumda bizlere Çekya’nın eğitim- öğretim basamakları, sınıf geçme sistemi, sanal ortamda sınıf oluşturma, veli bilgilendirme, öğrenci takibi ve ödevlendirme, öğretmenlerin sanal ortamda tuttukları notlar vb. hakkındaki sunumları izledik. Eğitim veren gerek kurum yöneticisi ve öğretmenlerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak eğitim kısmında ipuçları elde ettik. Eğitim alanında gözlem ve kıyaslamalarımızla heybemizi bir hayli doldurmuştuk…

Charles Üniversitesinden öğretim görevlisi Michaela Slussareff tarafından kendi yazdığı kitap olan Hry,Site,Porn’dan alıntılar yaptığı bir sunum dinledik. Kitabında bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin neler olduğunu anlattı, yaptığı araştırmalarla ülkemizden edindiği bilgileri bizlerle paylaşarak fikir alışverişinde bulundu. Bir kez daha iyi ki buradayız dedik…

Okul Eğitimi Prag Yolculuğu

PRAG/ ÇEKYA’ YA GİTMEK İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Çek Cumhuriyeti’nde yaşamın pek çok Avrupa ülkesine göre daha ucuz ve uygun olduğunu söyleyebilirim.Şehiriçi ulaşımın ise metro ve tranvaylarla hızlı, kolay ve konforlu olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Trafikte sürücüler gerçekten dikkatli, yayaların yola atlamamaları kurallara uymaları dikkatimi çekmişti J Şimdi düşünüyorumda 9 gün boyunca bir yada iki kere korna sesi duydum… Sistematik ve kuralcı olduklarını söyleyebilirim. Yürüyüşlerimiz esnasında sıksık karşılaştığımız, kaldırım kenarlarındaki ıhlamur ağaçlarının mis kokusu hala burnumda.  Bir hayli ilgimi çeken durumlardan biride yaptığımız geziler sırasında yaşlı nüfusu çok fazla gördük. Fazla efor gerektirmeyen, gerek bilet satışı, müzelerde rehber, vb. işlerde hala çalışıyorlar. Yaşamdan kopmamak ne güzel…

TARİHİ YERLERE YOLCULUK

Şüphesiz eğitim ve gözlem için gittiğimiz Prag/Çekya’da tarihi yerleri görmeden o ambiyansı keşfetmeden dönmek olmazdı. Nereleri gördük; Eski Şehir Merkezi içinde heybetli yapılarıyla bir yürüyüş, Prag Kalesinde manzara şöleni,Karl Köprüsünde önce yürüyüş sonrada altından akan Vlıta Nehri üzerinde tekne turu, Dans eden Bina, Senato bahçesi,gezmek için bir günün yetmeyeceği Ulusal Teknik Müze, günün her saatinde yüzlerce kişinin izlediği Astronomik Saat Kulesi, Prag da bulunan en eski yapılardan biri olan Vysehrad Kalesi, en ünlü duvarı olan John Lennon Duvarı ve belki adını unuttuğum ama görüp etkilendiğim doğal yapısıyla, tarihiyle bütünleşmiş evleriyle, sokaklarıyla, rüya gibi bir yolculuktu…

BİRİ TÜRK ESİNTİLERİ Mİ? DEDİ...

Rehberimizden edindiğimiz bizimde gördüğümüz kadarıyla dönem dönem bir şekilde kayıtlarına girmişiz. Bunlardan görme fırsatı bulabildiklerimiz; Charles Köprüsünde bulunan Osmanlı Askeri heykeli, Prag’da Cafe Slavia’ yı (Prag’da sürgün hayatının bir kısmını geçiren geçiren Nazım Hikmet birçok şiirini burada yazmıştır), Astronomik saat üzerindeki dört figürden biri olan mandolin çalan osmanlı figürü, kaplıcalarıyla ünlü olan Karlov Vary ve Atatürk ( 1. Dünya Savaşı sırasında ağır hastalanan Atatürk tedavi görmek için, o zamanlar Avusturya Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde olan Karlsbad’a gelmiştir. Burada “Karlsbad Hatıraları” adlı eserini kendi el yazısı ile kaleme almıştır.)

HEYBEMİZİ DOLDURDUK EVİMİZİN YOLUNU TUTTUK…

Nasıl geçtiğini anlayamadığımız, su gibi geçen 9 günün ardından artık dönüş zamanı gelmişti. Hiç unutamayacağımız, burada bende vardım diyeceğimiz anılarımızla, edindiğimiz dostlarla, tekrar görüşmek üzere diyerek ayrıldık. Bu bizim için büyük bir şanstı. Ama son değildi. Bu eğitimler bizlere Avrupa Eğitim Alanı’nı ve Avrupa boyutunda eğitimi, iş başında gözlem yaparak inceleme şansı veriyor. Farklı kültürler ve eğitim sistemleri hakkında bilgi sahibi olurken bir yandan da girişimcilik becerilerimiz artıyor. Erasmus+ ile katılımcı ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi, ortak projeler yürütülmesi,teknik bilgi alışverişinde bulunulması ve yeni teknolojilerin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Dediğim gibi ben okul öncesi eğitim öğretmeniyim anaokulunda görev yapıyorum. Okulum Erasmus+ projeleri uyguluyor ve İş başı gözlem için okulumuz tercih ediliyor. Hatta yeni Romanya’dan bir kardeş okulumuz bile var. Bunlara ayıracak vaktim yok, iş yükü demeyin. Çünkü sonucunda hayal bile etmediklerimiz gerçekleşiyor.

Erasmus+Okul Eğitimi ile Prag Yolculuğu adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım sorularınıza cevap, hayallerinize kapı açmışımdır.

Yazar: Serap KURT MUTLU

“Masal Şehir Prag“

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram hesabımız için tıkla
-Facebook grubumuz için tıkla
-Telegram grubumuz için tıkla
-Whatsapp Duyuru Kanalımız için tıkla
-Twitter hesabımız için tıkla!

Yorum Yap