• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Kimlik Kartı ile Gezebileceğiniz Ülkeler - E+ Türkiye

Herkese Merhaba, bugün sizlere vizeye ve pasaporta ihtiyacınız olmadan sadece yeni çipli kimlik kartınızla gidebileceğiniz ülkeleri anlatacağım. Yurt içinde gezmekten sıkılan ve yeni kültürler öğrenmek ve sosyalleşmek isteyenler için bu yazıyı hazırladık. Pandemi hayatımıza gireli bir yıldan fazla oluyor şuan ki süreçte seyahat etme hayallerimiz gelecek planı olarak oluşturmanız için ”Kimlik Kartı ile Gezebileceğiniz Ülkeler” yazımıza gelin beraber bakalım.

1)Azerbaycan

Tek millet 2 ülke ile bildiğimiz Azerbaycan. Asya’nın Batısı olan Azerbaycan kültürlerimizin birbirine çok benzemesi, dillerimizin çok yakın olması gibi sebeplerden en çok ilgimizi çekebilecek ülkelerden biri. Başkenti Bakü olan bu ülkenin mutlaka gidilip gezilmesi gerekiyor. Hem de pasaporta veya vizeye ihtiyacınız yok sadece kimliğinizle ülkeye giriş yapabilirsiniz. 

2)KKTC

Kıbrıs’ı çoğu ülke resmi olarak tanımasa da genel olarak kumar oynamak ve ucuza balayı tatili yapmak için tercih edilen ülkelerden biri. Nüfusu 326 bin olan Kıbrıs’ın en büyük şehri Lefkoşa’dır. Para birimi olarak Türk Lirası ile beraber İngiliz Sterlini de sıklıkla kullanılmaktadır. Akdeniz sahiline sahip olması ve ada olması sebebi ile birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir ülke hem de tek yapmanız gereken uçak bileti almak!

3)Gürcistan

Sınır komşumuz olan Gürcistan tüm Karadeniz turlarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Her ne kadar biz sadece Karadeniz olarak görsek bile bize coğrafi olarak yakın olsa da kültür, dil, dinin farklı olması sebebi ile kesinlikle görülmeye değer! Özellikle yemek lezzetlerimizin birbirine çok yakın olması sebebiyle benim ilgimi daha çok çekiyor açıkçası. Batum Gezi Rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

4)Ukrayna

Avrupa’da olan en geniş ülkelerden biri olan Ukrayna hep ucuz olması hem de vizesiz olması sebebi ile son yıllarda Türkler tarafından oldukça popüler hale gelmiştir. Başkenti Kiev ve para birimi Ukrayna Grivnası’dır. Para birimlerinin yakın olması sebebi ile bizim için eşsiz bir rota olacaktır. Özellikle gece hayatı çok popüler olan Ukrayna’ya çok uygun ucuz uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Eğer uygun uçak bileti almak isterseniz buradan uygun uçak bileti ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

5)Moldova

Doğu Avrupa ülkesi olan Moldova’ya da vizesiz gidebilirsiniz. Birçok millete ev sahipliği yapmış bu topraklarda tarihin bıraktığı izler fazlasıyla görülmekte. Daha önceden Moldova ile ilgili Youtube videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tarihi yapıları ve inanılmaz doğası ile sizi büyüleyecek bir ülke. Dünyanın en büyük şarap mahzenlerine sahip Moldova’nın Merlot şarabını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kimlik Kartı ile Gezebileceğiniz Ülkeler” yazımız hakkında sormak istedikleriniz varsa bana aşağıda yorum kısmında yazabilirsiniz. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm ”Litvanya Vilnius Gezi Rehberi” okuyabilirsiniz.

Yorum Yap