• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • IELTS Sınavı Nedir? - E+ Türkiye

IELTS(International English Language Testing System), uluslararası İngilizce bilgisi kanıtlamak için kullanılan, geçerliliği yaygın bir sınavdır. Sınav geçerliliği, ücreti, yapan firmalar ve sınav çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak için ”IELTS Sınavı Nedir?” okumaya devam edebilirsiniz.

Genellikle eğitim ve göç için İngilizce seviyesinin belli bir oranda olduğunu göstermek için kullanılır. Sınav sonucu alınan sertifika, 2 sene geçerlidir. Eğitim için IELTS Academic, göçmenlik için IELTS General sınavına girilmesi gereklidir. İstenilen puanlar, değişmekle beraber, genellikle 9 üzerinden 6.5 puan ve üstü gereklidir. Sınavlar  9 üstünden değerlendirilmektedir.

Academic ve General sınavlarında Speaking ve Listening kısmı ortaktır. Reading ve Writing kısımlarında, IELTS Academic’te daha bilimsel konular hakimken, General sınavında daha günlük konular hakimdir.

IELTS sınavını British Council ve IDP Turkey şirketleri gerçekleştirmektedir. İki şirketin de IELTS sertifikası eşit geçerliliğe sahiptir ve birinin diğerinden üstünlüğü bulunmamaktadır.

IELTS sınavı kağıt üzerinde ve bilgisayarlı olmak üzere iki şekilde  gerçekleştirilmektedir. Bu iki sınavın farklı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Zorluk seviyeleri ve süreleri eşittir. Bilgisayarlı IELTS, kağıt üzerinde sınavdan daha sık aralıklarla gerçekleşmektedir.

İelts nedir?

Sınav 6 ilimizde gerçekleşmektedir; İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Bursa ve Ankara.

Ücreti 2020 Kasım itibariyle 1400 tl’dir. Sınavın yüksek ücreti nedeniyle, iyi hazırlanıp tek seferde verilmesi en avantajlı durumdur. Aynı zamanda kontenjan kısıtlılığından dolayı en az 1 ay önceden sınava başvurulması tavsiye edilir. 

IELTS sınavı başvuruları IDP Turkey ve British Council’in kendi sitelerinden yapılır. 

Sınava girerken yanınızda başvuruda kullanılan kimlik veya pasaport bulunmalıdır. Öğrenci kartı ya da ehliyet yeterli değildir. Sınava girememeniz ve başvurduğunuz ücretin boşa gitmesiyle sonuçlanabilir.

IELTS sonuçları genellikle kağıt üzerinden sınavdan 13 gün sonra, bilgisayarlı sınavdan 5-7 gün sonra ulaşılabilir. Sınav sonucu kağıt ile yazdığınız adrese kargolanıyor. Kargo süresi için yoğunluğa göre bekleme süreniz uzayabilir. Telefonla ya da mail ile sınav sonucu gönderilmiyor. Sınav sonucuna itiraz etmeniz mümkün olmakla birlikte, itiraz ücreti alınır.

”IELTS Sınavı Nedir?” hakkında siz de sorularınızı ya da tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda sizlere IELTS sınavına hazırlanırken sizlere yardımcı olacak taktikler vereceğim. Görüşmek üzere..

Yazar: Mısra Derya

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterThreads, TelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap