• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Hostelde Konaklamak - E+ Türkiye

Hostelde Konaklamak

Merhaba Erasmus Plus Türkiye ailesi. Bu yazımızın konusu: HOSTELLER 🙂

Hosteller, seyahat etmenin en uygun fiyatlı ve sosyal yollarından biridir. Özellikle bütçesi kısıtlı olanlar, yalnız seyahat edenler ve yeni insanlarla tanışmak isteyenler için ideal konaklama seçenekleridir. Bu yazımızda,  hostellerde konaklamanın avantajlarını ve dezavantajlarını, hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ve hostellerde konaklarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını ele alacağız.

Öncelikle avantajlarından bahsedecek olursak:

– Ekonomik olması

Amaç gezmek olunca bütçede konaklamaya fazla yer ayırmaktansa daha fazla gezmeyi, farklı tatlar denemeyi tercih ettiğimizden uygun fiyatlı oluşu tabii ki de hostelin en önemli avantajı. 

– Sosyal Ortam

Genelde seyahat sever insanların konakladığı yerler olduğu için bir sürü ülkeden arkadaş edinebilirsiniz. Mesela kaldığımız bir hostelde İsviçre’den bir arkadaş edinmiştik. O da ileriki tarihlerde Türkiye’ye gelmeyi planlıyormuş. İzmir’e geldiğinde bize haber verdi ve hem birlikte gezdik hem de çok güzel anılar biriktirdik.

– Esneklik

Hosteller, genellikle esnek rezervasyon politikaları sunarlar. Bu da planlarınızı değiştirmeniz gerektiğinde daha az stres yaşamanızı sağlar.

– Farklı Kültürleri Tanıma 

Hosteller, dünyanın her yerinden insanlarla bir araya gelme imkanı sunar. Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını yakından tanıma, yeni bakış açıları kazanma ve ufkunuzu genişletme şansı yakalayabilirsiniz.

Hostelde Konaklamak

Dezavantajlarına gelecek olursak:

– Mahremiyet Eksikliği 

Genelde 4-8 kişilik yataklı odalarda konaklama imkanı sunulduğu için bu konuda biraz ödün vermeniz gerekebilir. Bazı hostellerde yatağın yanına konulan perdeler sayesinde bu daha az bir sorun haline gelebilir tabii ki. 

– Gürültü

Kalan kişi sayısına göre değişebilir tabii ki. Ama geç saatlerde gelenler, erken saatte çıkması gerekenler olduğundan hep bir hareketlilik olabilir. 

– Ortak Kullanım Alanları 

Banyo, mutfak ve salon gibi alanlar ortak kullanılır. Bu nedenle, hijyen konusunda hassasiyetiniz varsa sorun yaşayabilirsiniz. 

Gelelim hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenlere:

– Konum

Hosteli seçerken şehrin merkezine olan yakınlığı, ulaşım imkanları ve çevresindeki imkanlar gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

– Yorumlar

Hosteli rezerve etmeden önce diğer misafirlerin yorumlarını okuyun. Bu sayede hostel hakkında daha iyi bilgi edinebilirsiniz. Booking.com çok fazla tercih edilen bir site olduğundan özellikle buradan bakmanızı öneririm. 

– Sunulan Hizmetler 

Hostelin sunduğu kahvaltı, internet, çamaşırhane gibi hizmetleri kontrol edin. 

– Oda Tipi 

Yatakhanelerde veya özel odalarda konaklama imkanı sunan hosteller vardır. Tercihinize göre seçim yapabilirsiniz.

Çok fazla farklı ülkelerden gelen insanların konakladığı bu hostellerde çok güzel hatıralar edinebilirsiniz. Kaldığımız bir hostelin duvarı resimlerle doluydu sadece. Her gelen bir resim bırakmış mesela. Ya da bir sürü ülkenin bayrağı vardı. Başka bir yerde de masada bir sürü ülkenin para birimleri vardı. Biz de 5 liramızı bırakmıştık hatta. 

Yani sonuç olarak; hosteller, seyahat etmenin en keyifli ve unutulmaz yollarından biri olabilir. Doğru hostel seçimi ve biraz özenle hostellerde konforlu ve keyifli bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yazar: Sedef Ayyıldız

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap