• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Dünyada En Çok Konuşulan Altı Dil - E+ Türkiye

नमस्ते, Ciao, ¡Hola!, Salut!, Salam, Hello, 안녕하세요, Merhaba, Hallå, Halló…

Tekrardan selamlar… Bugün ne hakkında bilgi alışverişi yapacağımızı tahmin etmişsinizdir zaten. Fakat yine bir soru ile başlayalım. Sizce 208 ülkenin bulunduğu dünyada kaç dil vardır, konuşuluyordur? Nedir tahmininiz 208, 500 ya da …? Özellikle Türkçe ve Kürtçenin konuşulduğu Türkiye’den yola çıkarsak ve her ülkede en azından 2 dil konuşuluyordur dersek yaklaşık 416 tane dil ediyor. Lakin muhasebemiz bu sayıyı üçe katlasak da bizi doğru sonuca götürmüyor. Yok olmaya yüz tutanlarla birlikte Dünya’da 7000’den fazla dil mevcut imiş. Şaşırtıcı öyle değil mi? Bugünkü yazımızda “Dünyada En Çok Konuşulan Altı Dil” ve bu dillerin konuşulduğu ülkeleri öğreneceğiz.

Konuşulduğu Ülke Sayısına Göre En Çok Konuşulan Diller

1. İngilizce

İngilizcenin artık dünyanın ortak dili olduğunu ve sayısız alanda kullanıldığını bilmeyenimiz neredeyse yoktur. Yetmişten fazla ülkenin resmi dili olan İngilizce farklı ülkelerde çeşitli amaçlarla öğrenilip konuşuluyor.  Amerika, İngiltere, İrlanda ve Avustralya gibi ülkelerin anadili, Kanada ve Singapur gibi ülkelerin resmi dili ve birçok koloni ülkesinin ikinci dilidir İngilizce. Buna ek olarak Türkiye’nin de dahil olduğu İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ülkelerle birlikte dünyada 1 milyardan fazla insan yaygın olarak İngilizce konuşuyor. İngilizce konuşabildiğiniz takdirde birçok ülkede kolaylıkla işlerinizi halledebilir, iletişim kurabilir ve seyahat edebilirsiniz. Konuşulduğu ülke sayısına göre değerlendirdiğimizde Dünyada en çok konuşulan dil olması sebebiyle İngilizce yaygın bir şekilde hayatımızın hemen her alanında var ve Dünyada en çok konuşulan altı dilden biri olmaya da devam edecektir.

2. İspanyolca

Konuşulduğu ülke sayısına göre en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca. İspanya başta olmak üzere 22 farklı ülkede İspanyolca konuşuluyor ve resmi dil konumunda. Arjantin, Küba, Meksika, Venezuela, Şili, Peru, Uruguay bu ülkeler arasında. Ayrıca İspanyolcanın ana ya da ikinci dil olmadığı kimi ülkelerde de İspanyolca azınlıklar tarafından konuşuluyor. Özellikle bahsettiğimiz bu yirmi iki ülke İspanyolcayı Dünyada en Çok Konuşulan Altı Dil listesinde ilk sıralara çıkartıyor.

3.Fransızca

Fransızca 29 farklı ülkede resmi ve ana dil olarak konuşuluyor. Fransa’da milli dil olan Fransızca, Kanada’da resmi dili konumunda ve İngilizcenin yanı sıra en yaygın konuşulan bir diğer dil. Madagaskar, Mali, Fildişi Sahili, Kongo Cumhuriyeti, Gine, İsviçre resmi dili Fransızca olan ve halkın büyük çoğunluğu tarafından konuşulduğu ülkeler arasında.

Ülke Nüfusuna Göre En Çok Konuşulan Diller

1. Çince (Mandarin)

Bir milyarı aşkın nüfusu ile Dünyadaki en kalabalık ülke olan Çin’in bu listede ilk sırayı almasına şaşmamak gerekir. Yerel halkı dışında çoğunlukla Singapur, Tayvan gibi Güney Asya ülkelerinde ve Hong Kong ve Macao gibi bölgelerde ayrıca Amerika’da Çince konuşuluyor.

2. Hintçe

En yoğun nüfuslu ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Hindistan’da resmi dil Hintçe ve İngilizce. Bunun yanı sıra ülkenin farklı bölgelerinde konuşulan çok sayıda dil mevcut. Hindistan’ın peşi sıra Nepal, Amerika, Mauritius, Fiji, Güney Afrika ve Uganda da Hintçenin en çok konuşulduğu ülkeler arasında.

3. Arapça

Tam sayının bilinmemesiyle birlikte dünya üzerinde 313 milyona yakın insanın anadilinin Arapça olduğu varsayılıyor. Bu rakama ulaşılmasına katkı sağlayan ve Arap dilinin konuşulduğu 25 tane ülke var. Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Filistin, Katar, Lübnan, Yemen, İsrail, Irak, Suriye, Fas, Tunus, Cezayir, Çad, Mısır gibi kimi Orta doğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya ülkeleri buna dahil. 

Listemiz Rusça, Malayca, Portekizce diye devam ediyor. Bugünkü yazımızda konuşulduğu ülke sayısına ve ülke nüfusuna göre “Dünyada En Çok Konuşulan Diller” öğrendik. “Bir Lisan Bir İnsan” atasözünden yola çıkarak yeni diller öğrenmenin size güzel, aydınlık pencereler açacağından kuşkumuz yok. Bununla birlikte mükemmeliyetçiliği kendimize bir kriter olarak görmeyip dili araç olarak kullanmayı tercih ettiğimizde daha motivasyonlu, özgüvenli ve özgür bir öğrenme süreci geçirebiliriz. Peki ya siz hangi dili ve hangi amaçla öğrenmek istiyorsunuz? Cevaplar için yorumlarda buluşalım mı? Bye, Adios, Au Revoir, Adeus, Auf Wiedersehen, Arrivedersi, La verede,

Yorum Yap