• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

AIESEC: Gençlerin Dünyayı Değiştirmesine Yardımcı Olan Küresel Hareket

AIESEC Nedir?

AIESEC Nedir? | AIESEC, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur.

1948 yılında II. Dünya Savaşı’nın ardından Stockholm, İsveç’te bir grup gencin buluşmasıyla kuruldu. Orijinal adı “Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales” (Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Öğrenci Birliği) idi. Zamanla bu isim kısaltılarak AIESEC olarak kabul edildi ve günümüzde de bu şekilde biliniyor.

AIESEC’in misyonu, “Dünyanın en büyük, bağımsız ve  öğrencileri tarafından yönetilen gençlik organizasyonu olmak ve genç liderleri dünya çapında kültürel ve öğrenme deneyimleri ile donatmak, böylece barışlı ve sürdürülebilir bir toplumun geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Yani kısaca gençlere liderlik geliştirme ve yurtdışı staj fırsatları sunarak dünya barışına katkı sağlamaktır. Bunu, Global Gönüllü, Global Yetenek, Global Öğretmen ve Global Ev Sahibi olmak üzere dört program aracılığıyla yaparlar.

AIESEC, misyonunu yerine getirmek için dünya çapında 120’den fazla ülkede 170.000’den fazla üyeye sahip geniş bir ağa sahiptir. AIESEC, Birleşmiş Milletler ve UNESCO gibi uluslararası kuruluşlarla da resmi bir ilişkiye sahiptir.

AIESEC Nedir?

AIESEC, bu fırsatları farklı programlar halinde sunar:

  • Girişimcilik Deneyimi: Kendi iş fikirlerini geliştirmek ve hayata geçirmek isteyen gençlere yönelik programlar.
  • Staj: Farklı sektörlerde ve işlevlerde pratik deneyim kazanmak isteyen gençlere yönelik staj programları.
  • Gönüllülük: Toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak ve yeni beceriler kazanmak isteyen gençlere yönelik gönüllülük programları.

AIESEC’in sunduğu programlara katılanlar, kişisel ve profesyonel gelişimleri için değerli deneyimler kazanabilir, yeni insanlarla tanışabilir ve dünya çapında bir ağ oluşturabilirler.

AIESEC Türkiye:

AIESEC Türkiye, 1987 yılında kurulmuştur ve Türkiye’deki 14 üniversitede aktif olarak faaliyet göstermektedir. AIESEC Türkiye, her yıl yüzlerce Türk gencine yurt dışı staj ve gönüllülük programlarına katılma imkanı sunmaktadır.

AIESEC’e Katılmak:

AIESEC’e katılmak için üniversite öğrencisi veya yeni mezun olmak ve AIESEC’in değerleriyle uyumlu olmak gerekir. AIESEC’e katılmanın en kolay yolu, yerel AIESEC ofisinizle iletişime geçmektir.

AIESEC Hakkında Daha Fazla Bilgi:

AIESEC, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen ve bu amaca katkıda bulunmak için yeni deneyimler arayan gençler için harika bir fırsattır. AIESEC’e katılarak, liderlik becerilerinizi geliştirebilir, yeni kültürler keşfedebilir ve dünya çapında bir ağ oluşturabilirsiniz.

Yazar: Ceren SIĞINDI

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap