• awesome images 0(506) 281 08 09
 • info@eplusturkiye.org
 • Anasayfa
 • Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler - E+ Türkiye

Ülkemizde son yıllarda eski popülerliğini yeniden kazanan tabiri caizse küllerinden yeniden doğan tren yolculukları benim için daha bir keyifli, daha bir huzurlu. Bu yazımda sizlere Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler bahsedeceğim.

Özellikle yurt içi yolculuklarda son dönemlerde otobüs yerine tren daha çok tercih edilmeye başlandı. Bunun nedeni belki altyapı, akaryakıt fiyatlarının artması ve hizmetlerin geliştirilmesi, belki de sosyal medyanın gücü diyebiliriz. Daha çok sırt çantalı gezginlerin, yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagon deneyimi yaşamak isteyenlerin tercih ettiği tren yolculuğu harika bir yolculuk yapmanıza imkan sağlamaktadır. Tren, ulaşım da saat olarak biraz daha fazla ama verdiği keyif hiçbir yerde yok.

Sizler için Türkiye’nin en güzel tren rotaları listesini paylaştık. İşte Türkiye’de tren ile gidilebilecek yerler listesi…

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. tarafından sunulan hizmetler ile 2022 yılı Mart ayı itibariyle 18 adet Ana hat seferi gerçekleştirilmektedir. 

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Türkiye’de Tren İle Gidilebilecek Yerler Listesi Şu Şekildedir;

 1. Ankara –Sivas – Konya – Eskişehir – İstanbul – Yüksek Hızlı Tren
 2. Ankara – İzmir: İzmir Mavi Treni
 3. Basmane – Eskişehir: Ege Ekspresi
 4. Denizli – Eskişehir: Pamukkale Ekspresi
 5. Konya – İzmir: Konya Mavi Treni
 6. Ankara – Kurtalan: Güney Kurtalan Ekspresi
 7. Ankara – Tatvan: Van Gölü Ekspresi
 8. Ankara – Malatya: 4 Eylül Mavi Treni
 9. Kayseri – Adana: Erciyes Ekspresi
 10. Ankara – Kars: Doğu Ekspresi
 11. Elazığ – Adana: Fırat Ekspresi
 12. Ankara – İstanbul: Ankara Ekspresi
 13. İzmir – Isparta: Göller Ekspresi
 14. Samsun Sivas: Samsun Sivas Hattı
 15. Adana Nurdağı: Adana Nurdağı Hattı
 16. Adana Kayseri: Toros Ekspresi

Tren Yolculuk Türleri

Tren ile Türkiye’nin 7 bölgesini gezmek mümkün. Pulman vagon, örtülü kuşetli vagon, yemekli vagon ve yataklı vagon seçenekleri bulunmaktadır. Pulman vagon 5 saat gibi kısa süren tren yolculuklarında tercih edilebiliyor. Örtülü kuşetli vagon ise 4 kişilik ve 2 kişilik seçeneklere sahip. Ranza sistemleri var ve katlandığında koltuk, açıldığında yatak olabiliyor. Yataklı vagon ise; sadece 2 kişi kapasiteli. Yataklı vagon fiyatları pahalı ancak deneyimlemek için tercih edilebilir. Pulman vagon fiyatı daha uygun. Yazının en alt kısmında detaylı anlatım ile vagon çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

1) Yüksek Hızlı Tren

Yuksek-Hizli-Tren

ANKARA – SİVAS – KONYA – ESKİŞEHİR – İSTANBUL (arasında)

Bu tren her gün aşağı yukarı her saat başı çalışıyor.

Yüksek hızlı trenden indikten sonra yolunuza başka bir tren veya otobüs ile gideceğiniz yerde devam edebilirsiniz.

2) İzmir Mavi Treni

İzmir Mavi Treni

İzmir Mavi Treni ile; Ankara Gar’dan, İzmir’e yolculuk yapabilirsiniz. Ortalama 13 saat 45 dakika süren İzmir Mavi Treni yolculuğunda; pulman vagon ve yataklı vagon seçenekleri bulunmaktadır. Ankara Gar, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa ve İzmir (Basmane) güzergahında güzel bir yolculuk sizleri bekliyor.

3) Ege Ekspresi

EGE-EKSPRESI

İzmir (Basmane) – Eskişehir güzergahında hizmet veren Ege Ekspresi 2+1 pulman vagon ile hizmet vermektedir. Basmane, Manisa, Akhisar, Soma, Balıkesir, Kütahya ve Eskişehir güzergahında hizmet veren Ege Ekspresi’nin bir seferi ortalama 11 saat 30 dakika sürmektedir.

4) Pamukkale Ekspresi

Pamukkale-Ekspresi

Denizli ve Eskişehir arasında hizmet veren Pamukkale Ekspresi’nin bir seferi ortalama 6 saat sürmektedir. Eskişehir, Kütahya, Afyon, Sandıklı ve Denizli güzergahında hizmet veren Pamukkale Ekspresi, pulman vagon ile yolcularını taşımaktadır.

5) Konya Mavi Treni

Konya-Mavi-Treni

Konya Mavi Treni ile; Konya ve İzmir arasında keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Ortalama 12 saat süren Konya Mavi Treni yolculuğunuzu; yataklı vagonda veya pulman vagonda yapabilirsiniz. Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir güzergahında yolculuk yapılmaktadır.

6) Güney Kurtalan Ekspresi

Guney-Kurtalan-Ekspresi

Ankara, Irmak, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Kurtalan güzergahında hizmet veren Güney Kurtalan Ekspresi’nin bir seferi 23 saat 45 dakika sürmektedir. Yataklı vagon, pulman vagon ve örtülü kuşetli vagon ile hizmet veren Güney Kurtalan Ekspresi ile güzel bir yolculuk olacaktır.

7) Van Gölü Ekspresi

Van-Golu-Ekspresi

Ankara, Irmak, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Tatvan arasında hizmet veren Van Gölü Ekspresi 23 saat 30 dakika da bir seferini tamamlamaktadır. Van’ın tarihi ve doğa güzelliklerini keşfetmek için gayet uygun olan Van Gölü Ekspresi, pulman vagon, yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagon ile hizmet vermektedir.

8) 4 Eylül Mavi Treni

4-Eylul-Mavi-Treni

Ankara – Malatya güzergahında hizmet veren 4 Eylül Mavi Treni güzergahı, Ankara, Irmak, Kayseri, Sivas ve Malatya olarak belirlenmiştir. 4 Eylül Mavi Treni’nin bir seferi ortalama 14 saat 30 dakika sürmektedir. 4 Eylül Mavi Treni; pulman vagon ve örtülü kuşetli vagon ile hizmet vermektedir.

9) Erciyes Ekspresi

Erciyes-Ekspresi

Kayseri ile Adana’nın birbirinden güzel bölgelerini keşfetmek için Erciyes Ekspresi ile yolculuk yapmanızı öneriyoruz. Kayseri, Niğde, Ulukışla, Pozantı ve Adana güzergahına sahip Erciyes Ekspresi’nin bir seferi 6 saat sürmektedir. Erciyes Ekspresi pulman vagona sahiptir.

10) Doğu Ekspresi

Dogu-Ekspresi

Türkiye’nin en çok rağbet gören tren rotasından bir tanesi olan Doğu Ekspresi; Ankara Gar – Kars güzergahında hizmet vermektedir. Pulman vagon, yemekli vagon ve örtülü kuşetli vagona sahip olan Doğu Ekspresi’nin bir seferi ortalama 30 saat sürmektedir. Güzel bir Kars macerası yaşamak için biletinizi erkenden almayı unutmayın.

11) Fırat Ekspresi

Firat-Ekspresi

Elazığ – Adana hattında hizmet veren Fırat Ekspresi pulman vagon ile yolcularını taşımaktadır. Adana, Osmaniye, Gölbaşı, Malatya ve Elazığ güzergahına sahip olan Fırat Ekspresi’nin bir seferi ortalama 10 saat 30 dakika sürmektedir. Adana ve Elazığ’ın tarihi ve doğa güzelliklerini keşfetmek için geç kalmayınız.

12) Ankara Ekspresi

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Ankara, İstanbul arasında hizmet veren Ankara Ekspresi, Yüksek Hızlı Tren gölgesinde kalmıştır. Ancak İstanbul ve Ankara’ya dinlenerek gitmek isteyenlerin tercih ettiği yataklı vagonlara sahip olan Ankara Ekspresi’nin bir seferi ortalama 8 saat 30 dakika sürmektedir. YHT ile aynı güzergaha sahip olan Ankara Ekspresi’nin durakları ise; Ankara, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, İzmit, Pendik, Söğütlüçeşme olarak belirlenmiştir.

13) Göller Ekspresi

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Isparta (Burdur) – İzmir (Basmane) hattında hizmet veren Göller Ekspresi’nin bir seferi ortalama 8 saat sürmektedir. İzmir, Aydın, Nazilli, Denizli, Gümüşgün, Isparta güzergahına sahip olan Göller Ekspresi pulman vagona sahiptir.

14) Samsun Sivas Hattı

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Samsun ve Sivas arasında seyahat etmek için kullanılan bir tren hattıdır. Bu hat, Karadeniz sahilinden başlayarak iç bölgelere doğru ilerler ve doğal güzelliklerle dolu bir güzergaha sahiptir. Samsun Sivas hattında genellikle pulman vagonlar ve örtülü kuşetli vagonlar bulunur. Pulman vagonlar, koltuklu oturma düzenine sahiptir ve daha ekonomik bir seçenektir. Örtülü kuşetli vagonlar ise daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği sunar ve seyahat süresince uyku düzenine sahip olmanızı sağlar.

15) Adana Nurdağı Hattı

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Adana ve Nurdağı arasında sefer yapan bir tren hattıdır. Bu hat, dağlık bir bölgeden geçerek güzel doğal manzaralara sahip olup, keyifli bir yolculuk sunar. Adana Nurdağı hattında yataklı vagonlar kullanılmaktadır. Yataklı vagonlar, gece yolculukları için konforlu yatak imkanı sunar. Bu vagonlarda uyku düzenine sahip bir şekilde seyahat edebilir ve dinlenme imkanı bulabilirsiniz.

16) Toros Ekspresi

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Adana ve Kayseri arasında seyahat etmek için kullanılan bir tren hattıdır. Bu hat, Toros Dağları’nın eteklerinden geçer ve muhteşem manzaralara sahiptir. Toros Ekspresi’nde genellikle pulman vagonlar kullanılmaktadır. Pulman vagonlar genellikle koltuklu oturma düzenine sahiptir ve daha uygun fiyatlı bir seçenektir. Yolcular, pulman vagonlarda konforlu bir şekilde seyahat edebilirler.

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

Vagon Çeşitleri

Kompartımanlı Yolcu Vagonları : Bu vagonlar, her kompartımanda karşılıklı üçer kişi olmak üzere 6 kişi oturabilecek şekilde bir kapasiteye sahiptir. 2.mevki kompartımanlı vagonlarda ise kapasite 8 kişiye çıkar.

Kuşetli Yolcu Vagonları : Bu vagonlar da kompartımanlı vagonlara benzer. Ancak, kompartımanlı vagonlarda bulunan oturma yerlerinde farklı bir tasarım yapılarak her kompartımanda 4 – 6 kişinin yatabileceği şekilde yatak düzeni oluşturulmuştur.

Yataklı Vagonlar : Gece boyu yolculuk yapıldığında yolcuların oturarak veya yatarak seyahat etmelerini sağlayacak şekilde kompartımanlı olarak yapılmışlardır. Her kompartıman 2 kişiliktir.

Pulman Vagonlar : Yolcu otobüslerine benzer şekilde koltuk düzeni vardır ancak koltuklar daha geniştir. Ayrıca koltuklar arasındaki mesafeler daha fazladır ve dinlenmek veya uyumak için sırt bölümü geriye yatabilir. Aynı zamanda kendi ekseni etrafında 180 derece dönebilecek şekilde tasarlanmışlardır.

Yemekli Vagonlar : Bu vagonlar, mutfak bölmesi olan; yolculara yemek ve içecek servisi yapılacak şekilde dizayn edilmiş vagonlardır.

Banliyö Vagonları : Kısa mesafeli yolculuklarda kullanılan bu vagonlarda oturma yeri az, ayakta seyahat etme alanı fazladır.

Salon Vagonları : Özel dizayn edilmiş olup;  salonu, banyosu, mutfağı, yatak kompartımanı, tuvaleti olan vagonlardır.

Yolcu Furgonları : Tren personelinin kaldığı veya kullandığı vagonlardır.

Posta Vagonları : Posta hizmetlerinde kullanılan özel dizaynlı vagonlardır.

Özel Vagonlar : Sinema gösterimi, sergi, konser, gösteri gibi özel davetlere uygun olacak şekilde tasarlanmış vagonlardır.

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler

BİLET SATIN ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ !

Yurt İçi Tren Rotaları – Tren ile Gidilebilecek Yerler yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap