• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Yurt Dışında Staj Bulabileceğiniz 8 Site - E+ Türkiye

Yurt dışında eğitim almak veya iyi bir kurumda iş bulmak için güçlü bir CV’ye sahip olmanız gerekmektedir. Güçlü bir CV’nin yapı taşını da iş tecrübesi (yapılan stajlar) oluşturuyor. İyi bir yerde yapılan staj sayesinde iyi bir referansınız olur ve bu referans ilerde yüksek lisansa başvurduğunuzda size iyi programların kapısını açabilir veya iş başvurusunda veya size yardımcı olabilir. Bunlara birbirine bağlı olarak düşünebilirsiniz. Bu yazıda nasıl yurt dışında staj bulabileceğinizi bu süreçte neler yapmanız gerektiğini bahsedeceğim.

Staj yeri ararken CVniz, motivasyon mektubunuz/cover letter ve göndereceğiniz emaili içeren başvuru paketinizi hazırlamanız gerekiyor. Bu konuyla alakalı daha sonra bir içerik hazırlamayı düşünüyorum şu an için Yurt Dışında Staj Bulabileceğiniz 8 Site ‘yi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Hazırsanız başlayalım…

1) https://internqueen.com

Amerika’da etkin olan site, özellikle Los Angeles, New York, Washington DC gibi şehirlerde tasarım, pazarlama, medya, işletme, finans gibi alanlarda staj imkanları sunar.

Sitenin en güzel yanı online staj fırsatlarına sahip olması ve özgeçmişten motivasyon mektubuna ve stajlar hakkında ayrıntılı bilgilere kadar birçok konuda blog yazılarına ulaşabilmenizi sağlamasıdır.

U.S. Students Abroad

2) https://studentsgoabroad.org

Yurtdışı staj fırsatlarının yanı sıra öğrenciler için yeni kariyer fırsatları, yaz okulları, gönüllülük programlarına da sahip olan site, ilk olarak 11 yıl önce Güney Afrika’da kurulmuş ve günümüzde dünya çapında aralarında İspanya, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada’nın da olduğu 25 ülkede faaliyet göstermektedir.

Site, özellikle pazarlama, makine mühendisliği, mimarlık ve tıp konularında staj arayışında olanlar için zengin imkanlara sahiptir. Aynı zamanda eğitiminiz sürerken, 4 haftalık kısa süreli yaz stajları da bularak, yurtdışı çalışma deneyimi kazanmak için oldukça popüler bir yolu da tercih edebilirsiniz.

3) https://youtern.com

Staj arayanların bir form doldurarak danışmanlarla etkileşim halinde olacağı site, 100’den fazla şirketle bağlantılara sahiptir. Mashable, Forbes, Huffington Post gibi önde gelen medya sağlayıcıları tarafından kariyer odaklı en iyi web siteleri arasında yer alan YouTern, bugüne kadar binlerce öğrenci, yeni mezun ve genç profesyonele yardımcı olmuştur.

JobMonkey - SimplyCareer

4) https://jobmonkeyjobs.com/internships

Job Monkey, dünyanın her yerinden uluslararası öğrencilere, çok çeşitli alanlarda staj ve iş imkanları sunan faydalı sitelerden biridir.
Sitenin en güzel tarafı, sadece Amerika, İngiltere gibi popüler ülkelerin yanı sıra özellikle Çin, Hindistan, Malezya, Japonya, Singapur gibi Asya ülkelerinde staj fırsatı sağlamasıdır.

Job Monkey, dünya çapında seyahat etmek, yeni bir ülkede kariyere başlamak ve bunu yaparken de iyi para kazanmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için oluşturulmuş, 80’den fazla sektörden iş ve staj imkanlarına yer veren harika bir sitedir.

Guide to Getting a Business Internship | Business Student.com

5) https://internships.com

Öğrencileri, işverenleri ve yüksek öğretim kurumlarını tek bir çatı altında birleştiren dünyanın en büyük öğrenci odaklı staj sitesidir.

Sitenin Amerika’ya yönelik olduğunu ve öğrencilere 149 binden fazla şirkette, 23 binden fazla açık staj pozisyon sunduğunu belirtmekte fayda var. Bunların yanı sıra, iş imkanlarını da araştırabileceğiniz site, yurtdışı staj arayanlar için de mükemmel bir kaynaktır.

6) https://idealist.org/en

Yurtdışında okumak, yurtdışı staj yapmak, gönüllü organizasyonlara katılmak ya da iş aramak istiyorsanız, IdeaList tam size göre bir sitedir. Çok kullanışlı bir arayüze sahip IdeaLıst, yurtdışı staj aramaları için özel bir sekmeye sahiptir.

Böylelikle staj yapmak istediğiniz ülke ve şehire göre arama yaparak, çalışmak istediğiniz sektörlere göz atabilirsiniz. İngilizce ve İspanyolca dil seçeneklerine sahip IdeaList, 1.4 milyon aylık ziyaretçisiyle öğrenciler ve mezunlar için ideal bir sitedir.

diversity

7) https://wayup.com/s/internships/

Amerika’nın popüler şehirlerinde zengin yurtdışı staj programlarına sahip WayUp, aynı zamanda ücretli stajlar ve yaz stajları için de idealdir.

Bugün aralarında Unilever, Nielsen, L’Oreal, Johnson&Johnson, Disney, Starbucks gibi dünyaca ünlü şirketlerin olduğu site; biyoloji, bilgisayar bilimi, mühendislik, moda, mimarlık, hemşirelik, ekonomi gibi alanlarda New York, San Francisco, Chicago, Denver gibi şehirlerde geniş yelpazede staj fırsatları sunar.

Travel Styles | Peak DMC

8) https://goabroad.com/intern-abroad

Yurtdışı eğitim, staj, gönüllü hizmetler, burs, iş ve daha birçok konuda hizmet veren site, özellikle yurtdışında staj programları arayan öğrenciler için idealdir.

Seçtiğiniz sektörde, aralarında Japonya, Almanya, İspanya, Avustralya, Güney Afrika ve İngiltere gibi popüler ülkelerin yer aldığı işletme, hukuk, tıp, pazarlama gibi en çok tercih edilen alanlarda yurtdışı staj yapma imkanı sağlayan site, öğrencilerin uluslararası deneyim kazanmalarına yardımcı olacak becerileri kazanmaları için hizmet veren faydalı bir sitedir.

Yurt dışında staj bulabileceğiniz 8 site” yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…
Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Hadi ne duruyorsunuz kendinize koyduğunuz engelleri kaldırın ve zamanı geldiğinde yola çıkın.

Yorum Yap