• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

Yurt Dışında Dil Eğitimi: Hangi Ülke Sizin İçin En İyisi?

Yurt Dışında Dil Eğitimi: Hangi Ülke Sizin İçin En İyisi? | Dil eğitimi almaya karar verdiğimizde çeşitli etmenleri aynı anda düşünmeye çalışırız. Bu aşamada öncelikle araştırmalara çok önceden başlamanız önemli bir etmen. Ne kadar erken seçenekleri değerlendirmeye başlarsanız o kadar daha ucuza ve çeşitli imkan bulma şansınız artar. Ancak değerlendireceğimiz etmenlerden hangileri, ne kadar önemli? İşte sizlere birkaç önemli etmeni ve ülkelere göre durumlarını listeledik.

Yerel Fiyatlar ve Dil Eğitimi Ücretlerinin Kıyaslaması

Ülkeler adına 4 haftalık ve 24 haftalık eğitimler düşünüldüğünde elde edilen birkaç kaynaktan yaklaşık olarak eğitim ücretleri şu şekilde:

ÜlkeEğitim SüresiOrtalama Eğitim Ücreti
İngiltere4 hafta630 GBP
24 hafta2750 GBP
Amerika4 hafta2200 USD
24 hafta5000 USD
Kanada4 hafta1050 CAD
24 hafta5000 CAD
İrlanda4 hafta950 EUR
24 hafta3400 EUR
Malta4 hafta850 EUR
24 hafta5050 EUR
İtalya4 hafta750 EUR
24 hafta4350 EUR

Bu listede kabaca fiyat ortalamaları verilmiştir. Benzeri ve çeşitli fiyatları detaylıca dil okullarının kendi sitelerinden de araştırabilirsiniz.

Ayrıca erken yapılan başvurularda dil okulları indirim sağlayabiliyor. Bazı dil okullarında Black Friday, yılbaşı indirimleri gibi indirimler ile normalden çok daha ucuza dil okuluna kaydolmanız mümkün. Bu nedenle belirli aralıklarla veya özel günlerde dil okullarının fiyatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca dil okulu fuarları yapılabiliyor. Bu fuarlara da katılıp çeşitli dil okulundan gelmiş birçok sayıda insanla tanışıp yüz yüze bağlantı kurma şansı elde edebilirsiniz.

Masrafları hesaplarken gitmeyi düşündüğünüz ülkenin ekonomik seviyesine bağlı olarak da masraflarınızı hesap etmeniz önemli bir nokta. Ülkedeki konaklama, market, gündelik hayattaki harcamalar için yapacağınız masraflar da ülkeden ülkeye çok değişmekte.

Ülkenin Konuştuğu Dil

Gideceğiniz ülkenin hangi dili günlük hayatta kullanıyor olduğu ve öğrenmek istediğiniz dili, halkın yüzde kaçının bildiği önemli bir kriter oluyor. Çünkü siz sadece dil okulunda zaman geçirmeyeceksiniz, aynı zamanda orada dil okulu süresi boyunca yaşayacaksınız. İngilizce öğrenmeye gittiğinizi varsayalım. Eğer yerel halkın ana dili de İngilizceyse bu durum size çok büyük avantaj sağlar. Eğer ana dilleri İngilizce değilse bile yaşarken sosyal veya gündelik hayatta karşılaştığınız insanların İngilizce bilme oranı, sizin dil okulu haricinde de günlük hayatta sıklıkla pratik yapmanızı sağlayacaktır. Bu sayede hem kelime haznenizi hem de gramerinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

Yerel Halkın İngilizce Bilme Oranı

Ülkelerin İngilizce bilme becerisine göre 2023 yılında yapılan EF English Proficiency Index verilerine göre 113 ülke arasından yapılan çalışmada Hollanda 647 puanla Avrupa’da ve dünya genelinde ikinci dil olarak İngilizceyi en iyi konuşan ülke seçildi. İkinci sırada 631 puanla Singapur, üçüncü sırada ise 616 puanla Avusturya takip etti. Aynı listede İsveç 6. ve Almanya 10. sırada bulunurken çok yüksek yeterlilik kategorisine girdiler.  Polonya 13., Macaristan 17. Sırada yer alarak ilk 13-30 ülke arasında bulunup yüksek yeterlilik kategorisine girdiler. Orta yeterlilik kategorisinde 35. Sırada 535 puanla İspanya ve İtalya, 41. Sırada Rusya, 43. Sırada Fransa yer aldı. Türkiye ise düşük yeterlilik kategorisi içerisinde bulundu ve 493 puanla 66. ülke seçildi.

Yapılan çalışmada İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda ve Malta gibi daha önceden hissi geçen ülkeler, resmi dilleri arasında İngilizce bulunduğu için listede yer almıyor. Ancak şunu da söylemekte fayda var, bir ülkenin resmi dilinin İngilizce olması o ülkede sadece İngilizce resmi dil anlamına gelmez. Bazı ülkelerin birden fazla resmi dili olabilir. Ülkedeki resmi dillerden biri İngilizce olsa bile gündelik hayatta çoğunlukla konuşulan dil İngilizce olmayabilir. Örneğin Malta’da iki resmi dil vardır. Bunlar Maltaca ve İngilizcedir. İngilizce resmi dillerden biri olmasına rağmen ülkede en çok konuşulan dil Maltacadır.

Yurt Dışında Dil Eğitimi: Hangi Ülke Sizin İçin En İyisi?

Vize Alma Süreci

Vize alma süreçleri uzun ve belirsiz süreçler olabiliyor. Bu nedenle vize başvurusu yapmanız gereken bir ülkeye gidecekseniz dil okuluna erkenden karar vermeniz sizi son dakika risklerinden kurtaracaktır. Eğer dil okulu için vize almanız gereken bir ülkeye gidecekseniz, Schengen vizesi veya gideceğiniz ülkenin vize tipine başvurmanız gerekebilir. Bunun için öncelikle gideceğiniz ülkenin vize süreçlerinin nasıl işlediğine iyice bakmanız faydalı olur. Bazı zamanlar çeşitli ülkeler vize süreçlerini askıya alabiliyor ve randevu taleplerini kapatabiliyor. Bu nedenle bu süreçlere ne kadar erken hazırlanırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Bir yandan da eğer dil okuluna bir aracı kurum ile başvuru yaptıysanız aracı kurumlar da belge süreçlerinize yardımcı olabiliyor, bu fırsatları iyi araştırmanız işlerinizi kolaylaştırabilir.

Diğer Etmenler

Dil okulunu seçerken bir yandan sosyal olanakları da göz önünde bulundurmak sonradan hayal kırıklığına uğramamak adına kıymetli bir bakış açısı olabilir. Örneğin Türkiye’deki büyük şehirlerin aksine, Avrupa’nın birçok kentinde hayat akşam 6’dan sonra durma noktasına geliyor. Eğer çok dışa dönük biriyseniz ve şehirdeki canlı hayatı seviyorsanız bunları göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Bir yandan da gittiğiniz ülkenin size kendi kariyerinizde, hobilerinizde veya çeşitli alanlarda kişiliğinizi besleyebilecek yeterlilikleri olup olmadığını incelemek de güzel bir bakış açısı olabilir. Örneğin denizcilik ile ilgili bir kariyeriniz varsa gittiğiniz ülkede denizcilik kültürünün ne kadar yaygın olduğunu, şirketlerinin ne tip işlerde ne kadar ileri düzeyde olduğunu, size mesleğiniz anlamında bir şeyler katabilecek kişiler veya kurumlar olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bu sayede dil eğitimi alırken kendi mesleğiniz hakkında da dünya vizyonu kazanırsınız.

Bir yandan ülkeden ülkeye değişmekte olan programlar var. Bunlar da öğrencilik döneminde size büyük avantajlar sağlayabilir. Örneğin İrlanda’da Work and Study programı mevcut. İrlanda Cumhuriyeti 25 hafta ve üzeri olan dil okulu kayıtlarında öğrencilere, öğrenim süresi içerisinde çalışma izni sağlamakta. Bu sayede bir yandan okula devam ederken bir yandan da çalışabilirsiniz. Work and Study programı Avusturalya, Dubai, Yeni Zelanda gibi ülkelerde de yürürlükte. Ancak her ülkenin şartları birbirinden farklı olduğu için detaylı incelemelisiniz. Ancak İngiltere ve çeşitli ülkelerde, kısa veya uzun dönemli dil okuluna kayıt yaptırmış olmanız fark etmeksizin okurken çalışma izniniz bulunmamaktadır.

Umarım bu Blog yazısı sizler için faydalı olmuştur. Dil okulu seçerken çeşitli kriterler mevcut ve bunlardan önemli olanlarını sizler için genel hatlarıyla derledik. Hangisinin sizler için önemli olacağını da amaçlarınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. Seçtiğiniz ülkede keyifli ve verimli bir dil okulu süreci geçirmeniz dileğimle. Başka bir blog yazısında görüşmek üzere 🙂

Yazar: Arca Çapraz

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap