• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Yola Çıkmak : Dijital Göçebelik Rehberi - E+ Türkiye

Yola Çıkmak : Dijital Göçebelik Rehberi

Siz de geleneksel ofis duvarlarının ötesine geçerek işinizle dünyayı dolaşmak isteyenlerden misiniz ? O zaman biraz daha yaklaşın özgür ruhlu gezginler ! Size yepyeni bir çağın kapısını aralayabileceğiniz Dijital Nomad yani bir diğer ismiyle “Dijital Göçebelik” kavramını takdim ediyorum.. Tadaa !!

Bu blog yazımızda, dijital göçmenlik macerasına adım atmak isteyenler için bir rehber sunacağız. Hangi mesleklerin dijital göçmenlik için uygun olduğundan, dünya çapında en ideal lokasyonlara, iş-yaşam dengesini nasıl sağlayacağınızdan, gelir elde etme yollarına kadar birçok konuya değineceğiz. Hayatınızı değiştirecek bu heyecan verici maceraya hazır mısınız? 

Dijital Göçebe ve Dijital Göçebelik Nedir ?

Öncelikle kısaca kimlere dijital göçebe denir ve dijital göçebelik nedir gelin bir tanımını yapalım.

Dijital Göçebeler genellikle seyahat etmeyi ve farklı kültürleri deneyimlemeyi seven, özgür ruhlu ve esnek çalışma saatlerine sahip kişilerdir.

Dijital göçebelik ise, geleneksel ofis ortamından, herhangi bir zaman ve mekandan bağımsız olarak çevrimiçi çalışan ve remote çalışma sistemine uyarak dünyayı dolaşan bireyler için bir yaşam tarzıdır. Evet doğru duydunuz, bir meslek değil bir yaşam tarzıdır, yani mesleğinizi yapma şeklinizi anlatır. Bu esnek çalışma modeli teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek daha popüler hale gelmiştir ve çalışmanın yanı sıra çeşitli seyahatlerle de kişilerin sosyal yaşamını aktif bir şekilde tutmalarına olanak sağlar.  

Dijital göçebelik, işlerinizi internet üzerinden yürüterek dünyayı dolaşma özgürlüğünü sağlayan bir yaşam tarzıdır. Bir laptop ve sağlam bir internet bağlantısıyla donanmış olarak, dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilir, seyahat edebilir ve yeni kültürleri keşfedebilirsiniz. Bu yaşam tarzı, esnek çalışma saatleri, sınırsız macera fırsatları ve iş-yaşam dengesini kendi isteğinize göre belirleme özgürlüğü sunar. Heyecan verici bir fırsat öyle değil mi ?

Dijital Göçebe Olmanın Avantajları Nelerdir ?

Gelin bu zaman ve mekandan bağımsız çalışma imkanı sağlayan yaşam tarzının avantajlarına biraz daha yakından bakalım öyleyse.

Esnek Çalışma Saatleri: Bir dijital göçebe olarak dilediğiniz zaman ve mekanda işlerinizi yürütebilir ve zaman kontrolünüzü kendiniz sağlayabilirsiniz. En güzel yanıysa iş dışında kalan zamanınızı seyahat ve geziye ayırabilirsiniz.

Dünya Çapında Seyahat ve Network: İşinizi internet üzerinden yürüteceğiniz için dünyanın herhangi bir yerinde yaşayabilir ve bu sayede yeni yerler keşfedip farklı kültürleri deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede yeni insanlar tanıyarak sosyalleşebilir ve network kurabilirsiniz.

İş ve Yaşam Dengesi: Çalışma saatlerinizi seyahat programınıza uygun uygun olarak düzenleyebilir, iş ve özel hayatınızdaki yaşam dengenizi kurma konusunda esneklik elde edersiniz. Böylece spor yapmak, kitap okumak, ya da çizim yapmak gibi sevdiğiniz aktivitelere daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Yaratıcılık ve Üretkenlik: Rutin mesai saatlerine ve tek bir mekana bağlı kalmadan dünyanın dört bir yanında belki bir kafe, plaj ya da doğayla iç içe bir dağ evinde çalışma ortamınızı dilediğiniz şekilde seçme özgürlüğüne sahip olursunuz ve yepyeni yerler keşfetmek daha yaratıcı ve üretken olmanıza katkı sağlar.

Hızlı Adaptaston ve Problem Çözme Becerileri: Düzenli bir yaşam ve gelirden yani bir bakıma konfor alanınızdan uzaklaşarak daha uyumlu ve değişime açık biri haline gelebilirsiniz. Ayrıca problem çözme becerilerinizi geliştirip kriz yönetimini daha verimli bir şekilde yapmayı öğrenirsiniz ve bu mesleki gelişiminiz için büyük bir avantaj olur.

Hangi Meslekler Dijital Göçebe Olmak İçin Uygundur ?

Dijital göçebe olabilmeniz için teknolojik cihazlar ve internet aracılığıyla yürütebileceğiniz işleri ve meslekleri seçmeniz daha uygun olacaktır. Bu mesleklerden bazıları ;

Grafik Tasarım: Grafik tasarımcı olarak, dijital ortamda logolar, afişler, web siteleri ve diğer görsel içerikler oluşturarak çalışabilir ve tasarım yazılımları kullanarak kreatif projeler üretebilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve İçerik Üretimi: Dijital pazarlamacı olarak, çevrimiçi reklam kampanyaları yönetebilir, sosyal medya stratejileri oluşturabilir ve içerik pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Bununla birlikte internet üzerinden müşterilerle etkileşime geçerek marka bilinirliğini artırmak için çeşitli dijital araçları kullanabilirsiniz.

Yazılım Geliştirme ve Programlama: Yazılım geliştirici olarak , bilgisayar başında çalışarak web sitesi tasarımı, mobil uygulama veya yazılım projeleri üzerinde çalışabilirsiniz. Bu meslek, bağımsız çalışma ve uzaktan erişim için mükemmel bir seçenektir.

Yola Çıkmak : Dijital Göçebelik Rehberi

Çeviri ve Dil Hizmetleri: Çevirmen olarak farklı dilleri bilmeyi kendi lehinize çevirebilirsiniz, çeviri, düzenleme veya dil öğretme gibi hizmetler sunarak uzaktan çalışma imkanlarından faydalanabilirsiniz. 

Uzaktan Müşteri Destek Hizmetleri: Son zamanlarda uzaktan çalışma imkanları sunan birçok şirket, müşteri hizmetleri temsilcilerini evlerinden veya herhangi bir yerden çalıştırmaktadır. Telefon, e-posta veya canlı sohbet aracılığıyla müşterilere destek sağlayabilirsiniz

Uzaktan Eğitim ve Danışmanlık: Eğitmenler, koçlar, danışmanlar ve uzmanlar, çeşitli konularda uzaktan eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunabilirler. Çevrimiçi dersler, web seminerleri veya bireysel danışmanlık oturumları aracılığıyla bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz

Yazı İşleri, Sosyal Medya ve İçerik Üretimi: Yazarlar, editörler, blog yazarları ve sosyal medya içerik üreticileri, internet üzerinden metin içerikleri ve video içerikleri oluşturarak çalışabilirler. Dünyanın herhangi bir yerinde makale, blog gönderisi, e-kitaplar, SEO uyumlu içerik ve metin yazarlığı yaparak ya da video içerikleri üreterek işinizi yürütebilirsiniz.

Nasıl Dijital Göçebe Olabiliriz ?

1-Uygun Ekipmanları Edinin: Dijital göçebe olabilmek için ilk adım uygun ekipmanları edinmenizle başlar. Zamandan ve mekandan bağımsız çalışabilmeniz içinse tabii ki internet erişimi olan bir dizüstü bilgisayar ya da tablet edinmeniz temel gereksinimlerden biridir.

2-Yetenek ve Becerilerinizi Belirleyin: Gerekli ekipmanları edindikten sonra sıra dijital nomad olabilmek için yetenek ve becerilerinizi belirmekte sevgili dijital göçmen adayları ! Yukarıda açıkladığım bazı meslekleri ya da daha fazlasını araştırabilir ve kendi becerilerinize uygun olan ve uzmanlaşmak istediğiniz bir alana karar verebilirsiniz.

3-Uzaktan Çalışma Fırsatlarını Araştırın :Üçüncü adım uzaktan çalışma fırsatlarını araştırmak. Dijital göçebelerin freelance olarak çalışma alanları oldukça geniştir. Bunun için Freelancer, Fiver, Upwork ve Toptal gibi uluslararası freelance çalışma sitelerinden kendinize uygun olanı seçebilir ve işe başlayabilirsiniz. Bununla birlikte uzaktan çalışma imkanı sunan şirketlerle iletişime geçip işinize uygun proje fırsatlarına başvurabilirsiniz. Oldukça geniş ve çeşitli imkanlara sahipsiniz !

4-Finansal Planlama Yapın: Dijital göçebe hayat tarzına geçiş öncesi tabii ki finansal bir planlama yapmayı unutmamak önemli. Seyahat masraflarınızı ve yaşam giderlerinizi mutlaka hesaplayın. Hiç geliriniz olmasa bile en azından sizi birkaç ay idare edecek bir birikime sahip olmanız gerekir. Daha sonra gelirinizi düzenli hale getirmek için iş fırsatlarına odaklanıp bir ritim tutturabilirsiniz.

5-İlk Seyahat Planınızı Yapın: Dijital göçebeliğe adım atarken işin en heyecanlı kısmına gelelim. Hangi ülkeyi veya şehri ziyaret etmek istediğinize karar verin ve yeni yaşam tarzınız için ilk adımı atmaya hazırlanın. Seyahat sigortası ve vize gereksinimlerinizi hallettikten sonra konaklama ve ulaşım planlarınızı yapmayı es geçmeyin

6-Dijital Nomad Topluluklarına Katılın: Eğer seyahat ederek çalışmayı bir hayat standardı haline getirmek istiyorsanız mutlaka hayatını dijital göçebe olarak sürdüren tecrübeli kişilerle iletişime geçip fikir edinmeye çalışın. Bağlantı kurarak hem dilediğinizde sorularınızı sorabilir ve yardım alabilirsiniz hem de yeni insanlar tanıyarak network kurmaya başlamış olursunuz.

Dijital Göçmenler İçin Uygun Konaklama Seçenekleri :

Dijital göçebeler için uygun konaklama seçenekleri seyahat verimliliğini artırmak ve rahat bir çalışma ortamı sağlamak için önemlidir. Konaklamanızı daha ucuza getirerek seyahat bütçenizi planlayabilmeniz için aşağıda yer alan konaklama seçeneklerine bir göz atmanızı önerebilirim.

Hosteller ve Misafirhaneler: Dijital göçmen olarak, düşük bütçeli konaklama seçenekleri arıyorsanız hosteller ve misafirhaneler en iyi seçeneklerden biridir. Bu tür konaklama seçenekleri yeni insanlar tanıyıp sosyalleşmenin de en ideal yoludur

Airbnb: Yerel ev sahipleri tarafından kiralanan ve birçok farklı konaklama seçeneği sunan bir platform olan airbnb size tüm işlemlerinizi dijital bir ortamda halledebilme kolaylığı sunarak geniş bir yelpazede hizmet verir

Booking.com: Dünya genelinde oteller, hosteller ve pansiyon seçenekleriyle birlikte uzun süreli konaklamalar için de özel indirimler sunar.

Couchsurfing: Couchsurfing seyahat ederken düşük maliyetli konaklama seçenekleri arayanlar için bulunmaz bir fırsat diyebiliriz. Dünyanın her yerinde couchsurfing kullanıcıları birbirlerinin evinde ücretsiz bir şekilde konaklayabilirken gittikleri ülkenin yerel kültürünü ve insanlarını da yakından tanıma fırsatı bulurlar. Bunun için tek yapmanız gereken uygulamayı indirip kendinize ücretsiz bir couchsurfing profili oluşturmanız.

Coworking ve Coliving Alanları: Coworking alanları, dijital nomadlar için çalışma ve sosyalleşme imkanı sunan ortak çalışma alanlarıdır. Birçok coworking alanı, konaklama imkanları da sunar ve dijital nomadlar için ideal bir yaşam ve çalışma deneyimi sağlar. Coliving alanları ise ortak yaşam alanları sunarak, dijital nomadlar arasında sosyal etkileşimi artırır ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sağlar.

Dünya Çapında İdeal Dijital Göçmenlik Lokasyonları

Bali, Endonezya: Bali, dijital nomadlar arasında popüler bir destinasyondur. Uygun maliyetli yaşam masrafları, tropikal iklimi, doğal güzellikleri ve dinamik kültürüyle bilinir. Ubud, Canggu ve Seminyak gibi bölgeler, dijital nomadlar için popüler konaklama ve çalışma noktalarıdır. Ayrıca Bali’de birçok coworking alanı ve kolayca erişilebilir internet bağlantısı bulunmaktadır.

Chiang Mai, Tayland: Tayland’ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai, dijital nomadlar için düşük maliyetli bir yaşam tarzı sunar. Sıcak iklimi, nefes kesen doğası ve dinamik kültürüyle bilinir.

Lizbon, Portekiz:  Avrupa’nın batısında bulunan Lizbon, dijital nomadlar için çekici bir destinasyondur. Tarihi atmosferi, canlı kültürü ve uygun maliyetli yaşam masraflarıyla birlikte Portekiz’in diğer bölgelerine de kolay ulaşım seçenekleri bulunur

Medellin, Kolombiya: Güney Amerika’nın Kolombiya şehri Medellin, dijital nomadlar arasında hızla popülerlik kazanıyor.

Ho Chi Minh City (Saigon), Vietnam: Vietnam’ın en büyük şehri Ho Chi Minh City, dijital nomadlar için dinamik bir yaşam tarzı sunar ve yine uygun maliyetli yaşam masrafları ve lezzetli mutfağıyla dijital göçmenlerin gözdesi olmaya adaydır.

Dijital göçmenler tarafından dünyanın bambaşka yerlerinde keşfedilmeyi bekleyen bunların benzeri daha pek çok farklı lokasyon seçeneği bulunmaktadır. 

Bu blog yazımızın sonuna gelirken özetlemek gerekirse, dijital göçmenlik yaşam tarzının sunduğu heyecan verici dünyayı keşfettik. Gezginler için ideal lokasyonlardan, uygun konaklama seçeneklerine, dijital göçmenliğin sunduğu avantajlardan uygun mesleklere ve , seyahat bütçesi yönetimine kadar birçok önemli konuya değindik.

Dijital göçmenlik yalnızca bir iş modeli değil aynı zamanda insanlarla bağlantı kurmanızı ve kendinizi geliştirmenizi sağlayan ufuk açıcı ve nefes kesici bir yaşam tarzıdır.  Umuyorum bu yazı size yeni hedefleriniz için rehberlik etmiş ve ilham verebilmiştir.

Hazırsanız artık, dünya üzerindeki herhangi bir noktada çalışarak ve seyahat ederek hayatınızı şekillendirebilirsiniz. Dünyanın herhangi bir yerinde görüşmek dileğiyle..

Yazar: Dilara Nugay

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap