• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Tek Başına Seyahat Etmek - E+ Türkiye

Çoğumuz hiç bilmediğimiz yerlere giderken özellikle de yurtdışı gezisi ise tanıdığımız kişilerin yanımızda olmasını isteriz. ‘Tek Başına Seyahat Etmek’ yazımda olumsuz gibi gözüken ama size katkı sunacak ve tek olmanızı fırsata çevirme fırsatı veren bilgilere yer verdim.

  • Özgüven Geliştirir

İletişim kurma ihtiyacınız artacağı için farklı insanlarla konuşma başlatma ve sürdürme konusunda kendinizde umduğunuzdan yüksek başarı gösterebilirsiniz. Bu bilmediğiniz bir yolu sormak olabileceği gibi sizden fotoğrafınızı çekmelerini istemeniz gibi basit şeyler olabilir. 

  • Farklı Kültürden Arkadaşlar Edinmek

İletişime ve dışarıya daha açık ve pozitif bir tutuma sahip olacağınız için tanıştığınız insanlarla derinlemesine iletişime geçebilirsiniz. Kalacak yer için araştırma yaparak uygulamalar sayesinde farklı insanlarda konaklama sağlayıp kültürlerini yakından tanıyabilirsiniz. 

  • Problem Çözme Becerisini Geliştirir

Bulunduğunuz anda kimsenin olmaması size fazlasıyla stres yaşatsa da daha hızlı karar verme ve karşılaştığınız zorluklarda problem çözme becerisini geliştirir. Tek başınıza bir zorlukla karşılaştığınızda başarma duygusunu tattığınızda kendinize olan güveniniz artacaktır.

  • Kendinizi Daha Yakından Tanımak

Başkalarıyla seyahat ederken onların düşüncelerine önem vererek çoğu konuda gerçek fikrimizi olduğu gibi yansıtmak konusunda zorlanırız. İsteklerimizde ısrarcı olmayıp uyum sağlama yeteneğimiz baskın ise kendimizi keşfetme şansımız azalır. Tek başınıza seyahat ederken sizi heyecanlandıran, mutlu eden veya üzen şeyleri daha iyi analiz etme fırsatınız olur.

  • Yabancı Dili Geliştirmek

Sıklıkla seyahat ederken telefon aracılığıyla uygulamalar kullansak dahi bazen yeterli gelmeyebilir ve gittiğimiz yerde yaşayan insanlarla iletişime geçmemiz gereken durumlar olabilir. Yabancı dilinize güvenmiyorsanız bile konuşmaya başlarsınız ve bunun dünyanın sonu olmadığını anlarsınız. Böylece seyahatin ilerleyen günlerinde çok daha fazla konuştuğunuzu fark edebilirsiniz. Pratik yapmanın yanı sıra her gün yeni şeyler öğrenirsiniz.

Farklı deneyimleri seviyor ve özgür hissetmek istiyorsanız bir kere tek başınıza seyahat etmenizi öneririm. ‘Tek Başına Seyahat Etmek’ yazıma eklemek istedikleriniz varsa deneyimlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yap