• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • "Salt Lake City" GÜNLÜKLERİ -

Şehirle ilgili gözüme çarpan detaylar:

Salt Lake City Günlükleri

-Salt Lake City’nin büyük kısmını kapsayan oldukça güzel tasarlanmış bir tramvay ve toplu ulaşım sistemi bulunuyor.

-SLC havalimanında indiğiniz yerden itibaren temiz. Dolu olmayan ve saatlerine uyan bir tramvay aracılığıyla şehrin iç bölgelerine gidebilirsiniz. 6 Nisan 2022 de bu tramvay 2.50 dolardı. Tüm günlük bilet ise 5 dolardı. Şehrin içinde önemli bir kısım da bedava olduğu için buralarda direk bilete para vermeden de sürmeniz mümkün.

-Şehrin çeşitli yerlerinde kısa süreliğine elektrikli bisiklet kiralayabileceğiniz doklar mevcut. Bunları ilk geldiğimde kullanmak için sabırsızlanırken kullanmaya karar verdiğimde üstünde yazan ücretin 2.5 katını almaya çalıştığı için daha sonrasında sürmedim.

-İlginç bir şekilde her bir köşede neredeyse evsiz bir insanla karşılaşmanız mümkün. Ancak bu insanlar biraz daha çekingen ve kendi hallerinde takınıyorlar. Gece 11-12 civarlarında bile yürüdüğümde herhangi bir gerginlik hissetmedim.

-Evsiz insan miktarına rağmen burada yaşayan insanlar çok dost canlısı. Aynı zama içgüdüsel olarak insanlar birbirinden korkmuyor. Kaldığım 10 günlük süre içerisinde (katıldığım etkinlik dışında) rastgele 6-7 kişiyle tanışma fırsatı buldum.

-Salt Lake City, Utah genel olarak sağ kesim ağırlıklı ve Mormon dini özellikleriyle öne çıkan bir bölge olduğu için 10’dan sonra sokakta çok fazla insan görmüyorsunuz. Hatta bazen yemek bile alabilecek yer kolay kolay bulamıyorsunuz.

-Şehir mimari olarak orada yaşayan nufüsun 3 katına inşa edilmiş hissi veriyor. Kaldırımların her iki yönde de 1-1.5 şerit genişliğinde olması ve ağaçların şehirle bütünleşik hali insana huzur verebiliyor.

Kalınabilecek Yerler:

Salt Lake City Günlükleri

Motel tercih etmeyin:

Ben PyCon2022’den aldığım finansal desteğe ihtiyacım olan miktarı bildirirken etkinliğin yapılacağı yere çok uzak olmayan bir motel seçmiştim. Bunu özellikle belirtiyorum. Çünkü booking.com’da ve expedia’da oyu çok kötü olmasa bile yorumlara ÇOK detaylı bakmadan bütçe hesabı yapmayın.

Gitmeden bir gün önce fark ettim ki kalmayı planladığım motel Amerikan dizilerinde gördüğümüz, kahramanların bir gece bile zor kaldığı motellerden farksız. Onun yerine son anda başka bir yerde kalmak zorunda kaldığım. Bu da cebimden fazladan 400 dolar vermeme sebebiyet verdi.

Hoteller ve AIRBNB daha güvenli bir tercih olacaktır. Eğer Downtown yakınlarına gitmeyi planlıyorsanız Comfort Inn Downtown’da kaldığım süre boyunca çok memnun kaldım. Hem Hilton’un karşısında olması hem de şehrin çeşitli yerlerine yakın olmasından bir yerleri keşfetmemi çok kolaylaştırdı.

Yemekler:

Salt Lake City Günlükleri

Şehrin en keyif aldığım yanlarından biri yabancı bir sürü otantik yeme fırsatımdı diyebilirim. Sadece yürüme mesafemde bile etli taco yapan Meksika restoranı, birkaç tane iyi bilinen Çin lokantası ve tayvan mutfağı vardı. Günlük yemeğe ortalama 20 dolardan aşağı harcamanız çok mümkün değil eğer 2 öğün tüketecekseniz.

Eğer yemekler genel olarak çok kalorili mi diye merak ediyorsanız, evet, kesinlikle öyle. Ortalama 1 öğünde alacağınız kalori miktarı burada 1 günde tükettiğinize eşit olabilir. Buna göre salata yemek veya başka alternatiflere bakabilirsiniz.

Sebze, meyve ve salata bulabileceğiniz 2 tane büyük market mevcut şehrin içinde.

UÇUŞLARIM VE HAVALIMANLARI DENEYİMLERİM

Gidiş: İzmir(ADB) à Munich (MUC) à Chicago O’Hare à Salt Lake City (SLC)

Dönüş : Salt Lake City(SLC) àDenver (DEN) àFrankfurt International (FRA) à Izmir (ADB)

Gidişim de dönüşüm de 26-27 saat civarı sürdü, tek seferde aşırı uzun süreler beklememişim olsam da toplam iki uçak arasında geçen zamanla beraber bu sürelere ulaşmış oldum.

En uzun uçuşum Amerika’ya indiğim ve Amerika’dan ayrıldığım uçuşlar oldu. 2’si de 10’ar saat sürdü.

Gidişte de dönüşte de 10-12 tane güvenlik kontrolünden geçmek zorunda kaldım. Bazen de sırf güvenlik görevlisi sorduğu için tüm belgelerimi sürekli çıkarmak zorunda kaldım (Pasaport, Covid testim, biletlerim). Yani özellikle ülke değiştireceğiniz uçuşlarda yanınızda bir çanta olması pasaportunuzu da kaybetmemek adına çok çok önemli bir hamle olacaktır.

Munich havalimanında güvenlik kontrolünde hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ancak Frankfurt havalimanında elimdeki taşıdığım her şeyin en ince detayına kadar çıkarttılar. Çantamda bilgisayar taşıyordum, bilgisayarın yanında şarj aleti, mouse, kulaklık, havalimanlarında izin verilen tarzda deodorant. Ancak yanımdaki kameranın pilini bile çıkarmamı söyledi benimle ilgilenen görevli. Şaşırdığımı görünce ise rahatsız oldu.

YAPTIĞIM ÖNEMLİ İKİ HATA:

Gidiş uçuşumda kontrolden geçirmek için bavulumu alıp sınır polisinden geçirmem gerektiğini bilmiyordum. Dolayısıyla Salt Lake City’e sorunsuz ulaşmama rağmen bavulum benden 3.5 saat sonra geldi. Burada şunu özellikle belirtmem lazım. İçinde en ufak onların sıkıntılı diyebileceği bir şey olsaydı bavulumu kırıp(kilitliydi) ona bakmak zorunda kalacaklardı. Amerika’ya uçuşunuz varsa hem devletin sitesinden yasaklanan şeyleri inceleyin. Hem de ilk şehirde bavulunuzu almayı unutmayın.

Almanya’da aynısı söz konusu değildir. Amerika’dan bana son uçuştan önce(Münih’e indiğim uçuş) bavulumu almam gerektiğini hem check-in yapan kişi söyledi. Hem de öncesinde bilgi almak aradığım müşteri hizmetleri. Bunu da yapabilmek adına yanlışlıkla havalimanını resmiyette terk etmiş oldum. Sonrasında ise tekrardan dışarıdan girmek zorunda kaldım.

Diğer hatam ise yeterince yanıma atıştırmalık almamak oldu. Size uçuşlarda yemek de verseler bunlar genelde minimal miktarlarda oluyor. Dolayısıyla sizi tutmanın ötesine çok gitmiyor. Açlıkla ilgili bir probleminiz varsa, kesinlikle yanınıza bol bol atıştırmalık alın.

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar: Sarp Yüceyılmaz

Yorum Yap