• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Orta Avrupa’nın İncisi: Macaristan’da Yapılacaklar - E+ Türkiye

Orta Avrupa’nın İncisi: Macaristan’da Yapılacaklar

Merhaba Sevgili Gezginler,

Macaristan, tarihi zenginlikleri, hayran bırakan doğası ve büyüleyici kültürü ile Orta Avrupa’nın incisi olarak biliniyor. Peki, sizde ölmeden önce gidilecek yerler listenize  Macaristan’ı eklediniz hatta uçak biletlerinizi hazırladınız şimdi size tek gereken Macaristan’da neler yapabileceğinizin bir listesi mi? İşte bu blog yazımda benzersiz güzelliklere sahip bu ülkeyi keşfe çıkacağız ve Macaristan’a vardığınızda yapılacakları listeleyeceğiz.

1. Budapeşte:

Listede ilk sırada eşsiz güzelliğiyle Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte yer alıyor. Şehrin, bir tarafı Buda ve diğer tarafı Peşte olmak üzere Tuna Nehri ile bölünüyor.

Buda tarafında gezilecek yerler:

Buda Kalesi: Buda Kalesi’nin tarihi, Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Kraliyet Sarayı, Buda Kalesi içinde bulunan ana yapıdır ve Macar kral ve kraliçelerine ev sahipliği yapmış, tarihi öneme sahip bir saraydır. Bu kaleden Buda ve Peşte tarafının büyüleyici manzarasını izleyebilirsiniz. Kale tepede bulunduğundan ister yürüyerek, ister füniküler kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. 

Balıkçılar Tabyası: Disney masallarını andıran görüntüsü ile Balıkçı Tabyası şehrin güzelliklerini seyretmek için harika bir konumdur. Yapıldığı dönemde şehri gözetlemek amaçlanmıştır. Margaret Adası, Macaristan Parlamento Binası ve Tuna Nehri’ni bu teraslardan ücretsiz seyredip, unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Tabyada bulunan sivri uçlu 7 adet kule, 7 Macar kabilesini ve liderlerini temsil etmektedir. Aynı zamanda Tabya’nın çevresinde, şehrin güzelliklerini seyretmek için birkaç restoran ve kafe bulunur. Burada oturarak kahve içerken ya da bir şeyler atıştırırken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Széchenyi Termal Hamamı: Széchenyi, termal suları ve aynı zamanda sosyal etkinlikleriyle de ünlüdür. Özellikle yaz aylarında, havuzlar etrafında canlı müzik etkinlikleri ve diğer eğlenceli aktiviteler düzenlenir.

Gellért Tepesi: Gellért Tepesinden tüm şehre panoramik bir bakış açısıyla bakabilirsiniz. Tepenin zirvesinde, Budapeşte’nin koruyucu azizlerinden biri olarak kabul edilen St. Gellért’in bronz heykeli yer almaktadır. Gellért, Macaristan’ın Hristiyanlığa geçişinde etkili bir figürdür. Tepede ayrıca, I. Dünya Savaşı sonrasında inşa edilen ve şehri gözetlemek amacıyla kullanılan Citadella bulunmaktadır. 

Peşte tarafında gezilecek yerler:


Parlamento Binası: Parlamento Binası, şehrin pek çok noktasından görülebilecek şekilde konumlandırılmıştır ve ziyaretçilere açıktır. Binanın özellikle gece ışıklandırması özellikle etkileyicidir

Aziz Stefan Bazilikası: Budapeşte’nin en önemli dini yapılarından biridir. Bazilika, Budapeşte’nin merkezinde yer almaktadır. Bir rivayete göre Parlamento binası ve Aziz Stephen Bazilikası arasındaki denge, Macaristan’daki din ve devlet işlerinin arasındaki ayrımı sembolize ediyor bu yüzden aynı yüksekliğe sahiplermiş. Hatta Budapeşte’nin şu anki iskan düzenlemelerine göre şehirde hiçbir yapı 96 metreden daha yüksek olamazmış. Eğer yılbaşı zamanında giderseniz burada kurulan Noel pazarları ile çok güzel bir atmosfer oluşuyor.

Kahramanlar Meydanı: Macaristan’ın bininci yılı anısına inşa edilmiştir. Bu anıt, Macaristan’ın kuruluşunu ve kahramanlarını simgeler. Meydanın kuzey tarafında, ünlü bir kütüphane ve müze binası yer alıyor. Meydanın etrafında geniş yeşil alanlar ve küçük bir gölet bulunuyor. Aynı zamanda kış zamanında giderseniz burada birçok kişinin buz pateni yaptığı bir alanda bulunuyor.

Yahudi Ayakkabıları Anıtı: Budapeşte’nin tarihi Buda bölgesinde, Danube Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Bu anıt, Holokost sırasında hayatını kaybeden Macar Yahudi topluluğunu anmak ve anlamak amacıyla inşa edilmiştir. Ayakkabılar, Naziler tarafından Danube Nehri’ne attırılan veya öldürülen Yahudi kurbanların giydiği ayakkabıları simgelemektedir ve nehrin kıyısında sıralanmış bir şekilde yerleştirilmiştir.

New York Cafe, Budapeşte’nin en ikonik ve tarihi kafelerinden biridir. İşte bu eşsiz mekan hakkında bilgi:

New York Cafe: Avrupa’nın en güzel kafesi olarak anılan bu mekan, zarif iç tasarımı ve lüks atmosferi ile ünlüdür. Kafe, altın yaldızlı süslemeler ve zarif mobilyalar ile donatılmıştır. Yıllar içinde, ünlü yazarlar, sanatçılar burayı ziyaret etmiş ve bu kafenin sanatsal ilham kaynağı olduğunu belirtmiştir.

Opera Binası: Bina, opera ve bale performanslarına ev sahipliği yapar ve ziyaretçilere açıktır.

Fashion Street: Budapeşte’nin merkezinde yer alır. Cadde, zarif tasarımı, mağazaları ve kafeleriyle ünlüdür.

Central Market Hall: Şehrin en büyük ve en ünlü kapalı pazarlarından biridir. Budapeşte’nin merkezinde, tarihi Váci Caddesi yakınında, Ferenciek Meydanı’nda bulunmaktadır. Bu pazarda taze meyve, sebze, et, balık, baharatlar, şekerlemeler ve geleneksel Macar ürünleri gibi birçok farklı malzeme bulunmaktadır. Aynı zamanda turistler için çeşitli hediyelik eşyalar ve el işi ürünler de satan dükkanlarda  bulunmaktadır. 

Budapeşte Köprüleri (Aslanlı Köprü (Chain Bridge), Özgürlük Köprüsü, Sarı Köprü): Budapeşte’nin tarihi merkezinde, Buda ve Peşte şehirlerini birbirine bağlayan köprülerdir. Gün doğarken ve gün batarken harika manzaralar sunarlar. 

BONUS: 

Tekne Turu: Budapeşte’yi keşfetmenin en keyifli yollarından biri de Tuna Nehri üzerindeki tekne turlarıdır. Tekne turu sırasında, zincir köprüsü, Parlamento binası, Buda Kalesi ve Balıkçı Tabyası  gibi Budapeşte’nin simgesel yerlerini yakından görebilirsiniz. İster gündüz, ister gece bu turlara katılabilirsiniz ama tabii ki bizim önerimiz gün batımı sırasında katılmanız hem gün batarken hem de akşam ışıklar yandığında bu güzellikleri görebiliyorsunuz.

Margaret Adası: Tuna Nehri üzerinde ve Budapeşte’nin ortasında yer alan yeşilliklerle dolu doğal bir alandır. Adada güzel yürüyüş yolları bulunmaktadır. Yeşillikler içinde, nehir manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz veya piknik yapabilir ve çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz.

Yemek Kültürü

Maalesef, Budapeşte, tarihi zenginlikleri kadar zengin bir mutfak kültürüne sahip değil. Fakat yine de denemek için birkaç lezzetini sıralayalım, ne de olsa yeni bir tat yeni bir keşif biz gezginleri en mutlu eden şeydir.

1. Gulyás: Gulyás, adeta Macaristan’ın sembolüdür. Doyurucu bir et yemeğidir. Türk mutfağından aşina olabileceğiniz bir tattır. Geleneksel bir gulyásı, yerel restoranlarda veya pazar yerlerinde bulabilirsiniz.

2. Chimney Cake (Kürtőskalács): Kürtőskalács, tütsülenmiş hamurun üzerine şeker ve baharatlar eklenerek yapılan bir tatlıdır. Sokak satıcılarından kolaylıkla bulabilirsiniz. Bizim önerimiz Nyugati pályaudvar tren garının çıkışında bulunan büfeden almanız bizler denedik beğendik.

3. Lángos: Lángos, geleneksel bir Macar hamurundan yapılan bir çeşit pişidir. Yalnız dikkat edin Pişi Macarca da farklı bir anlama geliyor. Bizim Türkiye’de ki Pişi’ye benziyor derseniz garip bakışlara maruz kalabilirsiniz.

4. Palinka – Macar Rakısı: Macaristan’ın geleneksel içkisi Palinka, meyvelerin damıtılmasıyla elde edilen bir rakı türüdür. 

Gece Hayatı

Gündüz gezdiniz ve akşam biraz daha eğlenceli bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Şimdi gelelim şehrin eğlence hayatına. Aslında Budapeşte hava karardıktan sonra canlanır, gündüz turistler yoğunluktayken gece öğrenciler daha yoğunlukta olur. Eğlence mekanları da genellikle harabe binalar yeniden restore edilerek inşa edilmiş ve birçok odadan oluşan binalardır. 

1. Szimpla Kert: Budapeşte’nin en ünlü ruin barlarından biridir. Dikkat çekici dekorasyonu ile en çok tercih edilen yerlerden biridir.

2. Instant-Fogas: Bir diğer popüler ruin bardır. Farklı temalara sahip odaları var ve bir müzik türü sevmeyenler için içeride birçok türden müzik odası bulunmaktadır.

3. 360 Bar: Budapeşte’nin muhteşem manzarasına sahip bir çatı barıdır. Buradan şehri yüksekten görebilir ve lezzetli kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz.

4. Akvarium Club: Şehir merkezinde yer alır ve canlı müzik performansları, DJ setleri ve özel etkinliklere burada gerçekleşir.

5. Morrison’s 2: Morrison’s 2 mekanı genellikle gençler arasında tercih edilen bir eğlence noktasıdır. Her pazartesi uluslararası öğrencilerin buluşma yeridir.

Orta Avrupa’nın İncisi: Macaristan’da Yapılacaklar

2. Eger:

Listede ikinci sırada şarap ve tarih severler için Eger yer alıyor.

Eger Kalesi: Tarihi kale, şehri yüksekten gören etkileyici bir noktada bulunur. Kaleden şehri seyredebilirsiniz.

Şarap Turları:  Eger, ünlü şaraplarıyla bilinir. Şehri ziyaret ederken, yerel şarap üreticilerini ziyaret ederek geleneksel Macar şaraplarını keşfedebilir yeni lezzetler deneyebilirsiniz. Valley of the Beautiful Woman şehrin ünlü şarap bölgesidir. Özellikle Bull’s Blood adlı ünlü şarapları tatmanızı öneririz.

Eger Minare: Eger Minare, Osmanlı dönemine ait önemli bir eserdir. Minareden şehri seyretmek için yükseğe çıkabilirsiniz.

Orta Avrupa’nın İncisi: Macaristan’da Yapılacaklar

3. Esztergom:

Listede 3. sırada aynı gün içinde iki ülkede bulunma fırsatı sunan Esztergom bulunmaktadır.

Esztergom Bazilikası: Esztergom Bazilikası, Macaristan’ın en büyük kilisesi ve Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biridir. 

Esztergom Kalesi: Şehrin merkezinde yükselen Esztergom Kalesi, Tuna Nehri’nin muhteşem manzarasını ve de Slovakya’nın Štúrovo şehrini görebilirsiniz.

Marie Valerie Köprüsü: Tuna Nehri üzerinde, Macaristan’ın Estergon kentini Slovakya’nın Štúrovo şehrine bağlayan köprüdür. Bu köprü ile aynı gün içinde 2 ülkede bulunmak farklı bir deneyim.

Festival ve Etkinlikler

Macaristan, yıl boyunca çeşitli festivallerle canlanır. Uluslararası Film Festivali, Sziget Müzik Festivali ve St. Stephen’s Day gibi etkinlikler, kültürü ve sanatı bir araya getirir. 

Sziget Festivali: Her yıl Ağustos ayında Budapeşte’nin merkezine oldukça yakın bir adada düzenlenen büyük bir müzik ve kültür festivalidir. Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olarak bilinir. Hatta 2024 Sziget Festivali şarkıcıları yakın zamanda açıklandı. Festivalde Sam Smith, Louis Tomlinson, AURORA, Martin Garrix, Becky Hill gibi isimler sahne alacak.

EXTRA BONUS

Balaton Gölü: Balaton Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük tatlı su gölüdür. Macaristan konumu bakımında denize kıyısı olan bir ülke olmamakla beraber Macarlar denize olan özlemlerini kimi zaman bu gölde yüzerek, güneşlenerek ve su sporları gibi aktiviteler ile giderirler. Balaton Gölü, Budapeşte’den trenle veya araçla kolayca ulaşılabilir.

— 

Macaristan, tarih, kültür, doğa ve lezzetin iç içe geçtiği bir ülkedir. Bu benzersiz ülke, kendine özgü havası ile kalplerde yer edinir. Benim için de her zaman farklı bir yeri olacaktır.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Umarım bu blog yazısı Macaristan’ın güzelliklerini daha yakından keşfetmenize yardımcı olur!

Yazar: Aybüke Kılıç

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap