• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Karbon Ayak İzi - E+ Türkiye

Merhaba bugün sizlere ”Karbon Ayak İzi” ile ilgili detay vermek istedik. Bilimsel araştırmalar, bugünkü üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı devam ettirdiğimiz sürece 2050 yılında 3 dünyaya eşdeğer nitelikte doğal kaynağa ihtiyacımız olacağını söylüyor. İşte bu yüzden ekolojik ayak izimizi küçültmemiz gerekiyor. Hadi gelin nedenlerine beraber bakalım.

Bu yolda ilk işimiz karbon ayak izimizi azaltmak.
Peki karbon ayak izi nedir? Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak tanımlanıyor.

1)Yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edebiliriz. Şahsi araç yerine toplu taşımaya yönelebiliriz.

2)Beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirebiliriz. Daha az et tüketebiliriz çünkü et besininin karbon ve su ayak izi yüksektir. Etin üretiminden tüketimine kullandığı enerji ve temiz su kaynakları bu ayak izlerini arttırıyor. Sebzelere yönelmek önemli bir seçenektir.

3)Yerli gıda tercih edebiliriz. Çünkü gıdaların uzun mesafe katederek tüketiciye ulaşmasında sarfedilen yakıt ayak izini arttırır.

4)İhtiyacımız kadar gıda tüketebiliriz.

5)Geri dönüşüme dikkat edebiliriz.

6)Eşyalarımızı yeniden kullanabiliriz. Daha az kıyafet satın alabiliriz.

7)Yeşil alanları koruyup arttırabiliriz, fidan dikebiliriz.

8)Çevremizi evimiz gibi temiz tutarak doğaya, yaşamımıza olumlu katkıda bulunabiliriz.

Bugün sizlere ”Karbon Ayak İzi” hakkında bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın 

Yazar: Beyza Yılmaz

Yorum Yap