• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Hippoterapi Türkiye Projesi - E+ Türkiye

HİPPOTERAPİNİN TÜRKİYE’DEKİ STANDARTLARINI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Hippoterapi Türkiye projesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenmektedir. Türkiye’de hippoterapi çalışmalarına paydaş olan ve/veya olabilecek kamu kurumları, kuruluşlar, spor kulüpleri, sivil toplum örgütleri, üniversiteler gibi kuruluşları bir araya getirerek iş birliği ortamı hazırladığı bir network oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu ağın yanı sıra, dünyadaki mevcut durum ve gelişmeleri de takip ederek, hippoterapi uygulamalarının Türkiye’deki standartlarının oluşturulmasını, resmi tamamlayıcı tedaviler içerisinde kabul edilerek yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.

“Support to Civil Society Networks in Turkey” çağrısının “Sağlığa Erişim” başlığı altında hazırlanan ve kabul edilen proje, atçılık profesyonelleri (at antrenörü) ile sağlık alanında çalışan hekim, terapist, veteriner hekimler, rehabilitasyon merkezleri, faydalanıcılar ile en yakın temasta olan engelli organizasyonları (vakıflar, dernekler vb.) gibi hippoterapinin Türkiye’deki paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu oluşan ağ ve işbirliğinin gücü ile birlikte, hippoterapinin Türkiye’deki güncel durumu ve geleceği hakkında fikir alışverişi ve işbirliği yaparak, Sağlık Bakanlığı tarafından tamamlayıcı tedaviler arasına alınması konusunda hak temelli savunuculuk konusunda da güç birliği ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Proje kapsamında, hippoterapinin standardize edilmiş uygulama yöntemlerini oluşturmak, bunun yanı sıra farklı kurum ve bireysel uzmanları bir araya getirerek hippoterapinin Türkiye’deki geleceğine yön verecek bir işbirliği ağını oluşturmaya devam ediyoruz.

Hippoterapi uygulamalarını, sağlık bilimsel alt yapısıyla sahip olması gerektiği gibi at antrenörü, hekim, veteriner hekim ve terapistlerimizin oluşturduğu multidisipliner bir yapıda uygulayarak örnek proje merkezleri ve uygulamaların modellemesini gerçekleştiriyoruz.

Akademi-kamu-STK işbirliğinin önemini vurgulayarak, merkezimizdeki çalışmaları hippoterapi uygulamalarını standardize etme aşamasında akademik çalışmalar ile başta İcra Kurulu Başkanımız Sn. Prof. Dr. Şükrü TORUN, Prof. Dr. Fatma Sultan KILIÇ ve Prof. Dr. Kürşad Bora ÇARMAN olmak üzere alanında uzman hocalarımızın tecrübe ve tavsiyeleri ile gerçekleştiriyoruz. Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kamu, STK ve akademi üçgenindeki kurumların işbirliği ve destekleri ile T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hippoterapi araştırmaları yürütme konusunda yetki verilmiş bir proje olarak çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Türkiye’deki kurumların kapasitelerinin geliştirilmesi için 4 farklı uzmanlık alanında eğitim içerikleri geliştirerek bu eğitimlerin yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir hippoterapi merkezinin insan kaynağı, fiziki şartlar gibi minimumda sahip olması gereken standartların belirlenmesi için çalışmalarımızı sonlandırma aşamasındayız.

Proje kapsamındaki çalışmaların ülke dışında da tanıtılması, sadece ülke içinde değil global networke de dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası kongrelerde çalışmalarımızı farklı uzmanların değerlendirmelerine sunup, ortak fikirler üzerinde çalışıyoruz.

2021 yılında Uluslararası Hippoterapi Federasyonu tarafından Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirilen 17. Uluslararası Hippoterapi Kongresi jürisi tarafından, örneklediği işbirliği modeli ile projeler alanında “Özel Poster Ödülü”ne layık görülmüştür.

Dijital Hekim Platformu Doktorclub tarafından her yıl düzenlenen “Doktorclub Awards” ödülleri kapsamında 2022 yılı “Yılın Sivil Toplum Kuruluşları – Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisinde finalistler arasında yer almıştır.

Projemizde hippoterapinin Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak kabul edilmesi ve yasal bir düzenlemeye sahip olması için politika yapıcılar ile de görüşmelerimizi sürdürmekteyiz.

İbrahim Serdar KOÇAR / Hippoterapi Proje Koordinatörü

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap