• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Filmlere Konu Olmuş Şehirler ve Mekanlar - E+ Türkiye

Filmlere Konu Olmuş Şehirler ve Mekanlar

Birçok film, çekildiği şehir veya mekanın atmosferini, tarihini veya kültürünü kullanarak ilginç ve etkileyici hikayeler anlatır. İşte filmlere konu olmuş bazı şehirler ve mekanlar:

New York City, ABD:

Birçok filmde yer alan bu büyük şehir, farklı semtleri, gökdelenleri ve kültürel zenginlikleriyle sıkça kullanılır. Örneğin, “New York’un Çeteleri” ve “Breakfast at Tiffany’s” gibi klasik filmler New York’ta geçer.

Paris, Fransa:

Romantizmi ve tarihiyle ünlü Paris, birçok romantik film ve sanat filmine ilham kaynağı olmuştur. “Amélie” ve “Midnight in Paris” gibi filmler bu şehirde geçer.

Tokyo, Japonya:

Modernizmi, geleneksel kültürü ve neon ışıklarıyla Tokyo, birçok bilim kurgu, anime ve suç türündeki filmlerde karşımıza çıkar. “Lost in Translation” ve “Akira” bu örneklerden sadece birkaçıdır.

İstanbul, Türkiye:

Doğu ve Batı’nın buluşma noktası olan İstanbul, farklı kültürleri bir araya getiren birçok filmde kullanılmıştır. “İstanbul Hatırası” ve “Mavi Gözlü Dev” gibi filmler burada çekilmiştir.

Filmlere Konu Olmuş Şehirler ve Mekanlar

Rio de Janeiro, Brezilya:

Renkli festivalleri, muazzam doğal güzellikleri ve favela bölgeleriyle Rio de Janeiro, birçok aksiyon ve dram filminde sahne olmuştur. “City of God” ve “Fast Five” bu şehirde geçen filmlere örnektir.

Roma, İtalya:

Antik tarihi, sanat eserleri ve mimarisiyle ünlü Roma, birçok tarihî film ve romantik filmde karşımıza çıkar. “Roman Holiday” ve “Gladiator” gibi filmler Roma’da geçer.

Las Vegas, ABD:

Kumarhaneleri, parlak ışıkları ve eğlence kültürü ile ünlü Las Vegas, genellikle suç ve komedi türündeki filmlerde kullanılır. “Ocean’s Eleven” ve “The Hangover” gibi filmler Las Vegas’ı konu alır.

Hong Kong, Çin:

Modernizmi, yüksek binaları ve benzersiz kültürü ile Hong Kong, özellikle aksiyon filmlerinde sıkça kullanılır. “Infernal Affairs” ve “Chungking Express” gibi filmler bu şehirde geçer.

Bu şehirler ve mekanlar, filmlere karakter, atmosfer ve hikaye katma potansiyeline sahip önemli ve ilginç yerlerdir.

Yazar: Yağız Ali Yağcıoğlu

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap