• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • ESC Gönüllük Fırsatları - E+ Türkiye

ESC Gönüllük Fırsatları ; Solidarity Corps, Avrupa Gönüllü Hizmetinin yerini alan yeni bir programdır ve gönüllülük fırsatlarına ek olarak, ulusal ve uluslararası düzeylerde ücretli staj ve iş fırsatları da sunar.

Gönderen ve ev sahibi kuruluş faaliyet gösterdikleri ülkenin Ulusal Ajansı tarafından verilen kalite etiketine sahip oldukları için projelerin kalitesi oldukça yüksektir . Ev sahibi kuruluşlar, şehirlerden kırsal alanlara kadar farklı yerlerde bulunuyor, bu da çiftlikler, okullar, evler, mülteci merkezleri, dernekler ve diğerleri gibi farklı bağlamlarda gönüllü bir proje yapmayı mümkün kılıyor. Bu fırsatlar ayrıca yeni bir dili geliştirmeye veya öğrenmeye ve yumuşak ve zor beceriler geliştirmeye olanak tanır.

ESC Gönüllülüğü

European Solidarity Corps gönüllülük projeleri, 18 ila 30 yaşları arasındaki gençleri hedefliyor ve iki seçeneğe ayrılıyor – Ekip Gönüllülüğü ve Bireysel Gönüllülük – her ikisi de yalnızca bir kez yapılabilir.

Takım Gönüllülüğü, farklı milletlerden 10 ila 40 genci çeşitli gönüllü faaliyetler yürüttükleri bir ülkede bir araya getiriyor. Bu gönüllü projeler 2 hafta ile 2 ay arasında sürer ve gönüllüler uluslararası ve çok aktif bir ortamda yaşadıkları için bir dereceye kadar kısa vadeli projelere benzerler .

Bireysel Gönüllülük 2 ile 12 ay arasında sürer, yani uzun soluklu bir projedir. Ev sahibi kuruluşta genellikle başka gönüllüler olmasına rağmen, geliştirilen çalışma daha fazla sorumluluk ve yeni beceri ve bilgi edinmeye daha fazla odaklanma olasılığını içerir.

Gönüllülük projelerinin yol, konaklama, yemek ve giyim, gezi gibi ekstra harcamalar için cep harçlığı gibi tüm masrafları Erasmus+ fonlarından karşılanmaktadır. Gönüllüler, bu masrafları karşılamanın yanı sıra, diğerlerinin yanı sıra ilaçlar, doktor ziyaretleri gibi tıbbi harcamalarla ilgili masrafları karşılayacak sağlık sigortasına da sahiptir.

ESC Stajları ve İşleri

Avrupa Dayanışma Teşkilatı stajları nispeten yenidir ve henüz çok fazla fırsat mevcut değildir. ESC stajları 18-30 yaş arası gençlere yöneliktir ve 2-6 ay arasında sürer, ancak süre 1 yıla kadar uzatılabilir. Avrupa Dayanışma Teşkilatı işleri 3 ila 12 ay sürer.

Hem stajlar hem de işler, ev sahibi kuruluş tarafından adil bir şekilde ödenir ve ev sahibi ülkenin düzenlemelerine göre sosyal güvenlik ödemesi gerekli olacaktır.

Varış Noktaları

European Solidarity Corps’un stajları ve işleri yalnızca Avrupa Birliği Üye Devletlerinde gerçekleşebilir, ancak European Solidarity Corps gönüllülük programlarına Kuzey Makedonya, Türkiye, Lihtenştayn, İzlanda, Norveç, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Ermenistan, Azerbeycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, Ürdün, İsrail, Lübnan, Fas, Filistin, Suriye, Tunus ve Rusya.

Başvuru

European Solidarity Corps platformundaki tüm bilgilere erişmek için bir hesap oluşturmak ve fırsatları aramaya başlamak gerekir. Platformlarında mevcut tüm yerleşimleri bulabilirsiniz. Ev sahibi kuruluşlar ayrıca kayıtlı gönüllülerin profiline erişebilir ve gönüllünün profili aradıkları gereksinimleri karşılıyorsa iletişime geçebilirler.

ESC platformunda, proje yapmasa bile tüm gençlerin başvurabileceği yarışmalar bulmak da mümkün, yani Avrupa Dayanışma Gönüllüleri topluluğunda herkes aktif olabilir. Yarışmalardan bazıları şunları içeriyor: tişört tasarımı, fotoğrafçılık, şiir ve diğerleri!

ESC gönüllü projesi yapmak istediğiniz bir kuruluş bulursanız, ancak uygun yerleşimleri yoksa, sizi gönüllü olarak kabul etmek için başvuruda bulunabileceklerinden, onlarla iletişime geçmenizi öneririz.

ESC Gönüllük Fırsatları

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap