• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği - Erasmus+ Türkiye

Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği -Fatsa Özel Bahçeşehir Koleji tarafından yürütülen Erasmus + (KA210-SCH) Okul Eğitiminde küçük ölçekli ortaklıklar projeleri kapsamında  6 ortaokul öğrencisi 2 öğretmen olarak  gerçekleştirdiğimiz Polonya ziyaretimizi anlatacağım.

Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği

Yolculuğumuz Ordu-Giresun havaalanında buluşmamızın ardından başladı. İstanbul Havalimanı aktarmalı olarak Varşova Chopin Havalimanına iniş yaptık. Flixbus otobüs ile 5 saatlik yolculuğun ardından Katoviçe şehir merkezine ulaştık. Partner okulumuzun Müdürü bizi karşılayarak Rudziniec bölgesindeki otelimize yerleştirdi. Türkiye saatiyle 09.00 da başlayan seyahatimiz Polonya saati ile 03.00 de bitmişti. Hızlıca odalarımıza yerleştik.

Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği

1.gün

Sabah 10.00 da Karşılama Seromonisi için okulumuza gittik. Okul Müdürü bizleri geleneksel kıyafeti ile karşıladı. İtalya’dan gelen partner okul öğrencileri ve Polonyalı  partner öğrencilerimiz ile tanıştık. Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle ülke marşlarının ardından,kayıplarımız için saygı duruşunda bulunduk. Bu kadar ince düşünceli olmaları bizleri çok etkiledi. Polonyalı öğrencilerin  yerel danslarıyla başlayan açılış  seromonisi ülkelerin kendini tanıtmasıyla ve Polonya kültürüne ait ikramlarla devam etti. Öğrencilerimiz  Güvenli internet konulu projemiz ile ilgili sunumlar yaptılar. Sosyal medya kullanımları hakkında bilgi paylaşımında bulunduk.

Polonya Yöresel Kıyafeti

2. gün

Krakow gezisi planlanmıştı.  3 ülke okulu birlikte yola çıktık. Yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü. Öğrencilerimiz bu zaman diliminde arkadaşlarıyla iletişime geçip İngilizce konuşma becerilerini geliştirdiler. Krakow Pazar Meydanı, Meryem ana kiliselerini Rehber eşliğinde gezdik. Krakow tarihi dokusunu kaybetmemiş bir şehir. Bizler için kültürel bir gezi oldu. Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği

Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği

3. Gün

Okuldaki work shop un ardından Zarbze Guido Maden ve Kömür Madeni Müzesini ziyaret ettik. Heyecanlı bir deneyimdi. Yerin 320m altında madenciler gibi asansörle indik. Rehberimiz bir madende nasıl çalışılması gerektiğini anlattı. Gezi 2,5 saat sürdü ve can sıkıntısına vaktimiz olmadı. Yer altı tünelinde bir süre yürüyerek ilerledik daha sonra yer altındaki su kanalından sandal ile yolumuza devam ettik. Bu madende kömür yıllarca sandallar ile taşınmış. Gittiğim en ilginç müzelerden biriydi. Öğrencilerimde bu geziden büyük keyif aldı.

4. Gün

Katoviçe-Nikiszowiec ziyareti yaptık. Maden işçilerinin yaşadığı Toplu işçi konutlarının bulunduğu kırmızı tuğlalı apartmanlar arasında yürüdük, Barok tarzlı St. Anne Kilisesi’nin kiremitli kubbeleri oldukça gösterişliydi. Gezimize Wroclaw ziyareti ile devam ettik. Wroclaw cüceler kenti olarakta biliniyor. Şehrin farklı yerlerinde cüce heykelleri var. Her biri ile fotoğraf çekebilmek için birbirimizle yarıştık.

Erasmus Projesi -Polonya Hareketliliği

5. Gün

Son günümüzü okulumuzda geçirdik. Öğrenci sunumları yaptık, bilgi paylaşımlarında bulunduk. Kapanış töreni ile sertifikalarımızı aldık. Akşam bizler için yöresel yemeklerin olduğu bir resepsiyon organize etmişlerdi. Çok güzel ağırlandık. Okulda son günümüz olduğu için üzgündük.

6. Gün Türkiye’ye dönüş için vedalaşarak ayrıldık. Bir dahaki buluşmamız Türkiye’de olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

ERASMUS + PROJESİ POLONYA HAREKETLİLİĞİ adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Yazar : Elif ÇELEBİ

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram,FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap