• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Dijital Göçebeler İçin İş Bulma Yolları - E+ Türkiye

Dijital Göçebeler İçin İş Bulma Yolları

Merhaba, ben Deniz. Fotoğraf makinesi, drone, ve sadık bir laptop ile dünyayı dolaşıyor ve bu seyahat sırasında bir dijital göçebe olarak hayatımı sürdürüyorum. Otobüs koltuğunda, uçak penceresinden, tren yolculuklarında fırsat bulduğum her anı fotoğraflayarak geçiriyorum. Geri kalan zamanlarda ise kucağımda bilgisayarım ile yazılım projeleri üretiyorum. Yazılımcı kimliğimle mobil uygulama ve web siteleri geliştirerek, dünyayı gezerken sadece keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda dijital dünyada da iz bırakıyorum. ✈️

Dijital Göçebe Nedir, Kime Denir?

Dijital göçebe, klasik yerleşik yaşam normlarından sıyrılarak sürekli olarak coğrafi konumunu değiştiren ve bu esnada teknolojiyi aktif bir şekilde kullanarak iş ve yaşamını sürdüren bireyleri ifade eder. Fotoğrafçı, yazılımcı veya diğer serbest meslek sahipleri arasında sıkça rastlanan bu yaşam tarzı, bireylere otobüs koltuklarından uçak pencerelerine, tren yolculuklarından kahve dükkanlarına kadar her anlarını çalışma ve yaratıcılık için kullanma özgürlüğü tanır. Bilgisayarları, akıllı telefonları ve güçlü internet bağlantıları sayesinde dünyanın dört bir yanındaki zengin kültürleri keşfetme şansı elde ederler. Bu esneklik, dijital göçebelerin iş ve seyahat deneyimlerini birleştirerek benzersiz bir yaşam tarzını başarıyla sürdürmelerine olanak tanır.

Dijital Göçebeler İçin İş Bulma Yolları Nedir?

Dijital ve Yüz yüze Ağ Geliştirme

Benim en çok tercih ettiğim yöntemlerden birisi olan dijital ve yüz yüze ağ geliştirmenin temeli aslında sosyalleşmektir. Projelerde ve webinarlarda insanlarla tanışmak, sadece profesyonel bağlantılar kurmakla kalmaz, aynı zamanda ortak projelerde çalışarak yaratıcı sinerjiler oluşturmanın ve webinarlarda sektördeki uzmanlardan öğrenmenin bir yolu olarak öne çıkar. Bu etkinlikler, ağınızı genişletirken aynı zamanda kariyerinize değerli katkılar sağlar, çünkü karşılıklı deneyim paylaşımı ve sosyalleşme, iş dünyasında daha derin bağlantılar kurmanın anahtarıdır.

Freelance Platformlarında Profil Oluşturma

Henüz deneyimlemediğim ama pek çok yakın arkadaşımın aktif olarak kullandığı bir yöntemdir. Globalde Upwork, Freelancer, Fiverr; Türkiye’de ise Bionluk, Armut, R10 gibi freelance platformlarında ve forum sitelerinde etkili bir profil oluşturmak sizin kitlenizi ve iş yapacağınız kişilerin de sizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Uygun mudur?

Dijital Göçebeler İçin İş Bulma Yolları

Uzaktan İş İlanları İnceleme

İlgi alanlarınıza, maaş ve diğer beklentilerinize göre detaylı filtreleme yapabileceğiniz bir yöntemdir. Özellikle popüler LinkedIn, Indeed, Remote OK gibi ağlarda kullanıcı sayısının fazla olması ile birlikte iş bulmanızda bir nebze kolay olacaktır. Örneğin İngiltere’yi ziyaret ettiğim sürede Indeed üzerinde göz gezdirirken iyi derece Türkçe bilen yazılımcılar arıyorlardı ve sponsor vizesi için destek sunuyorlardı.

Pasif Gelir Üretme

Örneğin uygulama marketleri üzerinde yayınlayabileceğiniz mobil uygulamalar tasarlayarak ya da aktif ve rağbet görecek blog yazıları paylaşarak reklamlar üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Çok büyük rakamlar kazanamasanız da pasif olarak size katkı sağlayabilir.

Peki Sen Nasıl İş Buluyorsun?

Ben ilk olarak para kazanmaya değil kendimi geliştirmeye yönelik Erasmus projelerine, sosyal etkinliklere ve buluşmalara aktif olarak katılıyorum. Bu platformlarda farklı ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışma fırsatı buluyor, ortak projeler geliştirme imkanı yaratıyorum. Bu ilişkiler sadece kişisel gelişimime katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ilerleyen zamanlarda maddi ya da manevi kazanç getirebilecek işbirlikleri de doğuruyor. Bu şekilde, sadece becerilerimi geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda iş bulma sürecimde organik ve olumlu bağlantılar kurarak kendimi iş dünyasında da konumlandırma fırsatı elde ediyorum.

Özetle sizin yeteneklerinize, becerilerinize bağlı olarak bu saydıklarımın hiç birisi mükemmel bir yöntem değildir. Bunu deneyerek analiz ederek, farklı alternatifleri inceleyerek bir şeyler üretmek sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Mümkün olduğu kadar hepsini bir arada yapmak gelir ve seyahat oranınızı arttıracaktır.

Yazar: Mehmet Deniz Aydın

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap