• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • Çift Pasaport Alma Süreci ve Şartları: Seyahat Tutkunlarına Özel İnceleme - E+ Türkiye

Çift Pasaport Alma Süreci ve Şartları: Seyahat Tutkunlarına Özel İnceleme

Merhaba gezgin dostlar! Bugün size anlatacağım hikaye, vatandaşlık sınırlarını bir adım öteye taşıyan çift pasaport macerası! Çünkü bazen bir pasaport, hayatın renklerine yetmiyor, iki pasaport olmadan dünya turu tamamlanamıyor!

Çift pasaport alma süreci genellikle diplomatik görevliler, iş dünyasının önde gelen isimleri ve uluslararası seyahatleri sıkça gerçekleştiren bireyler için sunulan özel bir ayrıcalıktır. Bu yazıda, Türkiye vatandaşlarının çift pasaport alabilme şartları ve süreci üzerine detaylı bir inceleme yapacağız.

1.Diplomatik ve Resmi Görevliler İçin Çift Pasaport:

Dış temsilciliklerde çalışan büyükelçilik personeli, konsolosluk görevlileri ve diplomatik statüdeki kişiler, çift pasaport alma hakkına sahiptir. Bu kişiler, resmi görevlerini yerine getirirken iki ayrı pasaportu kullanarak seyahat edebilirler.

2.İş Dünyasında Etkin Olanlar:

İş dünyasının önde gelen isimleri, uluslararası iş ilişkileri nedeniyle sıkça seyahat eden iş insanları da çift pasaport alma talebinde bulunabilir. Bu durum, iş seyahatlerinin daha etkin ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

3.Özel Durumlar ve Diğer İstisnai Durumlar:

Kişisel güvenlik veya hukuki nedenlerle çift pasaport talebinde bulunan bireyler, özel durumlarına dayanarak başvuruda bulunabilirler. Ancak, bu durumlar genellikle istisnai kabul edilir ve özel bir değerlendirmeye tabi tutulur.

Eğer sık sık aynı ülkeye seyahat ediyorsan, bu durum pek işine yaramayabilir. Ancak bazen İran- ABD, İsrail ve Arap ülkeleri arasındaki bürokratik sorunlar, pasaportunda bir ülkenin damgası olduğunda diğer bir ülkenin vize vermemesi gibi zorluklara neden olabiliyor. Bu sebeple başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bir pasaportunuz vize alma sürecinde konsoloslukta iken öbür pasaportunuzla seyahat özgürlüğü de paha biçilmez.

Çift Pasaport Alma Süreci ve Şartları: Seyahat Tutkunlarına Özel İnceleme

Başvuru Süreci:

Çift pasaport başvuruları genellikle Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü aracılığıyla yapılır. Başvuruda bulunan kişinin talebini desteklemek amacıyla pasaport çıkartma belgeleri (Son 6 ayda çekilmiş 2 Adet Biyometrik Fotoğraf, üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır, pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırılması) ile birlikte detaylı bir dilekçe sunması gerekmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi genellikle dışişleri bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar tarafından gerçekleştirilir.

Dilekçe Örneği:

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Tarih: 08.05.2017

Halen u1xxxx seri numaralı pasaporta sahibim. İşim gereği yurt dışına çok sık seyahat (ihracat amaçlı ticari seyahat) gerçekleştirmekteyim. Ancak seyahat ettiğim ülkelerden bir çoğu (örnek: israil, iran, dubai, azerbaycan, ermenistan) birbirleriyle ihtilaflı olduğundan bir çok sorun yaşamaktayım.

Bu gibi durumlar seyahatlerimi kısıtlamakta ve hatta engellemektedir. Ayrıca vize alım işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı da çoğu zaman aynı zamana denk gelen seyahatlerimi iptal etmek durumunda kalmaktayım. Bu gibi mağduriyetlerimin ortadan kalkması için ikinci bir pasaport talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

İsim Soy isim, İmza:
Ev Adresi:  ……………

TC no:  …………………

tel: +90 ……….

Sonuç olarak, çift pasaport, biraz ekstra iş ve belge gerektirse de, seyahatlerde yaşanan maceralara bir doz daha ekler. Unutmayın, bazen iki pasaport, tek bir hayatı daha renkli kılar! İyi yolculuklar! 

Yazar: Ahsen Dolaş

 Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın. —
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap