• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • 2 Günde BARSELONA - E+ Türkiye

Kültürel anlamda oldukça zengin birikime sahip olan ‌‌Barselona, mimari açıdan da eşi benzeri görülmemiş hazineleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin gerçek üstü eserleri, şehrin silüetini belirliyor. Barselona gezi programınızda mimari harikası yapılara ve şehrin popüler mahallelerine yer verebilirsiniz.

1.Gün

‌1.La Sagrada ‌Familia 

Barselona’nın simgelerinden birisi olan ve UNESCO Listesinde de yer alan Sagrada Familia Bazilikası, şehrin popüler olmasına katkıda bulunan ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösteriliyor.

Sagrada Familia özellikle turistlerin bölgeye akın ettiği tatil sezonlarında oldukça kalabalık olabiliyor. Bundan dolayı katedrali görmek için çok uzun kuyruklarda beklemek durumunda kalabilir ya da yapıyı yalnızca dışarıdan izlemekle yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Yapının iç mekanını görmek için Sagrada Familia Hızlı Giriş Bileti linki üzerinden biletinizi satın alarak gezi planınızı daha kolay yapabilirsiniz.

2.Picasso Müzesi

İspanyol sanatçı hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan Picasso Müzesi, koleksiyonunda 3.500’den fazla eser barındırıyor.

3. La Rambla Caddesi

Yürüyüş yapmak ve kent yaşamı ile iç içe olmak için ideal atmosfere sahip olan La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanıyor.

Barcino’yu çevreleyen surların 1766’da yıkılmasının ardından tasarlanan caddeye, kenti çevreleyen dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir dere yatağının üzerine kurulduğu için bu ad verilmiş.

Etrafı yemek yeyip soluklanabileceğiniz kafe ve restoranlarla dolu caddede alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ile hediyelik eşya dükkânı yer alıyor.

4. Casa Mila (La Pedrera)

Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğiniz Casa Mila, birçoklarına göre Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en değerli 2. eseri konumunda.

1906-1912 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen konut, ünlü mimar tarafından dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlanmış.

Tamamlanmasının ardından ağır eleştirilere maruz kalan ve yerel halkın dilimizde taş ocağı anlamına gelen La Pedrera ismiyle andıkları yapının ön cephesinde Gaudi, dalgalı bir deniz ile içerisinde salınan yosunların görüntüsünü yansıtmak istemiş.

Ön tarafları dökme demirle kapatılmış balkonları ve ilginç şekilli bacalarla kaplı çatısıyla dikkat çeken binanın içerisinde özel konutların yanı sıra Caixa de Catalunya Galerisi bulunuyor.

Ayrıca üst katındaki Espai Gaudi’de, Katalan mimarın çeşitli çizimlerini, fotoğraflarını ve tasarımlarına ait maketleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

5. Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum

Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer ikonik mekânsa yerel halk tarafından Katalonya Özerk Bölgesi’nin gayri resmi milli takımı olarak anılan Barcelona Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı görkemli Camp Nou Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi.

Katalan Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan ve 3 yıl içerisinde 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulan stadyum, 99 bine yakın kapasiteye sahip.

Müzede ise futbol kulübünün 100 yılı aşan geçmişi görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilere aktarılıyor. Barça’nın kazanmış olduğu tüm kupaları görebileceğiniz kültürel mekânda ayrıca Dali, Miro, Subirach, Taples gibi yerel sanatçıların bağışladıkları eserler sergileniyor.

2.Gün

1.Park Güell

Bir diğer Antoni Gaudi eseri olan Park Güell; renkli, neşeli görünümü ve ilginç mimarisi ile gerçeküstü güzelliğe sahip. UNESCO Dünya Mirası olan park, 1900 ve 1914 yılları arasında yapılmış ve o da tıpkı Sagrada Familia gibi Gaudi’nin mimari özgünlüğünü yansıtıyor.

2.Casa Batllo

Gaudi eseri olan UNESCO listesindeki yapı Casa Batllo modern bir yapı olmasına rağmen Gaudi mimarisinin etkisiyle ziyaretçilerde hayranlık ve şaşkınlık uyandırıyor.

Kemikli ev anlamına gelen Casa Batllo’ya bu adın verilmesinin nedeni, korkuluklarından kullanılan ince sütunların kemiği andırmasıdır. O zamanın ünlü iş insanlarından biri olan Joseph Batllo tarafından yaptırılan eseri ilginç yapan bir diğer ayrıntı da iki sene gibi kısa bir sürede tamamlanmış olmasıdır.

3.Parc de la Ciutadella

Denize yakın kısmı 1892 yılında 14 hektarlık alan üzerine kurulmuş Barselona Hayvanat Bahçesi’ne ayrılmış olan Parc de La Ciutadella, Kral 5. Felipe tarafından 1714 İspanya Veraset Savaşı sonrasında kentin güvenliği için inşa ettirilen bir kalenin yerine 1888’de düzenlenmiş.

4.Montjuic

Tibidabo Tepesi gibi doğal güzellikleri ve keyifli zaman geçirebileceğiniz mekânları bir arada sunan yerler hoşunuza gidiyorsa 173 metre rakımlı Montjuic’e de zaman ayırabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan adını üzerinde bulunan eski Musevi Mezarlığı’ndan alan tepede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geçmişinde pek çok önemli olaya tanıklık etmiş kale ile olimpiyat köyü geliyor.

İçerisinde askeri müzenin faaliyet gösterdiği kaleyi ile olimpiyat köyünü gezdikten sonra rotanızı mermer heykelleri ve vitrayları sayesinde ün kazanmış mezarlığa çevirebilirsiniz.

5.Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Montjuic Tepesi’nde yer alan ve İtalyan mimarisinin izlerini taşıyan Katalan Ulusal Sanat Müzesi, görkemli tasarımıyla Barselona gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Tasarımı ünlü mimar Jose Puigi Cadafalch tarafından yapılan müze, tüm şehre hakim bir konumdadır.

Katalan Sanatı Koleksiyonu’yla ön plana çıkan Katalan Ulusal Sanat Müzesi; avangarde, romantizm ve modernizm sanat akımlarına ait birbirinden özel eserleri barındırır. Maria Fortuny’nin Batalla de Tetuan tablosu, Thyssen-Bornemisza koleksiyonu ile Brandt ve Zurbaran’ın eserlerin sergilendiği müzede; Aragon Krallığı eserlerini, kilise süslemelerini ve mezar odalarını da mutlaka görmelisiniz.

Son olarak, müzenin Oleum adı verilen cafe-barı hem eşsiz Barselona manzarası hem de yerel mutfağı ile görülmeye değer bir mekan. Burada muhteşem Barselona yemeklerini, enfes manzara eşliğinde tadabilirsiniz.

6. Mercat de La Boqueria

La Rambla üzerindeki en çok ilgi çeken mekânlardan birisi olan Mercat de La Boqueria, kent çevresine yetiştirilen taze sebze ve meyvelerin, çiftlik ürünlerinin, et-balık çeşitlerinin satıldığı büyük bir pazar. Ünü ülke sınırlarını aşan pazar yerinin tarihi, bazı kaynaklara göre 1217 yılına kadar uzanıyor.

Barselona’da faaliyet gösteren birçok üst düzey restoranın mutfaklarında kullanacakları malzemeleri satın almak için tercih ettikleri La Boqueria’da klasik tezgâhların yanı sıra tatlı ve şekerleme satışının yapıldığı, yemeklerin pişirildiği bölümler de bulunuyor.

Eğer karnınız acıktığında buradaki mekânları tercih ederseniz, Katalan mutfağına özgü pek çok lezzeti deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Barselona’ da Ne Yenir?

Barselona’da tadacağınız lezzetleri sevmeme gibi bir durum söz konusu değil çünkü deniz ürünleri, hamur işleri, etler hep tanıdık lezzetler. Sıkça karşılaşacaklarınız şunlar:

Paella; kabuklu ve kabuksuz deniz ürünlerinin, pirinç ve başta safran olmak üzere çeşitli baharatlarla karıştırılmasıyla yapılan İspanyol yemeğidir. Tavuk, ördek ve tavşan etli çeşitleri de mevcuttur.

Tapas; aslında bir yemek adı değildir, atıştırmalıklara veya mezelere verilen isimdir. Her damak tadına uygun onlarca farklı tapas çeşidi vardır. Küçük tabaklarda ufak porsiyonlar halinde hazırlanan çeşitleri de var, kızarmış ekmek üzerinde servis edilenleri de.

Churro; bir tür şekerli tarçınlı kızarmış hamur tatlısıdır. Çikolata sosuna banarak iyi gidiyor.

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yorum Yap