• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • 2022 Resmi Tatil Günleri - E+ Türkiye

Bugün sizler için seyahat planlarınıza yardımcı olabilecek bir 2022 Resmi Tatil Günleri takvimi hazırladık.Beyaz yakalı da olsak, kendi işimizi de kursak bütün yıl resmi tatilleri iple çekiyoruz. Hele ki hafta sonu ile birleşen resmi tatiller, iş hayatına mola verip, enerji toplamak isteyenlere ilaç gibi geliyor. . Seyahat planlarınızı yaparken bu resmi tatillere dikkat edebilirsiniz. Ayrıca önceden uçak bileti almayı istediğiniz zaman bu takvime göre ucuz bilet alabilir seyahatiniz için ayırmış olduğunuz bütçenizi daha tasarruflu kullanabilirsiniz. Resmi tatil günlerini içeren ”2022 Resmi Tatil Günleri” yazımız sayesinde ihtiyacınız olacak resmi kurum ve kuruluşların takibini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tüm bu süreçleri sizler için netleştirmek istedik. Hadi, hemen başlayalım.

2022 YILI RESMİ TATİLLER TAKVİMİ

TATİL GÜNÜNÜN İSMİSÜREAYGÜN
YILBAŞI1. GÜN01 OCAKCUMARTESİ
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI1 GÜN23 NİSANCUMARTESİ
EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ*​VE RAMAZAN BAYRAMI AREFESİ1 GÜN​01 MAYIS​PAZAR​
RAMAZAN BAYRAMI1. GÜN2 MAYISPAZARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI2. GÜN3 MAYISSALI
RAMAZAN BAYRAMI3. GÜN4 MAYISÇARŞAMBA
ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI1 GÜN19 MAYISPERŞEMBE
KURBAN BAYRAMI AREFESi1/2 GÜN8 TEMMUZCUMA
KURBAN BAYRAMI1. GÜN9 TEMMUZCUMARTESİ
KURBAN BAYRAMI2. GÜN10 TEMMUZPAZAR
KURBAN BAYRAMI3. GÜN11 TEMMUZPAZARTESİ
KURBAN BAYRAMI4. GÜN12 TEMMUZSALI
DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ*1 GÜN
15 TEMMUZ
CUMA
ZAFER BAYRAMI1 GÜN30 AĞUSTOSSALI
CUMHURİYET BAYRAMI1,5 GÜN28 EKİM29 EKİMCUMACUMARTESİ

1 Ocak Yılbaşı Tatili / Cumartesi (1 Gün – Hafta Sonu Tatili) 

Yeni yıl için geri sayım başladığında hepimiz tek yürek olup, bir soruya kenetleniyoruz. 1 Ocak hangi güne denk geliyor?

1 günlük resmi tatil olan yılbaşı tatili bu sene cumartesi gününe denk geliyor. Biraz hayal kırıklığına uğrasak da cumartesi günleri mesai yapanlar için bardağın yarısı dolu diyebiliriz.  

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı / Cumartesi (1 Gün – Hafta Sonu Tatili)

Bahar gelip havalar güzelleşince iple çektiğimiz resmi tatillerden biri de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı oluyor. Bu sene 23 Nisan tatili ise cumartesi gününe denk geliyor.

2022’de hafta içini ıskalayan bu ikinci tatil de cumartesi günleri çalışanlara 1 günlük izin veya fazla mesai ücreti olarak yansıyor. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü / Pazar (1 Gün – Hafta Sonu Tatili)

Yazın müjdeleyicisi ve mayıs ayının ilk günü olan 1 Mayıs, her yıl Emek ve Dayanışma Günü olarak takvimlerimize işleniyor.

1 Mayıs’ta 1 günlük resmi tatil yapılıyor ancak 1 Mayıs, 2022’de zaten resmi olarak tatil olan pazar gününe denk geldiği için çalışanlar için ekstra izin günü sağlamıyor. 

İyi haber şu ki 1 Mayıs, arife gününe denk geliyor ve 2022 Ramazan Bayramı’nın başlamak üzere olduğunu bize bildiriyor.

2-4 Mayıs Ramazan Bayramı / Pazartesi-Çarşamba (Hafta Sonu Dahil 5 Gün)  

2022’de ramazan ayı 2 Nisan Cumartesi başlayıp, 2 Mayıs’ta Ramazan Bayramı’nın ilk günü sona eriyor. Hafta içi olduğundan yarım günlük resmi tatil olan arife günü ise aynı zamanda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olan pazar gününe rastlıyor. 

“2022 Ramazan Bayramı ne zaman?” diye soranlar için bayram; 2, 3, 4 Mayıs tarihlerinde; pazartesiden çarşambaya devam ediyor. Hafta sonu ile birleşen bayram, 5 günlük bir tatil planı yapma fırsatı sunuyor.

Sevdiklerinizle beraber bayram coşkusunu yaşamak için bu 5 günü değerlendirebilir, dilerseniz memleketinize, dilerseniz güney sahillerine doğru yola çıkabilirsiniz. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı / Perşembe (1 Gün)

Atatürk’ün Samsun’a ayak basıp, milli mücadele ateşini yaktığı bu önemli bayram, bu yıl perşembe günü olacak. 1 günlük resmi tatil ilan edilen 19 Mayıs’ta, cuma günü için yıllık izin kullanarak 4 günlük bir bahar tatili imkanı yakalayabilirsiniz. 

Mayıs ayı ortasında denizler iyiden iyiye ısınmaya başlamışken, Antalya veya Muğla’ya kadar olmasa bile; AyvalıkÇeşmeKuşadası gibi Ege sahillerinde kısa bir tatil planı yapabilirsiniz. 

Deniz tatili için erken diyenler içinse; yaz sıcakları bastırmadan KapadokyaSafranboluMudanya veya Eskişehir gibi tarihi ve turistik değeri yüksek bölgeler için gezi planı oluşturabilirsiniz.     

9-12 Temmuz Kurban Bayramı / Cumartesi- Salı (Hafta Sonu Dahil 4 Gün)

Kurban Bayramı bu yıl da yaz ortasına denk geliyor. ArifE 8 Temmuz Cuma olurken; Bayramı ise 9-12 Temmuz tarihleri arasında 4 günlük resmi tatile denk geliyor.

Bayramın 1. ve 2. günü cumartesi-pazar günü olsa da isterseniz Kurban Bayramı tatilini 15 Temmuz’a bağlayabilirsiniz. 

2022’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, hemen Kurban Bayramı’ndan 2 gün sonra geliyor. Kurban Bayramı tatilinin ardından 2 gün daha izin alarak 9 gün tatil yapma fırsatınız var. Bu da yazın tadını gönlünüzce çıkarabileceğiniz uzun bir tatil molası demek… 2022 Resmi Tatil Günleri için en güzel tarihlerden bir tanesi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü / Cuma (Hafta Sonu Dahil 3 Gün)

Demokrasi Bayramı olarak da adlandırılan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, cumaya denk geliyor.

Hafta sonu tatili ile birleşen resmi tatil ile 3 günlük bir tatil meydana geliyor. 

30 Ağustos Zafer Bayramı / Salı (1 Gün)

30 Ağustos zaferinin 100. yılını kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı, salı günü oluyor.

1 günlük resmi tatil olan 30 Ağustos öncesi pazartesi günü 1 günlük yıllık izin alabilenlerse hafta sonu ile beraber 4 günlük bir tatil yapabilecekler.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı / Cumartesi (Hafta Sonu Dahil 2,5 Gün) 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1 günarifesi 28 Ekim ise her yıl yarım günlük resmi tatil ilan ediliyor.

Bu yıl Cumhuriyet Bayramı cumartesi gününe rastlıyor ancak, 28 Ekim Cumhuriyet Bayramı arifesi cuma günü öğleden sonra yarım gün tatil.

Eğer imkanınız varsa cuma yarım günü yarım günlük izin alarak, cumayı hafta sonu ile birleştirip 3 gün dinlenme şansı bulabilirsiniz. 

31 Aralık Yılbaşı – 1 Ocak / Cumartesi 

2022 yılına merhaba dediğimiz cumartesi günü ile yıla veda ediyoruz.

Yılbaşı 2023 için geri sayım yapacağımız 31 Aralık yılbaşı akşamı hafta sonu, cumartesi gününe denk gelecek.

Yeni yıla hafta sonu tatili ile karşılayacağımız 1 Ocak ise pazar günü olacak. 

2022’nin size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, huzur, bolluk, bereket ve şans getirmesini dileriz… 

Eğer seyahatlerinizde konforlu konaklama yapmak istiyorsanız Airbnb’den bu linkle yapacağınız kayıtla ilk rezervasyonda 293tl’ye kadar kredi kazanmak için:  www.airbnb.com.tr/

2022 Resmi Tatil Günleri yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yorum Yap