• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • TEV, ABD ve Batı Avrupa Bursları - E+ Türkiye

TEV-ABD VE BATI AVRUPA ÜLKELERİ YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

Genel Bilgiler

TEV tarafından 1969’dan beri, ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde konularında dünya sıralamasında en iyi üniversitelerde yüksek lisans bursları geri ödemeli olarak verilmektedir. TEV’in başvurmak istediğiniz Batı Avrupa ülkesinde yüksek lisansa yönelik başka bir burs programı yoksa, örneğin İsviçre gibi, bu burs programına başvurabilirsiniz. *Burs kapsamına giren üniversite sıralaması için:

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İletişim ve Sistem Mühendislikleri, Temel Bilimler, Kök Hücre, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk, Mimarlık, İşletme Yönetimi, Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürülebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması, Müzik, Resim,

…ve yukarıdaki alanlarla ilgili alanlar.

·       Kontenjan ve burs miktarı: Bütçe ve burs kontenjanı her yıl Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Burs miktarı bursiyer olmaya hak kazanan adayların gereksinimine göre belirlenir, genellikle yaşam masraflarını karşılamaya yöneliktir.

·       Burslar 2023-2024 Güz Dönemi’nde yurt dışında öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir, öğrenimine yurt dışında başlamış adaylar başvuru yapamaz. 

·       Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre 9-21 ay.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

  • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
  • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
  • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
  • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63),
  • Başvurulacak üniversitelerin isteklerine göre MBA dalında GMAT, diğer dallarda GRE testleri *Başvurduğunuz üniversiteler GRE sınav sonucu istemiyorsa almanıza gerek yoktur.

BAŞVURU EVRAKI

1.     TEV başvuru formu: http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,

2.     Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin, eğer mülakata kadar kabul belgeniz elinize geçmediyse bizi e-posta yoluyla haberdar edin, 

3.     İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız recletter@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu burs programı adı” belirterek gönderebilir. MBA için referans mektuplarından birini çalıştığınız firmadan alabilirsiniz,

4.     Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,

5.     İngilizce transkript,

6.     Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya mezuniyet belgesi,

7.      TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz okulun istediği belgeyi TEV’e de sunmalısınız,

8.     e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının taranmış görüntüsü,

9.   Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,

10.    Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar 
*Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf 
Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın, her yazının başına soruyu yazın (örn. SHORT ANSWER 1. WHICH FIELD DO YOU WISH TO SPECIALIZE IN? (max 100 words)

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

●       Bursiyerler, TEV’e taahhütname ve kefaletname vermeyi, öğrenimlerini tamamladıktan sonra bilgi ve deneyimlerini Türkiye’de kullanmak ve iki ülke arasında köprüler kurmak amacıyla yurda dönmeyi kabul ederler. Yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri, yurt dışında çalışmaya veya doktora yapmaya karar verirlerse bunu TEV’e bildirmeleri beklenir.

●       Bursiyerler, öğrenimleri süresince TEV tarafından kendilerine yapılan döviz ödemelerinin tamamını, çalışmaya başladıktan sonra ileride kendileri gibi bir Türk gencinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla taksitlerle TEV’e geri ödemeyi taahhüt eder. 

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

“TEV ABD ve Batı Avrupa Bursları?” yazım umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, Facebook, Twitter, Telegram, Whatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Yorum Yap