• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org
  • Anasayfa
  • 2023 Japonya Hükümeti (MEXT) Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu Başvuruları - E+ Türkiye

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler ve öğretmenlere Japonya’daki bir üniversitede Nikkensei ise 1 yıl, Kyokensei (yeni) ise 1,5 yıl süreyle burs verilecektir.

Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar MEXT tarafından belirlenecektir.

Nikkensei: Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

Kyokensei (yeni): Bu burs kapsamında, öğretmeni Japonya’da kabul eden üniversitenin 1,5 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren başlar ve iki sonraki Mart ayında biter) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğretmenin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğretmenin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANACAK TEMEL ŞARTLAR

Uyruk: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak)

Yaş sınırı: Nikkensei: 2 Nisan 1993 ile 1 Nisan 2005 tarihleri arasında doğmuş olmak.
    Kyokensei (yeni): 2 Nisan 1988’den sonra doğmuş olmak.

Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir eğitim kurumunda öğretmen olarak kayıtlı bulunmak. 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle en az 5 yıl öğretmenlik tecrübesine sahip olmak.

Japonca düzeyi: Nikkensei: Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.
      Kyokensei (yeni)​:En az JLPT N3 seviyesi ve bunun denginde Japonca bilgisine sahip olmak. Japonca ve Japon kültürü öğrenmeye istekli olmak.

Sağlık durumu: Başvuru sahibinin ruhsal ve bedensel olarak Japonya’da eğitim ve araştırmasını sürdürebileceğini belgeleyen, MEXT tarafından formatı belirlenmiş  ve doktor tarafından imzalanmış Sağlık Belgesini sunması gerekmektedir. 

Bursun başlangıcı: Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (genellikle Eylül veya Ekim 2023) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

Vize: Bursun başlangıcından itibaren yeni temin edilmiş eğitim vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

Başvuru tarihleri: 28 Aralık 2022 (Çarşamba) – 3 Şubat 2023 (Cuma) 2023 15.00

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt dışı fırsatları, burs haberleri, ESC, gençlik değişimi projeleri ve çok daha fazlası için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!

Yorum Yap