• awesome images 0(506) 281 08 09
  • info@eplusturkiye.org

2 Günde Londra

Herkese merhaba! Bugünkü yazımızda sizlerle Londra’ya gidiyoruz. 2 Günde Londra neler yapılabilir gelin bunlardan bahsedelim.

Gezilmesi Gereken Yerler

1.Gün

1-London Eye

su, açık hava içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Nasıl ki Eyfel Kulesi Paris’in en popüler turistik yeriyse Londra’nınki de London Eye. Londra’nın South Bank bölgesinde, Thames Nehri’ne bakan bir konumda bulunan ve Millennium Wheel olarak da anılan dönme dolap 135 metre yüksekliğinde ve 120 metre çapında Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olarak anılmakta. Yüksek güvenlikli teknoloji ile yapılmış camdan kapsüller içinde tüm tur yaklaşık yarım saat sürüyor. London Eye üzerinde güzel bir günde 40 metreye kadar görüş alanınız olduğundan her kapsülde birkaç dilde çevredeki tarihi yapıları anlatan rehber bulunuyor.

2-Big Ben

gök, açık hava, kule, bina içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Londra’nın bir diğer ikonik yapısı da Elizabeth Kulesi yani en yaygın bilinen ismiyle Big Ben. Aslında Big Ben kuledeki saatin 13 tonluk devasa çanın adı ama zamanla tüm kulenin ismi haline gelmiş. Charles Barry, 1844’te 96 metrelik ünlü saat kulesini eklemiştir.

3-Westminster Sarayı

açık hava, bina, şehir, aydınlatılmış içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Burası Birleşik Krallık’ta hem politikanın kalbinin attığı hem de zamanında kraliyet ailesine ev sahipliği yapan yerdir. 300 metre uzunluğunda cepheye, 32.375 metrekarelik bir alana sahip 1000+ odalık yapı 19. Yüzyılda Gotik tarzda mimar Charles Barry’nin tasarımıyla yeniden inşa edilmiştir. 1987’de UNESCO tüm kompleksi Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil ederek koruma altına almıştır.

4-Tower Bridge 

su, açık hava, köprü, nehir içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Londra’nın açılır kapanan baskül köprüsü. Şehrin iki yanını birbirine bağlayan ikiz kuleli köprü, 1894’te 11.000 ton çelik kullanılarak 432 işçinin her gün çalışmasıyla 8 yılda inşa edilmiştir. Thames Nehri üzerinde Victoria stili eski makina dairesini gezebilir, köprünün açılış kapanış saatlerine denk gelip izleyebilir sonra cam yürüyüş yolunda manzarayı izleyebilirsiniz.

2.Gün

5-Hyde Park

çayır, ağaç, açık hava, kişi içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hyde Park ,142 hektarlık bir alana sahip kraliyet parkı. Bisikletten biniciliğe birçok aktivitenin, yeme içme alanlarının olduğu şehrin en büyük ve en işlek parkı.

6-British Museum

İnsanlık tarihinin 2 milyon yılından fazlasına tanıklık eden koleksiyona sahip dünyanın en prestijli müzelerinden birisi. 1753’te kurulan müzede Athena’nın tapınağı Parthenon’dan heykeller, Mısır’dan mumyalar, Roma’dan kalıntılar, Kuzey Amerika yerlileri kültürlerine ait objeler, modern dönemden kalıcı sanat koleksiyonları ve daha fazlası yer almakta.

7-King’s Cross İstasyonu

Harry Potter hayranlarının çok seveceği bir yer olan King’s Cross’da Peron 9¾’te fotoğraf çektirebilirsiniz. Yanında bulunan hediyelik eşya dükkanından yeni okul yılınız için gerekli olacak tüm büyü eşyalarını bulabileceğinizden emininiz ; )

Büyü ve Erasmus+ ile kalın.

Bizi takip etmeyi unutma! 

-Instagram hesabımız için tıkla
-Facebook grubumuz için tıkla
-Telegram grubumuz için tıkla
-Whatsapp Duyuru Kanalımız için tıkla
-Twitter hesabımız için tıkla!

Diğer projeler için tıkla!  

Diğer Blog yazılarımız için tıkla!

Yorum Yap